W Beskidzie Małym w Małopolsce rozpoczęły się polowania. W nadleśnictwie suskim rozstawiono żółte tablice z napisem "Uwaga polowanie". Zdjęcia nadesłali nam turyści. - Oby myśliwi nie pomylili nas z dzikami - denerwuje się pan Mateusz, który z dzieckiem przyjechał odpoczywać u znajomych w okolicy Leskowca (pow. wadowicki) i natknął się na tablice.

Polowania, które trwają w lasach Beskidu Małego nie mają nic wspólnego z afrykańskim pomorem świń (ASF). Jednak polowania na dziki związane z ASF mają odbywać się także w Małopolsce. Chodzi o zapobieżenie rozszerzeniu się na teren Małopolski afrykańskiego pomoru świń. Terminy polowań są zaplanowane na 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia.

ASF to groźna choroba zakaźna, która dotarła do Polski zza wschodniej granicy w 2014 r. Zagraża dzikom i domowym świniom.

– W Małopolsce jeszcze nie mamy ASF, ale kwestią jest to, kiedy, a nie czy w ogóle się u nas pojawi. Dlatego musimy usiąść nad mapą, ustalić, kto i kiedy będzie polował, tak żeby odstrzał odbywał się równocześnie w sąsiadujących ze sobą obwodach. Wtedy będziemy mieli pewność, że zwierzę, które ucieknie jednemu myśliwemu, trafi pod lufę drugiego – kilka dni temu Leszek Paczkowski, straszy instruktor ZO PZŁ w Krakowie tłumaczył naszemu dziennikarzowi.

– Twierdzenie, że ASF na pewno pojawi się w Małopolsce, to czarnowidztwo. Ale nie można tego wykluczyć. Dlatego musimy trzymać rękę na pulsie – podkreśla Agnieszka Szewczyk-Kuta, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Chorobę stwierdzono dotąd u ok. 3,5 tys. dzików, odnotowano też ponad 200 ognisk ASF w hodowlach. Problem dotyczy Podlasia, Lubelszczyzny, Mazowsza, a ostatnio szczególnie Warmii i Mazur. Pojedynczy przypadek odnotowano też na Podkarpaciu. W Małopolsce nie odnotowano zachorowań.

WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ
Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!