Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trening aerobowy czy interwałowy? Jaki rodzaj zajęć w większym stopniu pomoże nam spalić tłuszcz? O wadach i zaletach opowiada Alan Urbaniak

Damian Cieślak
archiwum prywatne
Jaki rodzaj treningu lepiej spala nasz tłuszcz? Aerobowy czy interwałowy? O wadach i zaletach jednego i drugiego w kolejnej części poradnika tradycyjnie opowiada Alan Urbaniak.

Na początku trzeba zaznaczyć, że tkanka tłuszczowa może być spalana jedynie w warunkach tlenowych. Każdy z nas ma swój próg przemian i dla jednego dane tempo będzie oznaczało wysiłek tlenowy, a dla drugiego już beztlenowy. Wspomniane progi można przesuwać pod wpływem ćwiczeń, jednak jest to długa droga. Wysiłek o niskiej i średniej intensywności charakteryzuje się w większości metabolizmem tlenowym. Inaczej jest w przypadku wysiłku intensywnego, interwałowego tam już dominuje metabolizm beztlenowy.

Łatwy do wykonania

Trening aerobowy jest bardzo łatwy do wykonania. Wystarczy nam godzinny, szybszy spacer i już możemy nazwać to naszym cardio. - Jeśli chcemy, aby ten rodzaj treningu przynosił nam duże korzyści, trzeba go wykonywać wiele razy przez dłuższy okres czasu. Np. 4-5 razy w tygodniu po 45’ - opowiada trener personalny Alan Urbaniak.

Minusem jest to, że nasz organizm bardzo łatwo przyzwyczaja się do takiego wysiłku, więc po pewnym czasie staje się prawie nieodczuwalny dla naszego organizmu. - Aby nastąpiła progresja, trzeba będzie biegać coraz dłużej - opowiada nasze ekspert. Trener podkreśla, że są przykłady sportowców, którzy podczas wielogodzinnych sesji aerobowych potrafią przybierać na wadze. Kolejna wada to brak znaczącego wpływu na nasz metabolizm. Proces spalania występuje tylko od momentu rozpoczęcia biegu do jego zakończenia.

Bardzo często cardio wykonują również osoby, które budują swoją sylwetkę. - Niestety często - jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego organizmu przed działaniem katabolicznym - przyczynia się to do spadku masy mięśniowej. Dodatkowo praktycznie nie wpływa na podniesienie poziomu testosteronu - mówi nasz ekspert.

Czy zatem warto wykonywać trening cardio ? - Jeśli jesteś osobą zaczynającą przygodę ze sportem lub wracasz po chorobie i kontuzji, to oczywiście, że tak. Ponieważ dbamy przede wszystkim o nasze serce, dotleniając je. Ważne, aby trening ten był wykonywany często, ponieważ wtedy może przynieść nam większe korzyści. Jednak pamiętajmy: w pewnym momencie i tak będziemy musieli zamienić go na coś bardziej intensywnego - wyjaśnia Alan Urbaniak.

Energię pobieramy przez 2 dni

Trening interwałowy, podobnie jak cardio, możemy wykonać wszędzie, nawet we własnym pokoju. Zaletą jest krótki czas, w jakim możemy go wykonać. Potrzebujemy tylko 20’.

- Ten rodzaj treningu ma olbrzymi wpływ na nasz metabolizm. Taki wysiłek nie spala tkanki tłuszczowej podczas wykonywanego wysiłku, jednak powoduje tzw. wzrost potreningowej konsumpcji tlenu, czyli przyspieszenia metabolizmu, które może trwać 2 dni, a słyszałem o badaniach mówiących o 72 godzinach takiego przyspieszenia. I właśnie w tym czasie nasz organizm bardzo chętnie korzysta z zapasów tkanki tłuszczowej w celach energetycznych. Reasumując podczas 20’ nie spalamy tkanki, ale po zakończeniu treningu nasz organizm przyspiesza i przez 2 dni potrafimy pobierać energię z zapasów tłuszczu - tłumaczy Alan Urbaniak.

Trening interwałowy wpływa na wzrost produkcji hormonu anabolicznego tak poszukiwanego chociażby w treningu siłowym wykonywanym przez mężczyzn. Adaptacja? - Tutaj mamy nieograniczone możliwości, organizm łatwo się nie przyzwyczai do skrajnego wysiłku, możemy go za każdym razem szokować czymś innym - mówi trener personalny.

Niestety trening interwałowy jest bardzo wymagający, dlatego nie wszyscy mogą go wykonywać. - To skrajny wysiłek robiony w krótkim czasie, np. 20 sekund sprintu na 10 sekund spaceru. Do takiego treningu trzeba się przygotować. Jeśli nie jesteśmy nowicjuszami możemy zacząć spokojniej, aby po jakimś czasie wykonać trening interwałowy na 100%. Natomiast, jeśli jest to początek naszej drogi powinien on się odbyć pod okiem trenera - kończy Alan Urbaniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto