Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni uczą się elektronicznego głosowania. Obserwuje ich kamera

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wyborcy w bieżącej kadencji będą mogli dokładniej patrzeć radnym na ręce. Wszystkie sesje będą transmitowane na żywo w internecie, a później będzie można również obejrzeć retransmisje z nich oraz dokładnie sprawdzić, jak dany radny zagłosował nad konkretną uchwałą.

Za nami pierwsze sesje rad powiatów i gmin. Dla części radnych był to debiut w nowej roli. Niezależnie jednak od stażu wszyscy musieli zmierzyć się z nowością, czyli elektronicznym, imiennym system głosowania.

Pomimo, że radni przed pierwszą sesją przeszli szkolenie z jego obsługi początki nie były łatwe. Nie wszyscy potrafili sprawnie korzystać urządzeń.

Tak było m.in. na premierowej sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego. Pierwsze głosowanie nad składem komisji skrutacyjnej wywołała spore zamieszanie, bo nie wszyscy zdołali oddać swój głos.

- Jest to bardzo ważna sesja. Musimy głosować w sposób transparentny, zrozumiały dla wszystkich. Widzę, że albo system do końca nie działa, albo my nie jesteśmy przyzwyczajeni i przeszkoleni odpowiednio - zauważył radny Adam Potocki.

Zwrócił się z wnioskiem o tradycyjne głosowanie przez podniesienie ręki. Postanowiono sprawdzić w systemie, którym radnym nie udało się oddać głosu. Po weryfikacji powtórzono jednak głosowanie. Tym razem się udało. Można było kontynuować sesję z wykorzystaniem nowych urządzeń.

Mieszkańcy będą wiedzieć

Lepszy debiut zaliczyli radni gminy Chrzanów. Spora w tym zasługa systemu, którzy na pierwszy rzut oka wydaje się mniej zaawansowany, jednak jest bardzo czytelny.

Na rzutniku wyświetlone są nazwiska wszystkich radnych i po naciśnięciu przez nich przycisku widać, kto oddał głos.

Na systemie wykorzystywanym przez powiat widoczne były jedynie wykresy obrazujące kto jest „za”, kto „przeciw”, a kto wstrzymał się od głosu.

- To dopiero początek działania systemu, można go modyfikować w każdej chwili. Radni muszą przyzwyczaić się do jego obsługi - mówi Marcin Moskal z wydziału inwestycji i obsługi starostwa w Chrzanowie.

Nowy system ma nie tylko ułatwić liczenie głosów, zwiększyć transparentność, ale przede wszystkim ma służyć mieszkańcom.

Do tej pory w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszane były przed sesją projekty uchwał, a po niej zatwierdzone uchwały.

- Teraz ustawa nakłada obowiązek imiennego wykazu głosowań w przypadku głosowania jawnego. Dlatego pod każdą uchwałą w BIP znajdzie się imienny wykaz głosowania - mówi Kornelia Szafran, sekretarz gminy Chrzanów.

Mają doświadczenie

Nowe przepisy oprócz przeprowadzania imiennych głosowań obligują także wszystkich do transmitowania sesji. Wcześniej jednak niektóre gminy i powiaty podejmowały już bardziej lub mniej udane próby przybliżenia swojej pracy wyborcom.

W Radzie Miejskiej w Olkuszu system elektronicznego głosowania funkcjonuje już od początku 2015 r. Na początku zdarzały się małe awarie, ale teraz działa sprawnie.

- Takie głosowanie jest wygodniejsze, nie ma pomyłek. Służy też do tego, by zabrać głos. Kiedyś to przewodniczący decydował, kto pierwszy podniósł rękę. Teraz od razu widać to na tablicy i nie ma żadnych wątpliwości - podkreśla Wojciech Panek, radny miejski. - Od razu można też pobrać wyniki głosowania. To jest uczciwe - dodaje.
Współpraca Katarzyna Ponikowska

Automatyczna obrotowa kamera

Jakość relacji wideo z pierwszej sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego pozostawia sporo do życzenia. Inaczej mają wyglądać kolejne sesje. Na środku sali zostanie ustawiona obrotowa kamera połączona z systemem. Jeśli któryś radny aktywuje mikrofon na pulpicie, wówczas kamera automatycznie obróci się w jego stronę i przybliży obraz.

Radni muszą się także przyzwyczaić do obsługi mikrofonów. W nowym systemie tylko osoba, która zgłosiła się jako pierwsza ma włączony mikrofon. Wówczas światło na urządzeniu mówcy zapali się, a na kolejnego w kolejce będzie mrugać. Głosowanie również wydaje się proste. Na pulpicie każdy radny ma do wyboru opcje. Po wybraniu danej wyświetla się ona na ekranie, a pozostałe mrugają. W zależności od ustawień głosowania radni mają np. 30 sekund na zmianę swojej decyzji.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni uczą się elektronicznego głosowania. Obserwuje ich kamera - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto