Platforma Obywatelska stawia na burmistrzów (Janusz Majcher na zdjęciu) i wójtów w walce wyborczej o sejmik województwa Platforma Obywatelska stawia na burmistrzów (Janusz Majcher na zdjęciu) i wójtów w walce wyborczej o sejmik województwa

Platforma Obywatelska stawia na burmistrzów (Janusz Majcher na zdjęciu) i wójtów w walce wyborczej o sejmik województwa. Jest ich na listach wyborczych ponad 20. (© fot. Andrzej Banaś)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Znamy listy kandydatów Platformy Obywatelskiej, którzy wystartują w listopadowych wyborach do sejmiku województwa. Władze partii stawiają na burmistrzów małopolskich miast. Choć nie należą do PO, mają swoimi nazwiskami przyciągnąć wyborców. Do zdobycia jest 39 mandatów w sześciu okręgach.

Listy kandydatów do sejmiku województw zatwierdziła wczoraj rada regionu PO. Wystawiając burmistrzów, Platforma chce zebrać głosy w większych miastach w Małopolsce. Z podhalańskiej listy wystartuje więc Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

- Zdecydowałem się, bo będąc w sejmiku, będę mieć większy wpływ na podział pieniędzy. Choć w pierwszej kolejności chcę wygrać wybory lokalne i nadal być burmistrzem Zakopanego - przyznaje otwarcie Majcher.

Prócz niego na start zdecydowali się także burmistrzowie Chrzanowa Ryszard Kosowski, Olkusza Dariusz Rzepka, Andrychowa Tomasz Żak czy Muszyny Jan Golba. Mogą oni zdobyć dla Platformy głosy mieszkańców, którzy są zadowoleni z ich rządów, ale nie są wyborcami PO. Tyle że jeżeli wygrają również ponownie wybory na burmistrza w swoich miastach, to do sejmiku i tak nie wejdą. - Zgodnie z prawem nie można łączyć funkcji burmistrza lub wójta z mandatem radnego sejmiku. Choć można kandydować na oba te stanowiska - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim.

Z trzeciego miejsca z Krakowa wystartuje niedawny eurodeputowany Bogusław Sonik, niedoszły kandydat na prezydenta Krakowa. Czy start do sejmiku z dalszego miejsca to krok wstecz w politycznej karierze? - Każdy może oceniać to, jak chce - mówi Sonik. - Jeśli dostanę mandat, to dobrze go wykorzystam - zapewnia były eurodeputowany.

Na listach nie znalazło się miejsce dla Stanisława Handzlika, wieloletniego radnego sejmiku i działacza opozycyjnego w czasach PRL. - Zawieszam swoje polityczne buty na kołku. Biologii już nie oszukam - przyznaje 71-letni Handzlik.

Krakowską "jedynką" będzie Grzegorz Lipiec, obecny szef PO w Małopolsce. Listę Małopolski zachodniej otwiera marszałek województwa Marek Sowa, podhalańską były wiceminister zdrowia Marek Haber. W okręgu tarnowskim pierwszy będzie wicemarszałek Roman Ciepiela. Kolejny członek zarządu województwa, Jacek Krupa, wystartuje z okręgu obejmującego powiaty podkrakowskie (na tej liście ostatni jest Stanisław Kracik, były wojewoda Małopolski, obecnie dyrektor szpitala psychiatrycznego im. Babińskiego w Krakowie). Na Sądecczyznie pierwszy jest Leszek Zegzda, obecny szef klubu PO w sejmiku.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Wybory samorządowe

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Won z Polski (gość)

Proszę na nich głosować; przecież chcemy żeby nadal jedli ośmiorniczki, gęsie wątróbki i zapijali winkiem za 500 zł kielich, co nie, wydymani? Przecież kraj to i tak ch... d... i kamieni kupa...