Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Siersza w Trzebini mają tężnię solankową. Jej otwarcie nastąpi jednak dopiero wiosną 2023

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Nowa tężnia solankowa stanęła na osiedlu Siersza. Pierwszą postawiono nad zalewem Chechło
Nowa tężnia solankowa stanęła na osiedlu Siersza. Pierwszą postawiono nad zalewem Chechło Gmina Trzebinia
Na osiedlu Siersza w Trzebini stanęła tężnia solankowa. To poniekąd pokłosie pandemii koronawirusa, bo Trzebinia miała największy procent w pełni zaszczepionych mieszkańców w powiecie chrzanowskim, a właśnie dzięki temu pozyskano pieniądze na jej budowę. Przypomnijmy, że to właśnie szczepienia były najlepszym orężem do walki z groźnym wirusem z Wuhan. Gmina Trzebinia doczekała się już drugiej tężni solankowej.

Gmina otrzymała milion złotych z programu „Rosnącej odporności”. Zaraz po potwierdzeniu tej informacji burmistrz Jarosław Okoczuk zapowiedział, że część z tych pieniędzy przekaże na budowę tężni solankowej.

Wybór padł na Sierszę, największe trzebińskie osiedle. Potrzebę stworzenia takiego miejsca szef rady osiedlowej Mateusz Król oraz radny Janusz Siemek sygnalizowali już wcześniej.
Początkowo przymierzano się do budowy tężni w okolicach Willi NOT.

- Na to jednak zgody nie dał konserwator zabytków. Dlatego ostatecznie postanowiono o ulokowaniu jej przy ul. Ogrodowej, w sąsiedztwie placu zabaw, siłowni zewnętrznej i terenu sportowego – informują w trzebińskim magistracie.

Koszt budowy tężni wyniósł 199 700 zł. Jest bardzo podobna do tej, jaka funkcjonuje w rejonie zalewu Chechło. Też będzie ogólnodostępna i darmowa. Każdy będzie mógł tam usiąść, odprężyć się, skorzystać ze swoistego mikroklimatu.

Sorry, taki mamy klimat, nie tylko w Trzebini

Przebywanie w jej otoczeniu pomaga w oczyszczeniu płuc z gromadzących się z nich pyłów, wspiera leczenie wybranych, przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Ci co się cieszą i chcą z niej korzystać, zawiodą się. Tężnia zostanie otwarta dla mieszkańców wiosną. Nie może bowiem funkcjonować, gdy temperatury na zewnątrz oscylują wokół zera, a jesienią mroźnych poranków nie brakuje.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto