Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Kościół św. Mikołaja

  Kościół św. Mikołaja

  adres:
  Chrzanów, ul. Mickiewicza 5
  tel:
  (0-32) 623 26 24
  Zobacz na mapie

  Początki kościoła i parafii trzeba sięgają wieku XIII, kiedy z kapelani tworzono w tym czasie parafie. W parafii pracowało już wówczas więcej kapłanów oprócz plebana. Parafia należała do dekanatu Oświęcimskiego, a od 1340 r. do nowoutworzonego dekanatu Nowogórskiego. Od 1961 roku należy do dekanatu Chrzanowskiego.


  Jan Długosz (Liber benefic. t. II) pisał: Chrzanów miasto ma kościół murowany. Kto i kiedy go budował - nie wiadomo. Prawdopodobnie w połowie XIV w. Do prezbiterium gotyckiego i nawy głównej nieznany fundator dobudował kaplicę południową w wieku XVI, a z drugiej strony północnej, dziedzic Chrzanowa Andrzej Samuel z Dębian Dębiński- kasztelan biecki zbudował kaplicę św. Stanisława biskupa i męczennika w wieku XVII.


  Pod kościołem są cztery podziemia (u wejścia buli chowani wybitni mieszczanie np. Jan Wartała Wartalski, Franciszek Wolny). Kościół palił się trzykrotnie (w roku 1646, 1726, 1748). Protokół wizytacyjny z roku 1595 (Arch. Kapit. Krak. Com. Act. Visiit. t. 65 i Act. Visiit. Exster. Pag 65) wymienia cztery ołtarze św. Mikołaja, Matki Bożej, św. Anny, Bożego Ciała.


  W murze otaczającym kościół były w wieku XVI cztery furtki z zachodniej części dziedzińca kościelnego była kaplica św. Rocha, istniejąca jeszcze w roku 1783 i drewniana dzwonnica z trzema dzwonami. Oprócz kościoła parafialnego był drugi kościół św. Krzyża (już w wieku XVI) przy ul. Świętokrzyskiej - w roku 1827 jeszcze stał. Do parafii należały: miasto - w wieku XVI przybyły Góry Luszowskie i młynarze z Sierszy, w wieku XVIII wieś Kąty.


  Dzisiejszy kościół zbudowano w latach: 1912-1914. Z dawnego kościoła pozostało prezbiterium i kaplica św. Stanisława. Kościół projektował i wykonał architekt Stanisław Oszacki. Proboszczem naówczas był Ks. Jakób Kamieński.

  Zgłoś nieaktualne dane