Wybierz region

Wybierz miasto

  Ciepła mineralna

  Autor: mk

  2000-05-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  600 metrów pod Słomnikami znajdują się pokłady gorących źródeł. Ich udokumentowanie i eksploatacja może sprawić, że w mieście i okolicy pojawi się tanie źródło energii.

  600 metrów pod Słomnikami znajdują się pokłady gorących źródeł. Ich udokumentowanie i eksploatacja może sprawić, że w mieście i okolicy pojawi się tanie źródło energii.
  - Na początek chcielibyśmy doprowadzić gorącą wodę do komunalnej kotłowni - mówi Andrzej Żmigrodzki, wiceburmistrz Słomnik.


  Zarząd województwa podpisał wczoraj porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz gminą Słomniki na badania możliwości gospodarczego wykorzystania wód geotermalnych w Małopolsce. Właśnie pod Słomnikami znajdują się niezwykle korzystnie położone złoża ciepłych wód. Zalegają na głębokości 600 m, podczas gdy użytkowane od kilku lat złoża na Podhalu znajdują się 3 tys. m pod ziemią. Na dodatek wody z tej części województwa mają o wiele niższą temperaturę niż inne złoża, co sprawia, że ich eksploatacja nie wymaga wielu kosztownych inwestycji.


  W Słomnikach dokonano już kilka lat temu próbnych odwiertów, a plany zagospodarowania tutejszych źródeł powstają przy współudziale Komitetu Badań Naukowych i Polskiej Akademii Nauk. - Obecne zadanie jest częścią projektu współfinansowanego przez KBN - powiedział Krzysztof Duliński z Urzędu Marszałkowskiego. Wiercenia wykażą skład i temperaturę źródeł. Będzie to kosztowało ok. 400 tys. zł.


  - Naukowcy spodziewają się ciepłej wody o temperaturze ok. 20 stopni - mówi Andrzej Żmigrodzki. Najważniejsza jest jednak wydajność. Eksploatację zacząć można przy wypływie z otworu 50-60 m sześc. wody na godz. - Woda może być słodka i zmineralizowana - wylicza burmistrz. Gdy wstępne badania wykażą wodę o pożądanych parametrach, po odwierceniu wielu otworów, będzie jej można używać do ogrzewania niemal całego miasta.


  (mk)

  Sonda

  Czy znalazłeś siebie na "Portrecie Chrzanowian Początku Trzeciego Tysiąclecia"?

  • Tak (51%)
  • Nie mogę siebie znaleźć (30%)
  • Nie zmieściłem się w kadrze (19%)