Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energylandia będzie jeszcze cztery razy większa

Bogusław Kwiecień
Taida Jasek, Bogusław Kwiecień, Inwałd Park, Zatorland, Czarny Groń
Rodzinny Park Rozrywki Energylandia chce powiększyć swój obszar z 26 do 112 hektarów, głównie na terenie Przeciszowa. Wójt Bogdan Cuber zaciera ręce. Uważa, że jest to duża szansa na dalszy rozwój tej gminy.

Energylandia, największy rodzinny park rozrywki w Polsce, ma być dużo większy. Chce rozbudować się w stronę Przeciszowa.
Właściciele Energylandii chcą kupić ponad 40 ha terenu od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Przeciszowie. Umowa wstępna została już podpisana. Myślą też o kupnie sąsiednich gruntów.

Park, ale również kopalnia?

Wójt Przeciszowa cieszy się. Uważa, że jest to szansa na rozwój jego gminy, podobnie jak budowa kopalni „Przeciszów”, chociaż nad powstaniem tej ostatniej pojawiły się duże znaki pytania.

– W naszej strategii rozwoju postawiliśmy równolegle na kopalnię i rozwój turystyki. Jedno drugiemu nie przeszkadza – mówi wójt Cuber.

Jego zdaniem, powstanie parku zwiększy znacznie wpływy do budżetu gminy.

W tej chwili gminne władze pracują już nad zmianą studium zagospodarowania przestrzennego pod kątem przeznaczenia gospodarstwa RSP na tereny rekreacyjne. Dokument powinien być gotowy na początku przyszłego roku. Potem rada gminy będzie musiała przyjąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

– Prace idą w dobrym tempie – podkreśla wójt Przeci­szowa. Jak dodaje, rozwój turystyki w gminie dotyczy nie tylko powstania parku rozrywki. Podkreśla, że w gminie jest wiele pięknych terenów, stawów rybnych, które mogą przyciągać.

Wielu mieszkańców Przeci­szowa i Piotrowic także jest zdania, że ich gmina zyska na powstaniu parku rozrywki.

– Już teraz przybywa kwater we wsi. Ludzie zauważyli, że z tego też można żyć. Pewnie gdy park będzie jeszcze większy, to więcej ludzi będzie szukało w okolicy noclegów – uważa Maciej Kowalczyk, mieszkaniec gminy.

Ma tylko wątpliwości, czy drogi się nie zakorkują, gdy wzrośnie ruch samochodowy. – Przy tego typu inwestycjach chyba bierze się takie rzeczy pod uwagę – zastanawia się przeci­szowianin.

Energylandia zainteresowana jest obszarem w rejonie ulic: Łowiczki, Graniczna, Krakowska i 1 Maja.

Pierwsze prace za dwa lata

Okazuje się, że w zatorskim parku plany mają szersze. W tej chwili jego powierzchnia użytkowa wynosi 26 ha.

– Po przejęciu nowych terenów obszar naszego parku zwiększy się do 112 hektarów – mówi jego rzecznik Krystian Kojder. Jak dodaje, uplasuje to Energylandię w pierwszej piątce największych parków roz­rywki w Europie.

Pierwsze prace mają rozpocząć się za dwa lata. Cały okres inwestycji na tej powierzchni został rozplanowany na okres siedmiu lat.

– Powstaną tu nowoczesne i spektakularne urządzenia na światowym poziomie. Wśród atrakcji nie zabraknie wyjątkowych roller coasterów – dodaje Krystian Kojder.

W miniony wtorek park już podpisał umowę na budowę najwyższego i najszybszego roller coastera wodnego na świecie. To jedna z kilkunastu nowych atrakcji, które pojawią się w Energylandii w ciągu nadchodzących kilku lat.

W parku chwalą się stałym wzrostem liczby gości. – Jeszcze w tym roku spodziewamy się milionowego klienta – zaznacza Krystian Kojder. – Nikt wcześniej na świecie nie uzyskał tak szybkiego wzrostu frekwencji odwiedzających park roz­rywki – dodaje.

Park rozpoczął swoją działalność w lipcu 2014 roku. Ludzie przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Na parkingu można zobaczyć rejestracje z Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia. Są też np. z Czech i Słowacji.

Cztery duże parki

Pierwszy był Dinozatorland. Park z ruchomymi prehistorycznymi gadami wybudowano w 2009 roku. Potem powstawały kolejne. Na zatorszczyźnie i w powiecie wadowickim są już cztery duże parki rozrywki.

We wszystkich podkreślają, że liczba odwiedzających wzrasta z roku na rok, a konkurencja nie stanowi problemu.

Park w Zatorze

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze powstał na wzór podobnych obiektów w Niemczech i we Francji.

Jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku. Właścicielem jest Marek Goczał, który ma też dyskoteki. Oficjalne otwarcie nastąpiło 14 lipca 2014 roku. Pierwszy etap inwestycji kosztował 73 mln zł, z czego 42 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne. W sezonie zatrudnienie ma tutaj kilkaset osób. Przed parkiem jest parking na ponad dwa tysiące samochodów. Na początek było 30 różnych atrakcji.

Park został podzielony na sektory – dla najmłodszych, familijny i ekstremalny. Z czasem przybywały kolejne urządzenia, w tym ogromne roller coastery. Podczas minionych wakacji oddano tutaj jeszcze park wodny.

Nowością w tym sezonie w strefie ekstremalnej był Roller Coaster F1.To jedno z najszybszych tego typu urządzeń w Europie Środkowo-Wchodniej. Jeden pociąg F1 zabiera 16 pasażerów i zapewnia im pełen emocji przejazd na trasie 560 metrów. Prędkość sięga nawet 100 km/h i jest uzyskiwana w przeciągu 2-3 sekund, a średnia prędkość wynosi 80 km/h. Wysokość konstrukcji to 25 metrów. Nie mniej wrażeń dostarcza inne roller coastery „Mayan” i „Vilking” czy wysoka na 40 metrów wieża Tsunami Drop.

W zatorskim parku odbywają się także festiwale muzyczne. Na scenie występują tutaj największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także znani zagraniczni artyści.

Zatorland. Nie tylko dinozaury

To najstarszy park rozrywki w regionie. Prehistoryczne gady cieszą się niezmienną popularnością, choć w tej chwili połowę kompleksu zajmuje park rozrywki z urządzeniami do zabawy dla dzieci. Cały kompleks obejmuje cztery parki letnie i jeden zimowy.

Inwałd Park. Pięć w jednym

Sezon w Inwałd Parku jeszcze się nie skończył. – Szacujemy, że odwiedzających będzie o ok. 30 proc. więcej niż rok temu – mówi Magdalena Ficoń. W jego skład wchodzą: Park Miniatur, Warownia Inwałd, Dinolandia, Kucyk Mini Zoo i Ogród Jana Pawła II.

Czarny Groń. Na zimę i lato

Dla wielu ośrodek kojarzy się głównie ze stacją narciarską popularną wśród miłośników białego szaleństwa. W zimie można korzystać także m.in. z lodowiska, ale ośrodek ma ofertę nie tylko na lato. Zainteresowaniem cieszą się m.in. park linowy i magiczna osada.

Ogólnopolski strajk kobiet 3 października:

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto