Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanowski szpital chce uruchomić pododdział neurochirurgii i rozwijać onkologię

Magdalena Balicka
Magdalena Balicka
Agata Nowak z Chrzanowa przeszło dwadzieścia lat temu przeszła operację kręgosłupa. Jako nastolatka skoczyła do jeziora na "główkę", łamiąc kręgi. Miała dużo szczęścia, bo nie uszkodziła rdzenia kręgowego i nie wylądowała na wózku inwalidzkim. W klinice pod Warszawą wszczepiono jej tytanowe implanty, które kilkakrotnie wymieniane nosi po dziś dzień. Zabieg uratował jej życie.

Takie operacje chcą wykonywać w chrzanowskim szpitalu. Byłoby to pierwsze takie miejsce w Małopolsce zachodniej. Lecznica zamierza uruchomić także centrum onkologiczne z prawdziwego zdarzenia. Jeśli nie uda się pozyskać 40 mln dotacji z Unii Europejskiej na jego budowę, wówczas zacznie od uruchomienia nowego oddziału onkologicznego. Pacjenci nie mogą się doczekać.

Krzysztof Kłos, szef chrzanowskiego szpitala, właśnie zaczyna rozmowy w najlepszymi neurochirurgami w regionie. Zamierza jeszcze w tym roku stworzyć pododdział neurochirurgiczny. - Chciałbym, by z nami współpracowali na razie na zasadzie płatnych zleceń - zdradza dyrektor Kłos. Inwestycja uruchomienia pododdziału ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- W przyszłości będziemy chcieli stworzyć solidny oddział neurochirurgii. Na razie będzie funkcjonował pod oddziałem ortopedycznym - dodaje Krzysztof Kłos.
Agata Nowak uważa, że to wspaniała wiadomość. - Pacjenci i ich rodziny zaoszczędzą nie tylko mnóstwo czasu na dojazd do odległych szpitali, w których wykonywane są takie zabiegi, ale przede wszystkim będą mieli szansę na ich wykonanie w rozsądnym terminie - twierdzi kobieta. Sama wykonała zabieg odpłatnie w prywatnej klinice. Nie każdego jednak na to stać, bo kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Neurochirurdzy wszczepili jej implant, który zastępuje kręg c4.

- Przy każdej zmianie pogody ból jest nie do zniesienia. Najgorzej jednak, gdy podnoszę coś cięższego lub się jakoś dziwnie wygnę przy schylaniu. Wtedy czasem coś tak chrupnie w plecach, że boję się, czy coś nie pękło - opowiada chrzanowianka. Mimo uciążliwości, które są konsekwencją przebytej operacji, cieszy się, że może w miarę normalnie funkcjonować. Jej kuzyn, Mirek z Łodzi nie miał tyle szczęścia. - Kilka lat temu na treningu z gimnastyki jego partner do ćwiczeń zamiast go asekurować, gdy wykonywał salto w powietrzu, zagapił się i Mirek spadł na kark z wysokości około trzech metrów. Porusza się na wózku inwalidzkim - opowiada Agata.

Dr hab. Stanisław Maj, ordynator oddziału ortopedycznego w chrzanowskiej lecznicy, uważa, że oddział neurochirurgiczny jest bardzo potrzebny. - Co roku przyjmujemy około tysiąca dwustu pacjentów, z czego nawet dwanaście procent stanowią ci, którzy wymagają opieki neurochirurgicznej - podkreśla ordynator Maj. Aktualnie pacjenci z urazami głowy czy kręgosłupa wysyłani są do krakowskich szpitali. - Gdyby u nas zaczęła funkcjonować neurochirurgia, moglibyśmy być skuteczniejsi na miejscu - zaznacza lekarz, przyznając jednocześnie, że wszystko w rękach Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Już teraz moglibyśmy wykonywać na ortopedii o wiele bardziej skomplikowane operacje, czy wszczepiać naprawdę dobrej klasy płytki, jednak nie ma na to pieniędzy - zaznacza ze smutkiem Maj, dodając, że jedna taka płytka kosztuje więcej niż cały kontrakt przyznany przez fundusz na chrzanowską ortopedię. Jest jednak dobrej myśli i trzyma kciuki, by NFZ wykazał się hojnością dla Chrzanowa.
Oprócz uruchomienia neurochirurgii szefostwo chrzanowskiego szpitala przygotowuje się do uruchomienia centrum onkologicznego dla Małopolski zachodniej. W planach jest budowa nowoczesnego bunkra (centrum radioterapii), w którym staną urządzenia wytwarzające silne promieniowanie.

- Musimy kupić co najmniej dwa akceleratory liniowe, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie elektromagnetyczne służące do naświetlania pacjentów. Koszt jednego to około 8 mln zł - zaznacza Kłos, dodając, że jeden taki akcelerator powinien być zapewniony na co najmniej 250 tys. mieszkańców. Cała inwestycja szacowana jest na około 40 milionów złotych. Szpital liczy na pieniądze z Unii z puli na lata 2014-2020.

