PILNE, MP w pływaniu w Szczecinie. Wojciech Wojdak mistrzem Polski na 1500 m stylem dowolnym!

Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak nie krył wzruszenia po mistrzowskim wyścigu na 1500 m stylem dowolnym, w którym wywalczył sobie przepustkę na mistrzostwa świata w Kazaniu, które będą dla niego międzynarodowym seniorskim debiutem. Fot. Jerzy Zaborski
Fantastyczne wieści dotarły z pierwszego dnia letnich mistrzostw Polski seniorów w pływaniu na długim basenie, które odbywają się w Szczecinie. Zawodnik Unii Oświęcim, Wojciech Wojdak, został mistrzem Polski na 1500 m stylem dowolnym, a uzyskany czas 15.05,34 jest kwalifikacją na mistrzostwa świata w Kazaniu. Pierwszy dzień seniorskich mistrzostw dał Unii łącznie trzy medale.

Wojdak obronił mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem, a jednocześnie ustanowił swój nowy rekord życiowy. Wtedy uzyskał wynik 15.09,97, który był nawet na poziomie kwalifikacji olimpijskiej do Rio de Janeiro.

Wojdak pokonał Mateusza Sawrymowicza z MKP Szczecin (15.14,06), któremu zabrakło 0,8 s do wypełniania kwalifikacji do Kazania. Miejsce na najniższym stopniu przypadło Krzysztofowi Pelowskiemu z Kormorana Olsztyn (15.31,42).

Przed rokiem Wojdak zdobył trzy medale w MP, bo srebrny na 400 m, a brązowy na 800 m. W Szczecinie walka na tych dystansach dopiero przed nim, więc ma szansę poprawienia swoich wyników.

- Wojtek popłynął w swoim stylu, czyli szybko zbudował przewagę nad konkurencją, żeby potem kontrolować wyścig – tłumaczy Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika. - Interesowało go tylko minimum na mistrzostwa świata w Kazaniu i zadanie wykonał. Kilka tygodni temu, w Grand Prix Danii, zabrakło mu sekundy do wyniku na poziomie minimum do Kazania. Potem trzeba było go tylko umiejętnie poprowadzić na finiszu przygotowań przed mistrzostwami świata.

Drugi z oświęcimian startujący w najdłuższym kraulu, Łukasz Goleniec, zajął 12. miejsce, uzyskując czas (16.13,42).

Z kolei brązowy medal na 200 m stylem motylkowym zdobyła dla Unii Joanna Szczepanik (2.15,35), a tuż za podium uplasowała się jej klubowa koleżanka, Wiktoria Musioł (2.15,99).

Wygrała Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław) – 2.14,57. Z kolei srebrny medal przypadł w udziale Paulinie Sikorze z AZS AWF Warszawa (2.14,77), która pochodzi z Oświęcimia.

Brązowy medal zdobyła sztafeta dziewcząt 4x200 metrów stylem dowolnym (Kamila Kunka, Urszula Michalczyk, Wiktoria Musioł, Joanna Szczepanik), uzyskując czas 8.31,42. Wygrała Juvenia Wrocław I przed AZS AGH Kraków.

Blisko medalu byli też chłopcy, którzy zajęli ostatecznie czwarte miejsce (Wojciech Wojdak, Łukasz Goleniec, Arkadiusz Topolski, Mateusz Czarnota), uzyskując czas 7.43,33. Wygrał Śląsk Wrocław, przed MKP Szczecin i AZS Warszawa.

- W porównaniu do ubiegłego roku chłopcy poprawili się o jedno miejsce, bo o życiówkach już nie wspomnę – mówi Przemysław Ptaszyński. - Wszyscy są młodzi, więc może za rok będzie już medal.

Sztafetę rozpoczynał Wojciech Wojdak, który miał tylko pół godziny przerwy po mistrzowski wyścigu na 1500 m. Jednak Marek Frączek, fizjoterapeuta o czarodziejskich rękach, postawił lidera oświęcimian na nogi. - _Wojtek musiał zaczynać sztafetę, bo jest najszybszy. Nie można było dopuścić, żeby konkurencja nam uciekła _– trener Ptaszyński zdradził trochę założeń taktycznych.