Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez Ciebie nie pomożemy. Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy w Małopolsce i całej Polsce. ZDJĘCIA

Daniel Cuglowski
Szlachetna Paczka, 2020r
Szlachetna Paczka, 2020r Anna Kaczmarz
Marta Zmiertka, Koordynatorka Regionalna Szlachetnej Paczki, opowiada, że organizacja wciąż szuka wolontariuszy i jakie są ich zadania. Wylicza, że samo województwo małopolskie potrzebuje jeszcze przynajmniej 600 osób chętnych do pomocy. Jeśli chodzi o całą Polskę, liczba ta wzrasta do 8 tysięcy.

Kim są wolontariusze Szlachetnej Paczki?
M.Z: Przeważnie są to osoby między 20 a 40 rokiem życia. Jednak są z nami też młodsze osoby, a nawet takie, które są już na emeryturze. Każdy znajdzie miejsce w naszym zespole.
Czym zajmuje się taki wolontariusz?
M.Z: Do jego obowiązków należy spotykanie się ze zgłoszonymi do programu rodzinami. Zapoznaje się on z ich historiami, a następnie odbywa z nimi dwa spotkania. Zawsze towarzyszy mu drugi wolontariusz, aby jak najbardziej obiektywnie ocenić sytuację danej rodziny. W następnym etapie przygotowywany jest jej opisy. Później Wolontariusz jest w stałym kontakcie z darczyńcą i dba o to, aby jak najlepiej przygotował on paczkę dla wybranej rodziny.

W Weekend Cudów, który w tym roku przypada na 11 i 12 grudnia, wolontariusz wręcza paczkę potrzebującym. To dla nas najbardziej wzruszający moment każdego roku.

Uważa Pani, że obowiązki wolontariusza są czasochłonne?
M.Z: Tak. Wymaga to trochę czasu i poświęcenia. Wolontariusze zazwyczaj studiują, mają swoje rodziny, chodzą do pracy, ale to wszystko da się pogodzić. Średnio na jednego ochotnika przypadają trzy rodziny, ale są i tacy, którzy mają ich pod opieką o wiele więcej, wszystko zależy od możliwości i czasu danego wolontariusza.
Skąd wiecie które rodziny potrzebują waszej pomocy?
M.Z: Udajemy się do Domów Opieki Społecznej, parafii, szkół czy harcerzy. Zgłoszenia napływają też od pojedynczych ludzi, którzy znają taką rodzinę i wiedzą, że zasługuje ona na pomoc. Najważniejsze jest to, że rodzina nie może zgłosić się sama. Kwestia dobierania rodzin przechodzi bardzo dokładną weryfikację, więc nie ma możliwości, żeby wolontariusz zgłosił do programu swoich bliskich. Jeśli chodzi o rodziny, które już otrzymały naszą pomoc, to jeszcze mocniej weryfikujemy, czy powinniśmy pomóc jeszcze raz. Czuwa nad tym wszystkim nasz zespół specjalistów.
Czy obowiązek wolontariusza kończy się na wręczeniu paczki?
M.Z: Nie. Po wręczeniu paczki wolontariusz zdaje relację darczyńcy z momentu przekazania paczki rodzinie, którą wspierał. Informuje go m.in. o jej reakcji i emocjach towarzyszących całemu wydarzeniu. W późniejszych miesiącach np. w marcu, wraca do takich osób i sprawdza co się u nich dzieje. Informuje nas o tym oraz mówi, czy rodzina potrzebuje jeszcze naszej pomocy.

By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki najważniejsze są chęci

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby zostać wolontariuszem?
M.Z: Jedynym warunkiem jest ukończenie 16 roku życia. Jeśli ktoś spełnia ten warunek, wystarczy, że wejdzie na stronę Szlachetnej Paczki i wyśle do nas zgłoszenie. Później musi odbyć rozmowę z liderem danego rejonu. Jeśli pozytywnie przejdzie ten etap czeka go wdrożenie w działanie organizacji i kursy internetowe.
Co z zainteresowaniem osób chętnych do pomocy w tym roku?
M.Z: W całej Polsce brakuje nam jeszcze 8 tys. osób. W Małopolsce potrzebujemy jeszcze prawie 600 osób. Jeśli chodzi o nasz region, to szukamy jeszcze przynajmniej 30 wolontariuszy. Niedawno wyruszyliśmy z kampanią “Bez Ciebie nie pomożemy”, która zaczyna odnosić skutki i trafiają do nas kolejne zgłoszenia.
Co z wolontariuszami z poprzednich lat?
M.Z: Bardzo często zostają z nami na dłużej. W moim rejonie dość sporo osób zostało. Jest to 50 procent osób z poprzedniego roku. Duża część z nich odeszła ze względu na pandemię. Reszta wykruszyła się z różnych powodów są to m.in. przeprowadzki, wyjazdy na studia, nowa praca czy zmiany w sytuacji rodzinnej.
Dlaczego ludzie zostają wolontariuszami Szlachetnej Paczki?
M.Z: Jeśli chodzi o mnie, to mogę powiedzieć, że udział w naszej akcji wciąga i uzależnia. Za każdym razem daje to ogromną satysfakcję i wiem, że mam dzięki temu wpływ na otaczający mnie świat. Wolontariat wiąże się też z rozwojem osobistym. Najlepszym tego przykładem jest to, że jeszcze kilka lat temu nie zgodziłabym się na jakikolwiek wywiad.

FLESZ - Profilaktyka 40 plus. Dla kogo pakiet bezpłatnych badań?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto