Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzotyczne pamiątki

Agnieszka SOLARSKA
W Domu Urbańczyka można oglądać wystawę prezentującą pamiątki z podróży<p>
Fot. Agnieszka SOLARSKA
W Domu Urbańczyka można oglądać wystawę prezentującą pamiątki z podróży<p> Fot. Agnieszka SOLARSKA
Nietypową wystawę prezentującą pamiątki z podróży można oglądać w Domu Urbańczyka oddział Muzeum w Chrzanowie. Większość zgromadzonych eksponatów przywieźli z egzotycznych wojaży mieszkańcy Chrzanowa i sąsiednich ...

Nietypową wystawę prezentującą pamiątki z podróży można oglądać w Domu Urbańczyka oddział Muzeum w Chrzanowie. Większość zgromadzonych eksponatów przywieźli z egzotycznych wojaży mieszkańcy Chrzanowa i sąsiednich miejscowości Małopolski Zachodniej.

Na wystawie pokazano kilkaset pięknych przedmiotów, są tam maski, wyroby z kamieni szlachetnych, przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja ilustrowana jest zdjęciami z poszczególnych wypraw, odległych miejsc. Pomysł zorganizowania tej wystawy wynikł z wcześniejszych doświadczeń chrzanowskich muzealników. Wystawy prezentujące odległe kraje zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Trzeba było dotrzeć do osób, które mogą wypożyczyć swoje kolekcje i pamiątki.

- Okazało się, że wokół nas jest wiele osób, które odwiedziły odległe zakątki świata, z tych podróży służbowych, turystycznych czy misyjnych przywozili pamiątki, a często cenne eksponaty, my docieraliśmy do nich przez znajomych w pewnym momencie stwierdziliśmy, że mamy już tyle przedmiotów, iż trzeba było powiedzieć stop - opowiada jeden z autorów wystawy Zbigniew Mazur - największy problem mieliśmy później z ułożeniem tych przedmiotów, bo ci globtroterzy jeździli przecież w przeróżne miejsca, jako klucz przyjęliśmy podział na kontynenty- dodaje.

Stąd wystawę podzielono na kilka części zobaczymy na nich pamiątki z Azji, obu Ameryk, Australii i Oceanii oraz Afryki. Ekspozycja przedmiotów z tego ostatniego kontynentu jest najbogatsza.

- Wynika to po części z faktu, iż prezentowane przedmioty wypożyczyli nam misjonarze, którzy jak się okazało przywożą najwięcej pamiątek, przy czym najczęściej są to już bardzo cenne eksponaty - wyjaśnia Zbigniew Mazur.

Podczas otwarcia wystawy właściciele poszczególnych kolekcji opowiadali o swoich wyprawach, spostrzeżeniach dotyczących życia codziennego i ludzi, którzy mieszkają w Maroku, Indiach. Odwiedzający wystawę nie usłyszą wprawdzie tych fascynujących historii, ale mogą nieco bliżej poznać podróżników, czytając krótkie notki o ich życiu i odbytych wyprawach, które również są elementem wystawy.

Uzupełnieniem zasobów prywatnych są zbiory misyjne z klasztoru Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej i Ojców Kapucynów z Krakowa, a także Muzeum Parafialnego z Tokarni i Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu.

Autorami wystawy są Henryka Haduch, Zbigniew Mazur i Piotr Bujakiewicz, na co dzień pracownicy skansenu w Wygiełzowie. Wystawa czynna będzie do marca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto