MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radca prawny o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Czym się zajmuje? Co warto o nim wiedzieć?

oprac. Bogusław Kwiecień
Nie zawsze w razie szkody jest możliwość dochodzenia roszczeń bezpośrednio od sprawcy. W takich sytuacjach szansę na uzyskanie odszkodowania daje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Nie zawsze w razie szkody jest możliwość dochodzenia roszczeń bezpośrednio od sprawcy. W takich sytuacjach szansę na uzyskanie odszkodowania daje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pixabay
Rozmowa z Jonaszem Kitą, radcą prawnym z Kancelarii Lex Projects o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Czym się zajmuje? W jakich sytuacjach można z niego skorzystać? Generalnie, gdy zostaliśmy poszkodowani, a nie ma możliwości uzyskania odszkodowania od sprawcy.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gdy nie ma możliwości uzyskania odszkodowania od sprawcy

Obowiązujące przepisy nakładają na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązek zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez nich pojazdu. W sytuacji, gdy posiadacz pojazdu mechanicznego (czyli m.in. samochodu), spowoduje kolizję albo wypadek, poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy.

- Co w sytuacjach, gdy sprawca zdarzenia nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC lub też nie udało się ustalić jego tożsamości, np. gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia?

- Gdyby w takich sytuacjach poszkodowany musiał dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od sprawcy, musiałby liczyć się z długotrwałym procesem sądowym, a nawet w ostateczności mógłby nie uzyskać należnego mu odszkodowania, chociażby w sytuacji, gdy prowadzona przeciwko sprawcy egzekucja okazałaby się bezskuteczna lub też po prostu nie udało się go zidentyfikować

- mówi Jonasz Kita

I właśnie w celu - jak dodaje zapobieżenia powyższym niedogodnościom, które mogą spotkać poszkodowanego, powstał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zaspokaja roszczenia poszkodowanych, we wskazanych sytuacjach, tj. braku posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC przez sprawcę lub też nieustalenia tożsamości sprawcy.

Gdzie i jak wystąpić o odszkodowanie?

Szkodę spowodowaną przez niezidentyfikowanego lub nieubezpieczonego kierowcę poszkodowany chcący uzyskać odszkodowanie musi zgłosić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego oferującego obowiązkowe ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

- Czyli praktycznie poprzez każdego ubezpieczyciela zrzeszonego w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, na przykład może być to firma, w której poszkodowany posiada ubezpieczenie. Żaden zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody

- zaznacza Jonasz Kita.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany rozpatrzyć roszczenia w ciągu 30 dni od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. W przypadkach wyjątkowych – jeśli ustalenie istotnych okoliczności nie jest możliwe w tym czasie – termin ten może ulec przedłużeniu, przy czym bezsporna część odszkodowania powinna być wypłacona bez zwłoki.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto