Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa cerkwi w Gładyszowie - tegoroczny etap prac został już zamknięty. Budowlańcy wrócą wiosną, by dokończyć dach

Halina Gajda
Halina Gajda
Budowa cerkwi rozpoczęła się od wmurowania w fundamenty kamienia węgielnego, w którym znalazły się akt erekcyjny oraz relikwie św. Męczenników Betlejemskich
Budowa cerkwi rozpoczęła się od wmurowania w fundamenty kamienia węgielnego, w którym znalazły się akt erekcyjny oraz relikwie św. Męczenników Betlejemskich archiwum prywatne
Budowa nowej cerkwi w Gładyszowie trwa. Choć teraz nastąpi chwilowa przerwa w pracach, oczywiście z racji aury, to wiosną na nowo zobaczymy wokół niej robotników. Sporo już zostało wykonane, ale każdy, kto kiedykolwiek cokolwiek budował,  wie, że zadanie do łatwych nie należy. Liczy się nie tylko czas, ale też pieniądze, które ma się w kieszeni. A tutaj dzieło prowadzone jest ze wsparciem społeczności wiernych.

To jeszcze nie jest stan surowy zamknięty, ale nie trzeba też już wyobrażać sobie bryły przyszłej cerkwi. Ona jest już gotowa.  
- Sama świątynia będzie drewnianą konstrukcją, repliką nieistniejącej już cerkwi p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Nieznajowej. Łemkowska wioska Nieznajowa również już nie istnieje. Miejscowa ludność została wysiedlona po II wojnie światowej, w latach 1945-1947 – w większości do ówczesnego ZSRR - przypomina ks. Jarosław Grycz, proboszcz prawosławnej parafii w Gładyszowie.

Wprawdzie był plan, żeby w tym roku doprowadzić inwestycję do stanu surowego zamkniętego, ale jak to z planami bywa, lubią się krzyżować. I to niekoniecznie z winy autorów czy inwestorów przedsięwzięcia, ale całkiem prozaicznych: jakieś prace się przedłużyły, nie było wystarczającej ilości materiałów, figle płatała pogoda, opóźniło się wykonanie niezbędnych elementów.
- W tym momencie cały obiekt został zabezpieczony tak, by spokojnie mógł przetrwać zimę – mówi nam ks. Jarosław. - Z kolejnymi pracami ruszymy z wiosną – zapowiada.

Kliknij TUTAJ i wesprzyj dzieło budowy cerkwi w Gładyszowie

Co się będzie wtedy działo? Przede wszystkim pokrycie dachu i kopuł, zwieńczenie ich krzyżami oraz zabezpieczenie drewnianej konstrukcji zgodnie z wymogami przepisów przeciwpożarowych.
Wtedy będzie można myśleć o instalacjach, przede wszystkim elektrycznej. Powoli trzeba też zacząć myśleć o wyposażeniu, przede wszystkim ikonostasie.

Świątynia zostanie wzniesiona w miejscu starej szkoły. Jej makietę-miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich. Będzie swoistym hołdem pamięci dla mieszkańców nieistniejącej już łemkowskiej wsi Nieznajowa. Cała prawosławna parafia jest niewielka. Liczy około 150 wiernych, a w samym Gładyszowie jest ich zaledwie około 70. Budowa to ogromny koszt, sami go nie udźwigną. Mimo wszystko nie poddają się – kwestują, szukają sponsorów.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa cerkwi w Gładyszowie - tegoroczny etap prac został już zamknięty. Budowlańcy wrócą wiosną, by dokończyć dach - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto