(© infografika grażyna gajewska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ogłoszono przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Chrzanowa. Ma kosztować 30 mln zł Nowa droga ułatwi dojazd z Oświęcimia do autostrady. Odciąży zakorkowaną ul. Oświęcimską

Już za niespełna dwa lata życie kierowców podróżujących przez Chrzanów powinno się poprawić. W ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie początkiem przyszłego roku, ruszy budowa zachodniej obwodnicy miasta.
Trasa połączy autostradę A-4 przy węźle Byczyna z drogą wojewódzką 933 w kierunku Oświęcimia. Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln złotych, z czego blisko 24 mln zł pochodzić mają z funduszy Unii.

Szukają wykonawcy
Zarząd Dróg Wojewódzkich właśnie ogłosił przetarg na budowę.
- To niespełna trzykilometrowa droga, która połączy ul. Oświęcimską w okolicy Kroczymiechu z ul. Śląską na os. Kąty w okolicy węzła autostrady A4 w Byczynie - informuje Robert Maciaszek, wiceburmistrz Chrzanowa. Dodaje, że inwestycja obejmie budowę dwóch rond, 10 przepustów oraz ścieżki rowerowej na całej długości obwodnicy. Ma powstać jedna estakada nad drogą gruntową oraz chodniki.
- W planach jest również wykonanie kanalizacji deszczowej, oświetlenia, ekranów akustycznych oraz przebudowa sieci energetycznej, teletechnicznej, gazowej i wodociągu - precyzuje Maciaszek.

Jego przełożony, burmistrz Ryszard Kosowski liczy, że nowa droga w przyszłości posłuży także jako dojazd do planowanej strefy ekonomicznej na pograniczu Chrzanowa i Libiąża.
- Zrobię wszystko, by ta strefa w okolicach Kroczymiechu powstała, a wraz z nią setki nowych miejsc pracy. Wówczas obwodnica ułatwi życie zarówno inwestorom, jak i pracownikom - tłumaczy Kosowski . Cieszy się, że po roku od momentu oddania do użytku północ- no-wschodniej obwodnicy miasta udało się wywalczyć kolejną inwestycję. Teresa Palian z chrzanowskiego magistratu zaznacza, że gmina także będzie partycypować w kosztach.

- Jej wkład to około dwóch mln złotych - uściśla Palian. Obwodnica ma przebiegać głównie przez tereny leśne i niezamieszkane. Z nowej inwestycji cieszą się najbardziej kierowcy.
- Aktualnie ulica Oświęcimska w godzinach szczytu jest tak zakorkowana, że nie sposób nią przejechać. By dojechać do Libiąża od strony autostrady, najpierw trzeba wjechać na rondo, co zwykle zajmuje nawet kilka minut. Potem kolejne oczekiwanie na światłach. Dopiero przed Kroczymiechem jedzie się płynnie. Horror - komentuje Marek Pazur z Libiąża. Nie może się doczekać objazdu.

- Nowa droga to byłaby oszczędność czasu rzędu 10 do nawet 30 minut - dodaje mężczyzna. Z kolei Ania Mucha cieszy się, że jej miasto wciąż się rozwija. Obwodnica północna bardzo ułatwiła jej życie.
- Już nie muszę objeżdżać całego miasta, by z os. Północ dojechać do szpitala. Zamiast kilkunastu minut, zajmuje mi to teraz około trzech - przekonuje. Nowe ronda, które pojawiły się w mieście także usprawniają przejazd.

W Babicach też są plany
Na obwodnicę czekają także mieszkańcy Babic w powiecie chrzanowskim. Nowa droga ma mieć ok. pięciu kilometrów długości i będzie zaczynać się w Wygiełzowie od skrzyżowania z drogą na Zagórze. Następnie przebiegać ma po południowej stronie Babic i łączyć się z powrotem z drogą wojewódzką 780, po wschodniej stronie Babic za mostem na rzece Zmornica.

W planach jest pięć skrzyżowań. Projekt nie zakłada jednak budowy chodników, ścieżek rowerowych wzdłuż obwodnicy ani ekranów akustycznych. Obwodnica, której inwestorem jest także województwo, ma być gotowa w 2016 roku, a jej koszt szacowany jest na 40 mln zł. 31 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych, a 9 mln zł z budżetu województwa małopolskiego.

Tutaj nie ma decyzji
Plany budowy obwodnicy Trzebini, którą zamierzała sfinansować gmina, po protestach mieszkańców Młoszowej na razie odłożono na półkę. Trzebińscy radni liczą, że inwestycją także zainteresuje się województwo odciążając budżet gminy.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

melops (gość)

Ta mapa nie pokazuje prawdziwego toru przebiegu obwodnicy zachodniej Chrzanowa. Początek obwodnicy od strony Jaworzna nie będzie rozpoczynał się jak to jest pokazane przy węźle Byczyna lecz przed pawilonem meblowym Marko przy ul.Śląskiej gdzie powstanie pierwsze rondo. Obwodnica od ronda pobiegnie w pobliżu powstałego w ostatnich latach osiedla domów jednorodzinnych na osiedlu Kąty. Co da wybudowanie obwodnicy i jak to odciąży ruch samochodowy jeśli nikt nie pisze o uruchomieniu węzła autostradowego Byczyna. Te inwestycje powinny iść w parze bo jeśli nie to ciężkie samochody dalej będą rozjeżdżać i uszkadzać ul. Oświęcimską ( mamy ostatnio przykład uszkodzonych włazów kanałowych i kratek ściekowych oraz jazdę slalomem między pachołkami).

TOFU (gość)

Wybory ..... ale fajnie jeśli powstanie, pytanie czy tak jak obecny fragment drogi ze szpitala na cmentarz zaliczy po drodze zakaz ruchu ciężarówek, mam nadzieję że tym razem oprócz polityków planują też specjaliści.