- Mamy dwóch doskonałych lekarzy specjalizujących się w chemioterapii nowotworów, z których jeden już ma, a drugi kończy specjalizację z onkologii klinicznej. Niedawno zatrudniłem hematologa - zaznacza Krzysztof Kłos, dyrektor chrzanowskiego szpitala. Podobne centra onkologiczne funkcjonują w Krakowie, Tarnowie, a od roku w Nowym Sączu. Chrzanowski wypełniłby lukę w subregionie Małopolski zachodniej.
Aktualnie w lecznicy funkcjonuje oddział chemioterapii. Chorzy z nowotworami leczeni są także na oddziałach chirurgii onkologicznej i neurologicznej.

- Potrzeba jednak profesjonalnej bazy, która pozwoli nam leczyć pacjentów na miejscu, bez konieczności odsyłania ich do ośrodków w Krakowie czy na Śląsku - zaznacza Kłos. Jeśli nie uda się pozyskać pieniędzy z Unii, szpitala nie będzie wprawdzie stać na budowę centrum radioterapii w nowym budynku przy szpitalu, ale zamierza zainwestować w oddział onkologiczny z prawdziwego zdarzenia.

- Będziemy wówczas sami, małymi krokami udoskonalać kadrę i zbroić się w sprzęt potrzebny do walki z nowotworami - zaznacza dyrektor. Na tegoroczne inwestycje szpital wyda około sześciu milionów złotych. Z tego prawie dwa miliony poszły już na zakup nowego tomografu komputerowego, który będzie do dyspozycji pacjentów od marca.
Aktualnie trwa remont sali i jego montaż. Lecznica planuje także w najbliższym czasie gruntowny remont sal.

Chce, by w każdej sali chorych była osobna łazienka. Nowy wygląd czeka także hol przy wejściu głównym. W planach jest też remont windy. W tym roku pojawi się do dyspozycji chorych nowa karetka pogotowia, na którą szpital wyłoży 400 tys. zł. Ponad 1,5 miliona złotych ma kosztować wdrożenie programu profilaktyki i diagnostyki na oddziale ginekologicznym i położniczym.

Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego cieszą się z rozwoju placówki. Liczą, że inwestycje wpłyną na jakość usług, a co za tym idzie - w razie choroby czy wypadku będą pod najlepszą opieką. Anna Mitręga z Chrzanowa ma też nadzieję, że zmieni się przy okazji podejście do pacjenta.

- Najpierw będą ratować człowieka, a dopiero później zajmą się papierkową robotą i wypełnianiem przeróżnych formularzy - zaznacza kobieta, wspominając historię kilkumiesięcznej dziewczynki, która kilka tygodni temu zmarła na sepsę w szpitalu w Zakopanem, bo lekarz zamiast błyskawicznie przetransportować ją karetką do Prokocimia, wypełniał przez prawie godzinę dokumenty.
- Sama to przeżyłam na porodówce trzy lata temu. Choć przyjechałam do szpitala ze skurczami co minutę, zanim zaprowadzono mnie na salę, musiałam odpowiedzieć na tysiąc pytań - wspomina.

Oddziały neurochirurgiczne funkcjonują najbliżej w Krakowie oraz Tarnowie.
Wykonuje się w nich szerokie spektrum operacji neurochirurgicznych mózgu, kręgosłupa i nerwów obwodowych. Oddziały są w szczególności wyspecjalizowane w chirurgii kręgosłupa, a zwłaszcza w jego nowoczesnej implantologii.


Neurochirurgia

Neurochirurgia, chirurgia układu nerwowego - dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem operacyjnym niektórych chorób układu nerwowego. Najczęściej są to różne zmiany fizyczne lub strukturalne, takie jak na przykład pojawienie się guzów lub urazy mechaniczne. Brak jakiegoś związku chemicznego lub zachwianie naturalnej równowagi chemicznej mózgu leczy się raczej farmakologicznie, zwłaszcza we wczesnych stadiach, a nie od razu z wykorzystaniem mikrochirurgii.Nowoczesna neurochirurgia zajmuje się w większym stopniu urazami fizycznymi, jak efekty urazu głowy, odciętymi kończynami, ranami postrzałowymi, jak również różnego rodzaju guzami, zmianami o charakterze nowotworowym i innymi (na przykład tętniakami). Wykorzystuje się ją również przy leczeniu udarów i krwotoków, uszkodzeń nerwów, a także przy wadach wrodzonych, jak rozszczepienie rdzenia kręgowego.

Oddziały neurochirurgiczne funkcjonują najbliżej w Krakowie oraz Tarnowie.
Wykonuje się w nich szerokie spektrum operacji neurochirurgicznych mózgu, kręgosłupa i nerwów obwodowych. Oddziały są w szczególności wyspecjalizowane w chirurgii kręgosłupa, a zwłaszcza w jego nowoczesnej implantologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto