Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści oraz dyrektor szpitala kandydatami na Ludzi Roku

Magdalena Balicka
Jaroszowiec, Chrzanów. Ruszył drugi etap 23. plebiscytu, w którym wybieramy Ludzi Roku. Wśród kandydatów są trzy nominacje z naszych dwóch powiatów.

- Jestem jedną z 50 osób na 3,5 mln mieszkańców Małopolski, wśród sław regionu na Człowieka Roku. Czuję się wyróżniony - przyznaje Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu. Zdecydowanie zasłużył na tę nominację. Odkąd został dyrektorem szpitala, placówka znacząco się rozwinęła, a świadomość na temat gruźlicy, jednego z poważniejszych zagrożeń XXI wieku, zaczęła wzrastać.

Choć jak przyznaje Grzesik, kiedy startował w konkursie na dyrektora, o gruźlicy nie wiedział nic. Ale miał za to bardzo bogate CV, bo chwytał się wielu zajęć. O księgowości i finansach wiedział wszystko. Wybudował szkołę i oczyszczalnię ścieków w Proszowicach, skąd pochodzi i gdzie nadal mieszka; założył zakład pracy chronionej zatrudniającej osoby niepełnosprawne; obracał milionami jako główny księgowy PFRON w Krakowie; szefował lokalnemu centrum biznesu.

Leczy z powołania
Kiedy został dyrektorem szpitala, pawilon gruźlicy był w fatalnym stanie. Zabrakło pieniędzy na budowę nowego. Postanowił więc wyremontować obiekt i dobudować nowe skrzydło. Udało się!
Zaczął też ogromną wagę przykładać do bezpieczeństwa pracowników. Wprowadził masę dodatkowych zabezpieczeń. - Nadal mało osób wie, że prawie jedna trzecia ludności w kraju jest nosicielem prątków gruźlicy - zaznacza Grzesik. - Kiedy zaczyna się mieć większą świadomość, że to szalenie niebezpieczna choroba, człowiek zaczyna się bać - dodaje.
Tym bardziej że do Jaroszowca trafiają najcięższe przypadki, w których leki są bardzo drogie albo nie ma ich w ogóle.

W ubiegłym roku leczenie dwóch osób kosztowało aż 80 tys. zł! Walka z gruźlicą ciągle jest bardzo trudna, a stwierdzonych przypadków choroby jest coraz więcej. O ile w Polsce jest ich ok. 19 na 100 tys. osób, to już na Ukrainie 300 przypadków. - Im dalej na wschód, tym gorzej - mówi dyrektor. Dlatego podjął walkę, by uświadomić społeczeństwo, co to jest gruźlica. Jest współautorem nowego programu profilaktyki przeciwgruźliczej "Świadomość istnienia gruźlicy barierą jej rozprzestrzeniania się". Możliwe, że już w tym roku dostanie na realizację pierwsze pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. W programie zawarto szkolenia, plakaty, ulotki i badania.

Krzysztof Grzesik zastał szpital z 5 mln złotych budżetu, teraz jest 8,3 mln. Prawie dwukrotnie zwiększył wartość kontraktów z NFZ. Wywalczył dla szpitala kontrakt na rehabilitację dzienną. Wystartowała 1 grudnia, a już zapisy są na cały rok. Grzesik uważa, że miał szczęście. Sprawdziło się u niego przysłowie: "Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz pracował". Po pracy pochłania go rodzina, a szczególnie najmłodszy 9-letni syn.

Skromna i utalentowana

Chrzanowianie są dumni z Ady Szulc i Sztywnego Pala Azji. Muzyczne sławy skutecznie rozsławiają ich miasto w kraju i poza jego granicami.

Młodziutka artystka, Ada kilka lat temu podbiła serca fanów muzyki w telewizyjnym show X-Factor. Finalistka tego popularnego programu nagrała płytę z DJ Adamusem, która rozeszła się jak świeże bułeczki. Studentka farmacji mimo sukcesu pozostała skromna i na bieżąco kontaktuje się z fanami za pośrednictwem swego fanpage'u na Facebooku. Według chrzanowian to właśnie ona zasługuje na miano Człowieka Roku.

- To bardzo utalentowana dziewczyna, której woda sodowa nie uderzyła do głowy. Życzymy jej prawdziwej kariery - komentuje Ania Guzik, która oddała już głos na Adę w plebiscycie "Gazety Krakowskiej". Pamięta Adę, gdy zaczynała śpiewać w chrzanowskiej grupie Chilitoy.
- Już wtedy jako nastolatka hipnotyzowała swym głosem publiczność - przekonuje fanka z Chrzanowa. Dziś z dumą śledzi karierę swej idolki. - Nagrała nie tylko superpłytę ze znanym DJ-em, ale też muzykę do filmu "Big love". Regularnie pojawia się na kanapach w telewizyjnych programach. Jest po prostu sławna - zaznacza Anna.

Od lat niezatapialni
Marek Kroś z Chrzanowa zagłosował natomiast na Sztywny Pal Azji. - Ta kapela jest nieśmiertelna i niezatapialna. Gra z powerem od 1986 roku - zaznacza fan zespołu.
W ubiegłym roku chrzanowski zespół dostał się na szczyt Polskiego Topu Wszech Czasów radiowej Trójki. W głosowaniu pokonał nawet Czesława Niemena. Utwór "Wieża radości, wieża samotności" okazał się najbardziej popularnym wśród słuchaczy.

- Im po prostu należy się honor. Ubiegły rok należał do Sztywnych - przekonuje Marek Kroś. W grudniu ub.r. był na koncercie grupy w chrzanowskim klubie Stara Kotłownia. - Zagrali w pierwszym składzie sprzed 29 lat i głównie tamte hity. Tłum wiwatował im na stojąco - relajonuje mężczyzna. Jest dumny, że Szpal ma korzenie w jego mieście. Większość tekstów ich piosenek zna na pamięć.
- Najbardziej lubię stare kawałki: "Łoże w kolorze czerwonym" czy "Nie zmienię świata". Te nowe utwory z płyty "Fis Pink" też są super - zaznacza mężczyzna. Liczy, że zespół będzie grał jak najdłużej i nie zmieni swego klimatu.

Jak głosować
Każdy, kto chce oddać głos na swego ulubieńca w plebiscycie "Człowiek Roku 2014", może to zrobić w dwojaki sposób.
Głosy można oddawać za pomocą kuponów drukowanych codziennie w "Gazecie Krakowskiej" i wysyłając je do 5 lutego na adres krakowskiej redakcji. Można też oddać głos za pomocą telefonów komórkowych. Na SMS czekamy do 6 lutego do godz. 16. W treści wiadomości należy wpisać LUDZIE. oraz numer kandydata i wysłać na numer 72355 (koszt to 2,46 zł z VAT).
Głosowanie przez SMS jest równoznaczne z zakupem e-wydania naszej gazety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto