18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

szkody górnicze. Ściany domów pękają od wstrząsów. Ziemia drży już niemal co tydzień

Magdalena Balicka
Kazimierz Kozik z chrzanowskiego os. Kąty pokazuje pęknięcia, jakie pojawiły się po ostatnich wstrząsach na suficie i ścianach
Kazimierz Kozik z chrzanowskiego os. Kąty pokazuje pęknięcia, jakie pojawiły się po ostatnich wstrząsach na suficie i ścianach Magdalena Balicka
Na chrzanowskim os. Kąty ludzie mają dość coraz mocniejszych tąpnięć w kopalni "Sobieski". W Gromcu pod Libiążem podtapia domy i ogrody. Szkody górnicze powoduje ZG Janina.

Szkody górnicze. Mieszkańcy chrzanowskiego osiedla Kąty i Gromca pod Libiążem przeklinają życie w sąsiedztwie kopalń. Ludziom na Kątach Zakład Wydobywczy "Sobieski" w Jaworznie od czterech lat nie daje spać po nocach. Niemal co tydzień ziemia drży pod ich domami. Ostatnie trzy tąpnięcia, które miały siłę 3,1; 2,9 i 2,7 stopni w skali Richtera, poniszczyły elewacje kilku domów. Nie lepiej jest pod Libiążem. W Gromcu, w wyniku szkód górniczych spowodowanych działalnością kopalni Janina, woda regularnie zalewa domy i ogrody. Wszyscy bezskutecznie walczą o odszkodowania z kopalń.

Liczą straty i piszą wnioskiJózef Palka, mieszkający przy ul. Czecha w Gromcu, od kilku dni brodzi w gumiakach po własnym ogródku. Wody jest prawie po kolana. Wdarła się też do jego piwnicy i kotłowni. Podobnie jest u sąsiadów. Od lat interweniują o pogłębienie rowów odwadniających. Jak na razie bezskutecznie.

Na brak reakcji Grupy Tauron Wydobycie (w której strukturach są obie kopalnie: Sobieski i Janina) narzekają też mieszkańcy osiedla Kąty w Chrzanowie.
- Po ostatnich wstrząsach do Tauronu trafiło kilkanaście wniosków odszkodowawczych, w tym też z sąsiedniego sołectwa Balin. Ani jeden nie został rozpatrzony pozytywnie - zaznacza Roman Madejski, przewodniczący os. Kąty.
Jednym z najbardziej poszkodowanych jest Mirosław Chrząszcz mieszkający przy ulicy Chełmońskiego.

- Pęknięcia pojawiły się na glazurze w łazience oraz w kuchni - denerwuje się pan Mirosław, zaznaczając, że ma dopiero dziesięcioletni dom. Jako inżynier górnictwa i były pracownik kopalni nie może zrozumieć, dlaczego Tauron próbuje w tak niedorzeczny sposób uciekać od odpowiedzialności. - Winą za pęknięcia obarcza ogrzewane podłogi, których nigdy nie miałem - oburza się mężczyzna, dodając, że po kilku odwołaniach spółka odesłała pismo, prosząc o zaprzestanie dalszej korespondencji.
- Pozostaje mi odwołanie do Wyższego Urzędu Górniczego - wyznaje mężczyzna zarzekając się, że nie spocznie, dopóki nie udowodni kopalni winy.
Kazimierz Kozik, mieszkający w przedwojennym bloku przy ul. Śląskiej 58 na chrzanowskim os. Kąty, także liczy straty po trzech ostatnich wstrząsach.

- Wyraźna szczelina podzieliła sufit w dwóch pokojach. Naruszyła się też konstrukcja starych drewnianych drzwi. Popękały też ściany w piwnicy - wylicza Kazimierz Kozik. Ślady widać także na elewacji bloku. - Zgłosiłem sprawę do Spółdzielni Mieszkaniowej, prosząc o naprawę zniszczeń. Usłyszałem, że blok jest za stary i nie ma pieniędzy na jego naprawy - żali się mężczyzna. W bloku przy ul. Śląskiej mieszka od urodzenia.
Zbadają sprawę odrzuconych wniosków
Zofia Mrożek z biura prasowego Tauron Wydobycie obiecuje zbadać sprawę odmowy na wnioski odszkodowawcze mieszkańców os. Kąty. Problemy mieszkańców Gromca są jej już jednak znane.

- Posesja pana Jana Palki w Gromcu przy ul. Czecha uległa okresowemu zawodnieniu w czasie wzmożonych opadów atmosferycznych, występujących w pierwszej połowie maja - zaznacza Zofia Mrożek, dodając, że Zakład Górniczy Janina podjął już działania interwencyjne polegające na wykonaniu robót melioracyjnych, pogłębiając rów odwadniający rejon ulicy Czecha oraz prowadząc odpompowywanie wód z posesji do rowu sąsiadującego z posesją. Działania te według niej przyniosły efekt i obecnie posesja pana Palki nie jest zagrożona podtopieniem.
W rejonie ulicy Czecha, jak tłumaczą w Tauronie, wykształca się niecka po eksploatacji prowadzonej w pokładzie 203. Jest to proces dynamiczny i w miarę postępu eksploatacji kształtująca się niecka będzie się przesuwała na wschód od zabudowań mieszkalnych przy tej ulicy, zmieniając ukształtowanie terenu.

- To umożliwi grawitacyjny przepływ wody w rowach melioracyjnych do istniejącego zalewiska, z którego wody odprowadzane są krytym kanałem odwadniającym na przepompownię wód przy ul. Broniewskiego w Gromcu - tłumaczy Zofia Mrożek.
Do czasu zaniku wpływów z prowadzonej eksploatacji na tym terenie, co potrwa około dwóch - trzech miesięcy, nie obejdzie się bez działań interwencyjnych, które pozwolą zmniejszyć skutki postępującego zniekształcenia tego obszaru.
- Szkody powstałe wskutek ruchu zakładu górniczego naprawiane są po uspokojeniu się terenu, po ustaniu wpływów z prowadzonej eksploatacji na powierzchnię, co w warunkach Zakładu Górniczego Janina trwa około jednego roku - zaznacza Zofia Mrożek, podkreślając, że do czasu ostatecznej naprawy zakład usuwa tylko szkody mogące stanowić zagrożenie lub utrudniać użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Nie chcą zamknięcia kopalń
Rocznie wpływa do Zakładu Górniczego Janina kilkadziesiąt wniosków odszkodowawczych. Rozpatrywane są pozytywnie, jeśli szkoda ma związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną eksploatacją górniczą. Zgodnie z obowiązującym od 2012 roku prawem geologicznym i górniczym to poszkodowany decyduje, czy naprawa szkody ma nastąpić przez wypłacenie odszkodowania, czy też przez przywrócenie stanu poprzedniego. W Tauronie obiecują podać dokładną liczbę wniosków, które wpłynęły od mieszkańców powiatu chrzanowskiego, w tym tych rozpatrzonych negatywnie i pozytywnie. - Nam nie zależy na zamknięciu kopalni, bo tam pracują też ludzie z Kątów, tylko na zninimalizowaniu wstrząsów i wypłacie odszkodowań - podkreśla Roman Madejski. Do sprawy wrócimy wkrótce.

Każdy, kogo dotknęły szkody górnicze związane z wydobyciem węgla przez kopalnię Sobieski w Jaworznie (np. pęknięcia elewacji domów), może starać się o odszkodowanie.
Wnioski są dostępne u przewodniczącego Rady os. Kąty Romana Madejskiego przy ul. Leśnej 16 w Chrzanowie oraz w siedzibie Tauron Wydobycie (w którego struktury wchodzą zakłady Sobieski i Janina) w Jaworznie przy ul. Grunwaldzkiej 37. Wypełniony wniosek trzeba dostarczyć jednak do siedziby Grupy Tauron osobiście.

Kopalnia Sobieski w Jaworznie za dwa lata kończy eksploatację złoża Byczyna, z którego wstrząsy oddziałują na osiedle Kąty i przenosi się na złoże Dąb z dala od zabudowań mieszkalnych.
Natomiast kopalnia Janina w 2016 roku zacznie prace pod osiedlem Borowiec w Chrzanowie. Skutki mogą odczuć mieszkańcy tego osiedla , a także sąsiednich: m.in. domów spółdzielczych na ul. Niepodleglości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto