Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Nastolatkowie i seniorzy chcą być radnymi

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Anna Kaczmarz
Wybory samorządowe 2018. 50 lat to średnia wieku kandydatów walczących o mandaty do rad gmin i powiatów w naszym regionie. Młodym bardzo trudno przebić się na czołowe miejsca list wyborczych. Kilku jednak ta sztuka się udała. Droga nie była prosta.

„Jedynką” na chrzanowskiej liście PiS w wyborach do rady powiatu jest 31-letni Michał Gawroński. Walczy on o drugą kadencję. Poprzednio startował z czwartego miejsca.

- Wtedy bardzo dobrą kampanią i ciężką pracą osiągnąłem sukces. Nasze struktury postawiły teraz na lidera będącego osobą młodą, energiczną, a jednocześnie już z pewnym doświadczeniem. Pracą i zaangażowaniem w tej kadencji dałem się poznać z dobrej strony - mówi Michał Gawroński.

Libiąskim liderem KKW Koalicji Obywatelskiej w wyborach do rady powiatu jest z kolei 32-letni Bartłomiej Gębala. Na liście zanotował on jeszcze większy awans, bo poprzednio startował z szóstej lokaty.

- Sukces był tym większy, że w całej gminie Libiąż lepszy wynik ode mnie miały tylko ówczesne „jedynki”, czyli Krzysztof Kozik z PiS i Jacek Latko, obecny burmistrz - wspomina Bartłomiej Gębala. Jak dodaje, nominacja na „jedynkę” to zasługa tego, że był najaktywniejszym radnym minionego czterolecia i poruszał wiele ważnych dla społeczeństwa spraw.

W powiecie chrzanowskim spośród 581 kandydatów tylko 50 ma poniżej 30 lat. Jak widać, młodym trudno się przebić.

- Młodzi przygodę z samorządem powinni zaczynać od działalności w stowarzyszeniach czy radach osiedla. Uważam, że praca, pokora i cierpliwość zawsze zostaną docenione - podkreśla Michał Gawroński.

W każdej partii czy komitecie jest hierarchia. Władze wolą stawiać na starsze osoby z bogatszym doświadczeniem samorządowym. Boją się, że młodzi mogą sobie nie poradzić.

- Na początku mojej pierwszej kadencji wiedziałem, że muszę się wdrożyć. Uważam, że moja młodość i świeże spojrzenie na sprawy samorządu były atutem - mówi Gębala.

Podobnie wygląda sytuacja w powiecie olkuskim. Tam również 50 kandydatów z grona 537 ma poniżej 30 lat. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się KWW Kukiz’15, który wyraźnie stawia na młodość. Reprezentują go aż 22 osoby poniżej 30 roku życia. Połowa wystawionych przez nich kandydatów do rady miejskiej w Olkuszu ma od 20 do 26 lat. Z kolei Patryk Grybski z Ujkowa Nowego, startujący do Rady Gminy Bolesław z ramienia Kukiz’15, ma zaledwie 19 lat.

W takim samym wieku jest Sebastian Piasta z KWW Razem dla Lepszego Bukowna. Jednak najmłodszym kandydatem z całego powiatu olkuskiego jest 18-letni Adrian Suski, który kandyduje do Rady Miasta w Bukownie z KW PiS.

Młodych w powiecie chrzanowskim reprezentują natomiast 18-latki: Oliwia Sitek z KWW Kukiz’ 15 i Julia Dziadowiec z KWW Husaria.

Z kolei najstarsi mieszkańcy powiatu olkuskiego ubiegający się o miejsca w radach to: 75-letni Augustyn Grzebinoga z Osieka z KWW PiS oraz 74-letni Andrzej Bocianowski z Gołaczew i 74-letni Edmund Pęgiel - obaj z KWW Odnowa. - Całe życie pracowałem wśród ludzi i tak mnie to wciągnęło, że postanowiłem spróbować raz jeszcze - podkreśla Andrzej Bocianowski, sołtys i radny z Gołaczew. - Skoro nadal jestem w formie, to mogę jeszcze coś dla wsi i jej mieszkańców zrobić - dodaje.

Jeszcze starsi kandydaci na radnych są w powiecie chrzanowskim. Andrzej Oczkowski i Tadeusz Fijołek z Koalicji Obywatelskiej oraz Zbigniew Pogoda z KW PiS mają po 80 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Nastolatkowie i seniorzy chcą być radnymi - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto