Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Janina pogłębia się. Potrzeba 460 nowych górników

Magdalena Balicka
archiwum
Dobra wiadomość dla górników z Libiąża oraz wszystkich marzących o pracy pod ziemią. Zakład Górniczy "Janina" przymierza się do przyjęcia 460 osób, powiększając załogę aż o jedną szóstą.

Janina wchodząca w struktury Południowego Koncernu Węglowego uzyskała już wszystkie zgody korporacyjne na realizację projektu strategicznego Grupy Tauron pt. "Zwiększenie zdolności produkcyjnych Południowego Koncernu Węglowego SA z posiadanych złóż poprzez budowę poziomu 800 metrów i uruchomienie czwartej ściany w Zakładzie Górniczym Janina".

- Kopalnia od 10 lat starała się o budowę nowego poziomu 800. Jednak dopiero teraz ze względu na wysokie koszty realizacji po bardzo wnikliwej analizie ekonomicznej i opłacalności inwestycyjnej zarząd Tauron podjął decyzję o uruchomieniu tego projektu - informuje Beata Przeniosło, rzeczniczka Tauronu, zaznaczając, że libiąska kopalnia jest jedną z tych w Polsce, gdzie zalega najwięcej złóż węgla, szacowanych aktualnie na około 2 mld ton. Może je eksploatować bezpiecznie, nie martwiąc się o zagrożenia naturalne, jakimi są wyrzuty gazów i skał, metan czy zagrożenie wybuchem pyłu węglowego.

Zdecydowana większość tych zasobów zalega poniżej obecnego poziomu wydobycia. Przeprowadzone symulacje działalności górniczej wykazały możliwość funkcjonowania kopalni do roku 2039.
- Uruchomienie eksploatacji na poziomie 800 metrów przewidujemy na drugą połowę 2018 roku - zapewnia Witold Kasperkiewicz, dyrektor techniczny ZG Janina, potwierdzając, że planowany jest stopniowy wzrost zatrudnienia. - Zakładamy, że załoga zwiększy się o jedną szóstą, czyli o około 460 osób - dodaje Kasperkiewicz.

Nowi pracownicy na początek będą potrzebni do wykonywania robót związanych z procesem technologicznym produkcji, takich jak drążenie wyrobisk, do robót zbrojeniowych. Potem do prowadzenia eksploatacji węgla na dodatkowej ścianie i utrzymania ruchu na nowym poziomie. Przyrost zatrudnienia odbywał się będzie stopniowo w taki sposób, aby można było wyszkolić dodatkowych pracowników, którzy muszą również uzyskać stosowne kwalifikacje górnicze.

Bogdan Łapuszek, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji informuje, że libiąski zakład obecnie prowadzi wydobycie z dwóch poziomów na głębokości 350 m i 500 m. Poziom 500 m został uruchomiony stosunkowo niedawno. Na pierwszej ścianie pokładu rozpoczęto wydobycie węgla w 2010 roku. Z tego również poziomu w 2011 roku została uruchomiona eksploatacja z pokładu nr 207.

- Na jego bazie planowana jest budowa nowego poziomu 800 m - tłumaczy Łapuszek.
Pokład 207 ze względu na dobre parametry jakościowe węgla, regularne zaleganie i dużą miąższość będzie w przyszłości wiodącym pokładem zakładu.
- Mamy nadzieję, że tak jak dla okolicznych kopalń: Piasta, Ziemowita, Czeczota, Sierszy, Sobieskiego, dla których był "żywicielką", tak i dla kopalni Janina będzie pokładem, na którym spocznie główny ciężar wydobycia.

Aktualnie zakład jest w fazie końcowej procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy pogłębienia szybu Janina o 300 metrów.
Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego i całego regionu już składają podania o pracę pod ziemią.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto