Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadczenie do wyboru

Anna Kontek
Nie tylko dochody przekraczające dopuszczalne granice powodują przerwanie wypłaty świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Prawo do nich zostanie zawieszone w przypadku, gdy nabędziesz prawo do renty z tytułu ...

Nie tylko dochody przekraczające dopuszczalne granice powodują przerwanie wypłaty świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Prawo do nich zostanie zawieszone w przypadku, gdy nabędziesz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (z ogólnego stanu zdrowia, wypadkowej lub z tytułu choroby zawodowej) lub inwalidzkiej (np. wojskowej lub rolniczej renty inwalidzkiej), a także jeśli uzyskasz rentę strukturalną lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej. Jeśli natomiast będziesz miał prawo do renty rodzinnej lub uposażenia rodzinnego, ZUS wypłaci ci jedno z tych świadczeń - wyższe lub to, które sam wybierzesz. Czasami warto jest wybrać niższe np. ze względu na możliwość łączenia go z innym dochodem.

Prawo do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego ustaje:

- na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,

- w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury,

- z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę,

- z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe,

- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Pamiętaj, że masz obowiązek zawiadomić oddział ZUS wypłacający świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie prawa do niego.

Ze świadczenia na emeryturę

ZUS nie zmieni ci automatycznie świadczenia przedemerytalnego na emeryturę. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą i kończysz 60 lat, czy mężczyzną i kończysz 65 lat, czy też chciałbyś uzyskać wcześniejszą emeryturę, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić już miesiąc przed ukończeniem wieku emerytalnego (terminu, w którym masz nadzieję spełnić wszystkie warunki do uzyskania emerytury). Możesz go zanieść osobiście do oddziału, inspektoratu lub biura terenowego ZUS-u, wysłać pocztą albo za pośrednictwem pełnomocnika.

Najlepiej skorzystaj z gotowego formularza wniosku o emeryturę. Możesz go dostać w każdej jednostce ZUS lub ściągnąć z internetu ze strony:

www.zus.pl

Wtedy będziesz miał pewność, że nie zapomniałeś podać żadnych danych, które mają wpływ na przyznanie emerytury albo jej wysokość. Do wniosku powinieneś dołączyć wszystkie dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia i wynagrodzenia, jakich jeszcze nie składałeś do ZUS-u. Nie musisz natomiast drugi raz przedkładać tych dowodów pracy, które dostarczyłeś starając się o rentę, zasiłek lub świadczenie przedemerytalne albo obliczenie kapitału początkowego.

ZUS przypomni

Jeżeli kończysz 60 (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), ZUS powinien dwa miesiące przed datą urodzin wszcząć z urzędu postępowanie o przyznanie ci emerytury. Powinien ci wysłać formularz wniosku ZUS Rp-1 z informacją o wstrzymaniu wypłaty zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Poda ci w nim termin, do którego musisz złożyć wniosek o emeryturę, a także poinformuje, jakie dokumenty musisz jeszcze przedłożyć (np. zaświadczenia o zarobkach).


Ile emerytury po świadczeniu?

Jeżeli otrzymujesz świadczenie przedemerytalne obliczone na starych zasadach, obowiązujących przed sierpniem 2004 r., ZUS ma dwie możliwości obliczenia ci emerytury. Może to zrobić:

- na podstawie hipotetycznej emerytury ustalonej dla potrzeb świadczenia przedemerytalnego i starej kwoty bazowej (z dnia złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne); jej wysokość zostanie podniesiona o współczynnik wszystkich waloryzacji, które nastąpiły później;

- z podstawy wymiaru obliczonej z 10 kolejnych lat kalendarzowych z dwudziestolecia przed złożeniem wniosku o emeryturę lub 20 dowolnie wybranych lat z całego okresu zatrudnienia; wówczas brana jest pod uwagę nowa kwota bazowa z daty złożenia wniosku o emeryturę.

W przypadku świadczeń przedemerytalnych wypłacanych w zryczałtowanej wysokości, możliwe jest obliczenie emerytury tylko według tej drugiej metody.


Pamiętaj!

Jeżeli urodziłeś się w latach 1949-1968 r. i nie skorzystasz z uprawnień do wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach, twoje przyszłe świadczenie zostanie obliczone już według nowego systemu, czyli na podstawie kapitału początkowego oraz składek zgromadzonych w ZUS i OFE po 1998 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto