Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zach.: szkoły zaczynają kształcić zgodnie ze wskazówkami przedsiębiorców

Małgorzata Gleń
Co roku do technikum górniczego w Libiążu dołącza około sześćdziesięciu uczniów. Najlepsi dostaną etat w kopalni Janina
Co roku do technikum górniczego w Libiążu dołącza około sześćdziesięciu uczniów. Najlepsi dostaną etat w kopalni Janina Małgorzata Gleń
W powiecie chrzanowskim jedyną szkołą średnią gwarantującą młodzieży etat jest Zespół Szkół w Libiążu, a konkretnie, technikum górnicze. Placówka od pięciu lat ściśle współpracuje z Południowym Koncernem Węglowym, w którego ramy wchodzi kopalnia Janina. To właśnie w tym zakładzie, co roku ma szansę znaleźć zatrudnienie kilkudziesięciu najzdolniejszych absolwentów technikum.

- Warunkiem przyjęcia do kopalni jest zdana matura i egzamin kompetencyjny oraz średnia z ostatniego semestru nie niższa niż 3,5 - informuje Bogumiła Buchała dyrektor ZS w Libiążu. Dodaje, że profitów z patronatu, który nad szkołą objęła Janina, jest znacznie więcej. Najlepsi uczniowie mogą liczyć po każdej klasyfikacji rocznej na specjalne nagrody. - Rada pedagogiczna typuje co roku ośmiu szczęśliwców, po czterech z każdej klasy, do nagrody. Bierze pod uwagę najwyższą średnią - podkreśla dyrektor Buchała. Zdradza, że nagrodą zazwyczaj jest sprzęt muzyczny lub zegarek. Świeżo upieczeni absolwenci technikum górnictwa nie muszą kończyć swej kariery edukacyjnej na szkole średniej. Mogą pójść na studia, które sfinansuje im pracodawca, czyli kopalnia Janina. - Najlepsi uczniowie, którzy wybiorą się na Akademię Górniczo-Hutniczą na kierunek górnictwo i geologia, i po pierwszym semestrze uzyskają średnią powyżej czterech, mogą liczyć na comiesięczne stypendium w wysokości około tysiąca złotych - podkreśla dyrektor libiąskiej szkoły.

Nic więc dziwnego, że co roku liczba zainteresowanych dołączeniem do grona libiąskich uczniów technikum górniczego, jest imponująca. Oprócz wyników w nauce kandydaci muszą cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Konieczna jest opinia lekarska o przydatności do pracy w górnictwie. Pozostałe technika w powiecie chrzanowskim - Fablok w Chrzanowie czy Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini - gwarantują młodzieży praktyki zawodowe. Te jednak nie gwarantują młodym kariery w tych konkretnych firmach. Od nowego roku szkolnego olkuski Mechanik - Zespół Szkół nr 1 - podejmuje współpracę z firmą Krakservis. Jest już po podpisaniu wstępnej umowy. - Przedstawiciele firmy potrzebują, byśmy kształcili ślusarzy, oni ze swojej strony oferują praktyki i stypendium - dla pięciu najlepszych uczniów - podkreśla Aldona Nowicka, dyrektor szkoły. Firma planuje niedługo zorganizować w hali sportowej w Olkuszu turniej dla uczniów gimnazjów i tam zachęcać do nauki zawodu ślusarza. - To będzie szkoła zawodowa, ale po niej oferujemy możliwość dokształcenia w naszych technikach, także dla pracujących - zachęca pani dyrektor.

Kształcenie zawodowe w powiatach olkuskim i chrzanowskim właściwie leży. Uczniowie gimnazjów najczęściej deklarują, że chcą iść do liceów i liceów profilowanych. Do zawodówek nie chce iść prawie nikt. W klasach trzecich gimnazjów powiatu olkuskiego przeprowadzono ankietę. Na 1181 przepytanych uczniów zawodówki wybrało 96 dzieci. - Iść do zawodówki to przecież obciach - mówią gimnazjalistki Kamila Kocjan i Natasza Kot z Olkusza. Wiele jednak osób, które pod presją wybierają liceum czy technikum, zwyczajnie sobie w nich nie radzi. Warto się zastanowić, czy nie lepiej być dobrym fachowcem, niż przeciętnym bezrobotnym. Wicedyrektor olkuskiego Powiatowego Urzędu Pracy, Barbara Adamuszek podkreśla, że na rynku jest nadmiar osób ze zbyt ogólnym lub humanistycznym wykształceniem. - Warto się teraz kształcić w zawodach technicznych, kierując się także wskazaniami zawodów deficytowych - mówi pani dyrektor. - Ich lista jest przecież bardzo długa.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto