Pływanie: Wojciech Wojdak połączył sprint z wytrzymałością, czyli czwarty medal w Ostrowcu

Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak codziennie stawał na podium mistrzostw Polski seniorów w pływaniu na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ostatnim dniu imprezy zajął 2 miejsce na 200 m stylem dowolnym, bo połączył sprint z wytrzymałością. Fot. Jerzy Zaborski
18-letni Wojciech Wojdak, zawodnik Unii Oświęcim, swój udział w pływackich seniorskich mistrzostwach Polski na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim, zamknął czterema medalami. W ostatnim dniu imprezy dorzucił srebrny „krążek”, na 200 m stylem dowolnym. Wcześniej cieszył się z mistrzostwa kraju na: 400 m, 1500 m i 800 m tym samym stylem. Ostatecznie oświęcimski klub wróci z mistrzostw z pięcioma medalami. Brąz wywalczyła sztafeta dziewcząt na 4x200 m stylem dowolnym

Wojdakowi srebrny medal zapewnił wynik 1.46,49. Wygrał Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin (1.44,14), a miejsce na najniższym stopniu podium przypadło Dawidowi Zielińskiemu z MKP Szczecin (1.46,60).

- Wbrew pozorom 200 m jest trudnym dystansem _– tłumaczy Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika. - To już nie sprint, ale jeszcze też nie długi dystans, a właśnie w nich Wojtek czuje się najlepiej. W „dwusetce” trzeba umiejętnie połączyć sprint z wytrzymałością i on potrafił to zrobić._

Oświęcimski szkoleniowiec realnie ocenia szanse swojego zawodnika, więc nie liczył na czwarty złoty krążek. - Przestrzegałem Wojtka przed startem, żeby nie przeszarżował, bo Świtkowski jest poza jego zasięgiem. On ściga się w płetwach _– mówi z uśmiechem trener Ptaszyński, starając się obrazowo oddać szybkość zawodnika z Lublina. - _Srebrny medal był dla Wojtka Wojdaka zadaniem realnym do wykonania. Tak też się stało. Ustanowił swój nowy życiowy wynik, poprawiając się prawie o sekundę, więc to jest dla niego najważniejsze.

W ostatnim dniu mistrzostw liczono na indywidualny medal dziewcząt. W finale na 100 m stylem motylkowym znalazły się trzy zawodniczki Unii. Ostatecznie popłynęły jednak tylko dwie. Wiktoria Musioł była siódma (1.02,40), a „oczko” niżej uplasowała się jej klubowa koleżanka, Joanna Szczepanik (1.02,62). Wygrała Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław (59.62).

W finału „setki” stylem motylkowym została wycofana Joanna Janiczek. To dlatego, że w ostatnim dniu mistrzostw miała w planach cztery starty, łącznie ze sztafetą, więc prowadzący ją Marek Dorywalski, uznał, że większe szanse na medal będzie miała na 50 m stylem dowolnym. Ostatecznie i tutaj się nie udało, bo zajęła 7. miejsce (25.59). Wygrała łodzianka Aleksandra Urbańczyk (24.22).

Blisko medalu na 200 m stylem grzbietowym była Anna Kozłowska, zajmując 4. miejsce (2.12,76). Brązowy „krążek” zdobyła Gabriela Wójtowicz z AZS Gdańsk (2.12,46). Wygrała Klaudia Naziębło z Juvenii Wrocław (2.08,30).

Brązowy medal uciekł też sztafecie chłopców 4x200 m stylem dowolnym (Wojciech Wojdak, Arkadiusz Topolski, Łukasz Goleniec, Mateusz Czarnota), bo zajęła czwarte miejsce (7.20,94). Miejsce na najniższym stopniu podium zajął AZS AWF Warszawa (7.18,85), w składzie: Patryk Gąsior, Adam Dubiel, Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski. Wygrał Śląsk I Wrocław.

W ostatnim akcencie mistrzostw szczęścia zabrakło też sztafecie dziewcząt 4x100 m stylem zmiennym, bo zajęła 4. miejsce (4.12,72), w składzie: Anna Kozłowska, Urszula Michalczyk, Joanna Szczepanik, Kamila Kunka. Trzeci był AZS AGH Kraków (4.07,19). Wygrał Śląsk Wrocław (4.04,84).

Ostatecznie dorobek medalowy Unii jej sztab szkoleniowy przyjął z satysfakcją.

O złotym medalu Wojtka Wojdaka w pierwszym dniu mistrzostw na 400 m stylem dowolnym czytaj TUTAJ