Autostrada A4 Katowice - Kraków. Nowe opłaty za przejazd od 1 października. Będzie drożej, znikają bonifikaty za płatności automatyczne

Dorota Niećko
Dorota Niećko

Wideo

Autostrada A4 - opłaty za przejazd idą w górę. Koniec z bonifikatami dla większych aut, osobówki zapłacą więcej o złotówkę. Od 1 października Stalexport zmienia stawki na autostradzie A4 Katowice - Kraków dla tych kierowców, którzy korzystają z płatności automatycznych, np. przez aplikacje.

Autostrada A4 Katowice - Kraków OPŁATY

No i znów będzie drożej. Prawie dla wszystkich. Podwyżki na A4 Katowice - Kraków będą od 1 października 2021. Nie obejmą jedynie motocykli. Nie odczyją zmiany stawek także ci, którzy płacą na bramkach. Ale ci, którzy dali się skusić promocjami i niższymi stawkami w przypadku płatności automatycznych - tak. W przypadku osobówek to będzie złotówka więcej. W przypadku większych pojazdów - w ogóle znikają promocje na płatności automatyczne. Wszystkie nowe stawki - poniżej.

  • kat. 1 motocykle 6 zł (bonifikaty brak)
  • kat. 1 pojazdy osobowe 12 zł, płatności automatyczne - 9 zł
  • kat. 2 22 zł, automatyczne - 22 zł
  • kat. 3 22 zł , automatyczne - 22 zł
  • kat. 4 35 zł, automatyczne - 35 zł
  • kat. 5 35 zł, automatyczne - 35 z

Nie przeocz

Od 1 października br. stawki preferencyjne dla płatności automatycznych obowiązywać będą tylko w przypadku samochodów osobowych.

- Kierowcy korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule pre-paid jeszcze tylko przez trzy tygodnie mogą nabywać impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków tańsze nawet ponad 30 proc., ważne przez kolejne dwa lata - informuje biuro prasowe spółki. - Od 1 października br. koncesjonariusz zmienia warunki stawek preferencyjnych dla płatności automatycznych. Przejazd samochodem osobowym z aplikacjami Autopay, SkyCash oraz IKO, videotollingiem z kartami flotowymi ORLEN albo z urządzeniem pokładowym A4Go będzie tańszy o 3 zł na każdej bramce. Stawki preferencyjne dla pozostałych kategorii pojazdów zostaną zniesione.

A oto komunikat Stalexportu, zarządcy autostrady A4 z Katowic do Krakowa:
Zmiany preferencyjnych stawek opłat dla płatności automatycznych na autostradzie A4 KatowiceKraków
Zarząd Stalexport Autostrady S.A. z siedzibą w Mysłowicach (dalej: Emitent) informuje, iż 10 września 2021 r.został poinformowany przez spółkę zależną Emitenta, tj. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. z siedzibą w Mysłowicach (dalej „SAM”), o wprowadzeniu od 1 października 2021 r. następujących zmian stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków oraz stawek preferencyjnych dla płatności automatycznych (A4Go, Telepass i videotollingu).

Autostrada A4 zmiany za przejazdy

  • 1. Zmniejszenie bonifikaty zastosowanej do stawki opłat dla pojazdów kategorii 2 i 3 z kwoty 15 zł do kwoty 13 zł.
  • 2. Zlikwidowanie preferencyjnych stawek opłat dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 dla przejazdów z wykorzystaniem ww. płatności automatycznych.
  • 3. Zmianie preferencyjnej stawki opłaty dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) za przejazd z wykorzystaniem ww. płatności automatycznych z kwoty 8 zł do kwoty 9 zł.

Podstawa prawna:
Art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia
2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające
dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE,
2003/125/WE i 2004/72/WE
Które autostrady są najdroższe?

Przypomnijmy. Ostatnie podwyżki były rok temu, jesienią 2020. W 2020 każdej doby w 2021 średnio jeździło tu 37,5 tys. pojazdów. W pierwszym półroczu 2021 r. Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady wypracowała bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody z poboru opłat w I półroczu 2021 roku wyniosły 156,8 mln zł, co stanowi wzrost o 23,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Na wzrost ten wpłynęło, obok większego natężenia ruchu, także podniesienie stawki za przejazd dla kierowców pojazdów osobowych z 10 do 12 zł na każdym z dwóch placów poboru, wprowadzone w dniu 1 października 2020 r.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie