Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie zdrowotne - co powinieneś o nim wiedzieć?

abcZdrowie.pl
by Adam Rifkin (flickr)
Kto ma prawo do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego? Jakie świadczenia medyczne obejmuje? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia uzyskanie świadczeń medycznych przez pacjenta. Wyróżniamy ubezpieczenia prywatne i powszechne. „Każdy Polak, który posiada ubezpieczenie zdrowotne (czyli od swojego dochodu odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne) może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ” – zaznacza specjalista z kliniki CenterMed. Możliwe jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które nie jest obligatoryjne, lecz zapewnia szerszy zakres usług medycznych. Sprawdź, co każdy powinien wiedzieć o ubezpieczeniach zdrowotnych.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne

Za finansowanie świadczeń zdrowotnych, zarządzanie środkami finansowymi oraz refundację leków odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Złożony jest on z centrali i 16 oddziałów wojewódzkich. Każdy świadczeniobiorca przypisany jest do właściwego dla miejsca zamieszkania oddziału NFZ.

Konstytucja RP oraz właściwe ustawy gwarantują każdemu obywatelowi Polski prawo do ochrony zdrowia i finansowanych świadczeń medycznych ze środków publicznych. Wysokość składki ubezpieczeniowej wynosi 9% przychodów obywatela. Składka przekazywana jest do ZUS, a następnie do NFZ. Niezależnie od jej wysokości, każdy obywatel uzyskuje prawo do takich samych świadczeń. Obecnie niemożliwa jest rezygnacja z opłacania składki zdrowotnej.

„Obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej za każdego pracownika spoczywa na pracodawcy” – mówi ekspert. Jak dodaje, ubezpieczeniem objąć można także członków rodziny, co nie wiąże się z podniesieniem wysokości składki. Dotyczy to dzieci i wnuków do 18 roku życia lub, w przypadku kontynuowania nauki, do 26 roku życia, dzieci niepełnosprawnych, małżonków, a także rodziców i dziadków mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego mają także osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, nieubezpieczone, posiadające polskie obywatelstwo, zamieszkujące terytorium Polski i spełniające konkretne wymogi dochodowe, a także leczone psychicznie i od uzależnień.

Rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej

W celu skorzystania ze świadczenia zdrowotnego w placówce medycznej należy okazać dowód osobisty – tłumaczy specjalista. Jak dodaje, „pacjent nie ma obowiązku pokazywania dokumentów potwierdzających opłacanie składki zdrowotnej”.

Świadczenia opieki zdrowotnej dzielimy na świadczenia zdrowotne, świadczenia zdrowotne rzeczowe i świadczenia towarzyszące. Pierwsze z nich obejmują usługi pozwalające na ratowanie, zachowanie, przywrócenie lub poprawienie stanu zdrowia obywatela. Są to także inne świadczenia związane z leczeniem, badaniami, profilaktyką, rehabilitacją, opieką nad chorymi, niepełnosprawnymi, ciężarnymi i dziećmi, a także wydawaniem orzeczeń na temat stanu zdrowia pacjentów. Tymczasem świadczenia zdrowotne rzeczowe to przede wszystkim leki, środki pomocnicze, produkty medyczne i ortopedyczne. Świadczenia towarzyszące obejmują m.in. przewiezienie, zakwaterowanie i wyżywienie pacjenta w placówce medycznej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Oprócz powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego można zostać objętym także dobrowolnym ubezpieczeniem prywatnym. Po wykupieniu polisy zdrowotnej lub specjalnego abonamentu uzyskać można dodatkowe świadczenia zdrowotne. Z powodu wyższej jakości usług medycznych oraz kolejek w przychodniach publicznych i szpitalach ubezpieczenia prywatne stają się coraz bardziej popularne. Ubezpieczenie prywatne pozwala uzyskać zwrot kosztów związanych z wizytą w prywatnym gabinecie lekarskim czy pobytem w szpitalu i wiele innych usług zdrowotnych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto