Wybierz region

Wybierz miasto

  ZAKOPANE: Majówka Tatrzańska

  Autor: (ASz)

  2000-05-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Podczas Majówki Tatrzańskiej, którą przy okazji Tatrzańskiego Forum Gospodarczego zorganizowało w Zakopanem starostwo tatrzańskie, turyści mogli skosztować oscypka i poznać historię tego tradycyjnego góralskiego sera, ...

  Podczas Majówki Tatrzańskiej, którą przy okazji Tatrzańskiego Forum Gospodarczego zorganizowało w Zakopanem starostwo tatrzańskie, turyści mogli skosztować oscypka i poznać historię tego tradycyjnego góralskiego sera, spróbować przysmaków prosto z grilla oraz bawić się przy muzyce górali nie tylko tatrzańskich, ale pochodzących z kilku rejonów Karpat.


  Majówka rozpoczęła się już w piątek na Polanie Szymoszkowej prezentacją sprzętu do grillowania, sprzętu campingowego oraz samochodów terenowych. Główna część imprezy odbyła się w sobotę na Krupówkach i na Polanie Szymoszkowej. Turyści mogli poznać prawdziwy smak góralszczyzny, a to za sprawą kapel regionalnych, które muzykowały w wielu kawiarnianych ogródkach i restauracjach na Krupówkach, a także promowanego przez gazdów oscypka. Górale wiedzieli, jak zareklamować ten tradycyjny góralski ser: turyści mogli skosztować oscypka pod różnymi postaciami, nawet z grilla, a także poznać tradycję i sposoby jego wyrabiania, a to za sprawą ulotek dołączanych do serów. Tak więc amatorzy oscypka mogli się dowiedzieć wielu zupełnie egzotycznych dla nich rzeczy, na przykład tego, czym są puciery, gielety lub obłonki. Ulotka zawierała nawet przepis na oscypek (niestety, w domowych warunkach raczej nie do wykonania). Gazdowie z kilku podhalańskich wsi sprzedawali również bundz, żętycę i redykołki. W promocji uczestniczył także starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Promocja oscypka ,Serdecny ser" nie była jedyną atrkacją majówki: na Polanie Szymoszkowej trwały II Mistrzostwa Polski w Grillowaniu, odbywał się przegląd muzyk weselnych oraz koncert Muzyka Karpat. Majówka Tatrzańska była imprezą towarzyszącą II Forum Gospodarczemu, które w tym roku upłynęło pod hasłem ,Turystyka - przyszłością Podtatrza". (ASz)

  Sonda

  Czy znalazłeś siebie na "Portrecie Chrzanowian Początku Trzeciego Tysiąclecia"?

  • Tak (51%)
  • Nie mogę siebie znaleźć (30%)
  • Nie zmieściłem się w kadrze (19%)