Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasztor ojców Bernardynów w Alwerni to jeden z najcenniejszych zabytków. Wielki Piątek początkiem okazji do uzyskania odpustu zupełnego

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu
Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu Tobiasz Biłka
Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni to miejsce, które warto odwiedzić nawet jeśli nie jesteśmy osobami zbytnie wierzącymi. Imponująca budowla sakralna położona na wzgórzu Podskale to jeden z najcenniejszych zabytków w powiecie chrzanowskim. Odwiedzili go królowie polscy - Jan III Sobieski i Stanisław August. Osoby, które przyjadą tu w tym roku, poza podziwianiem zabytkowego kościoła, będą mogli także uzyskać odpust zupełny.

Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce

Alwernia to malownicze miasteczko nieopodal Krakowa z majestatycznym klasztorem oo. Bernardynów i kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Inspiracją do budowy tego kościoła była wizja pobożnego szlachcica Krzysztofa Korycińskiego we Włoszech, gdzie udał się na pielgrzymkę śladami św. Franciszka z Asyżu. Największe wrażenie na nim wywołała miejscowość Chiusi della Verna, gdzie św. Franciszek otrzymał stygmaty – znamiona Męki Pańskiej.

Krzysztof Koryciński w 1616 roku podarował bernardynom zalesione wzgórze Podskale, gdzie najpierw wybudowano tymczasowy, drewniany kościół i klasztor, na następnie ruszyła budowa. Nowy murowany kościół wzniesiono w w latach 1630–1660, a później dobudowano niewielką kaplicę, gdzie umieszczono słynący łaskami obraz Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo”. Wcześniej zdobił on ściany m.in. w kaplicy cesarskiej Konstantego XII w 1448 roku.

W marcu 2011 r. doszło w klasztorze do wielkiego pożaru. Ogień wówczas strawił dach i górną kondygnacją klasztoru oraz kościoła. Co ciekawe, nie uszkodzony został obraz „Ecce Homo”, choć nawet w jego pobliżu dym osmalił zdobienia.

Z pomocą wówczas zakonnikom pośpieszył pochodzący z Alwerni aktor Andrzej Grabowski, który udostępnił im jako schronienie swój rodzinny dom. Pieniądze na odbudowę zabytku przekazało natomiast m.in. Ministerstwo Kultury.

Wielki Piątek jest początkiem okazji do uzyskania odpustu zupełnego

Dzięki odbudowie Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni nadal służy wiernym i jest miejscem pielgrzymek. W tym roku nadarza się szczególna okazja, by odwiedzić to miejsce z uwagi na jubileuszu 800-lecia Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Dzięki temu osoby odwiedzające kościół mogą uzyskać dar odpustu.

Odpust mogą zyskać wszyscy ci, którzy od Wielkiego Piątku (29 marca) do 31 grudnia 2024 r. nawiedzą kościół i będą tam uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych lub przez stosowny czas oddadzą się pobożnym rozmyślaniom przed Krzyżem i odmówią Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary oraz wezwania do Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chore i wszystkie, które z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, również będą mogły uzyskać odpust zupełny, jeśli - jak mówi reguła: "wzgardziwszy wszelkim grzechem i zamierzywszy jak najszybciej spełnić trzy zwykłe warunki, przed jakimkolwiek świętym obrazem połączą się duchowo z obchodami jubileuszowymi, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia czy też trudy własnego życia."

Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu
Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni

Oczy całego świata franciszkańskiego są w tym roku skierowane na włoską La Vernę, ale trudno wyobrazić sobie, aby oczy polskich franciszkanów w tym jubileuszowym roku nie były zwrócone na polską La Vernę, czyli na Alwernię. To miejsce zawsze było ważnym miejscem na mapie naszej zakonnej Prowincji. A w tym roku Alwernia i alwernijski klasztor staje się źrenicą w oku całej Prowincji. Spoglądamy w kierunku tego miejsca i uświadamiamy sobie jego wyjątkową wartość. Zarząd naszej Prowincji wystąpił z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby ta nadała na czas jubileuszu dla tego kościoła dar odpustu. Jest to naprawdę wielki, duchowy dar, który będziemy mogli tutaj zyskiwać – my wszyscy, i ci, którzy postanowią w tym roku jubileuszowym Alwernię odwiedzić - podkreśla prowincjał o. Egidiusz Włodarczyk.

W 2024 roku w całym zakonie franciszkańskim obchodzony jest Jubileusz 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Otrzymał on znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna w 1224 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Klasztor ojców Bernardynów w Alwerni to jeden z najcenniejszych zabytków. Wielki Piątek początkiem okazji do uzyskania odpustu zupełnego - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto