Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenę ustala właściciel

AF
Po półtorarocznym zastoju w sprzedaży dawnych mieszkań zakładowych będących obecnie w posiadaniu gminy, do Urzędu Miasta w Trzebini znowu zaczęły napływać wnioski o wykup tych lokali przez ich najemców.

Po półtorarocznym zastoju w sprzedaży dawnych mieszkań zakładowych będących obecnie w posiadaniu gminy, do Urzędu Miasta w Trzebini znowu zaczęły napływać wnioski o wykup tych lokali przez ich najemców.

Jest to najprawdopodobniej efekt niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niekonstytucyjność przepisów o zasadach przekazywania budynków przez przedsiębiorstwa państwowe.

- Zgodnie z tymi przepisami obecny właściciel, który nabył mieszkanie od zakładu pracy, mógł sprzedać najemcy to mieszkanie za kwotę, za jaką kupił je od przedsiębiorstwa. Sytuacja komplikowała się w przypadku mieszkań komunalnych. Bowiem ustawa dopuszczała nieodpłatne przekazanie gminom mieszkań zakładowych. Jeśli więc gmina przejęła nieodpłatnie mieszkania zakładowe zgodnie z tymi przepisami, powinna je była oddać za darmo obecnym najemcom, doliczając ewentualnie koszty remontów, jakie poniosła od czasu przejęcia mieszkań. Stanowisko władz Trzebini było jednoznaczne od momentu wejścia w życie tej ustawy, czyli od wiosny zeszłego roku. Mianowicie ustawa ta nie może dotyczyć mieszkań przejętych wcześniej przez gminę od zakładów pracy, bowiem lokale te stały się wówczas mieszkaniami komunalnymi i obowiązuje je inny system prawny, tj. ustawa o sprzedaży lokali, ustawa o gospodarce nieruchomościami, jak również uchwała Rady Miasta, która reguluje zasady sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych - wyjaśnia Edward Molenda, naczelnik wydziału architektury, budownictwa, gospodarki nieruchomościami i geodezji w trzebińskim magistracie.

Mimo to najemcy lokali komunalnych, które niegdyś stanowiły własność zakładów pracy, wstrzymywali się z decyzją o wykupie mieszkań. Gdyby bowiem Trybunał Konstytucyjny nie stwierdził niezgodności z Konstytucją wspomnianych przepisów (co jednak uczynił 30 października tego roku), wówczas mogliby się domagać od gminy nieodpłatnego przekazania mieszkań.

- Orzeczenie Trybunału stwierdza jednoznacznie, że właściciel jest jedyną osobą uprawnioną do tego, by ustalać ceny mieszkań - dodaje Edward Molenda.

W ciągu minionej dekady gmina Trzebinia przejęła od zakładów pracy (ZG Trzebionka, Elektrowni Siersza, Zakładów Metalurgicznych, Grevity) 572 lokale mieszkalne. Do tej pory sprzedano najemcom 116 dawnych mieszkań zakładowych. Ich lokatorzy nabyli je na zasadach takich, na jakich nabywane są pozostałe mieszkania komunalne w gminie.

- Do 30 października wpłynęło jeszcze 55 wniosków o wykup dawnych mieszkań zakładowych. Natomiast w ciągu trzech dni listopada, już po ukazaniu się orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, składane są kolejne wnioski o wykup lokali. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będą wpływać następne wnioski o wykup dawnych mieszkań zakładowych. Ich najemcy mogą je nabyć zgodnie z zasadami przyjętymi w uchwale Rady Miasta, tj. przy 90-procentowej bonifikacie - informuje naczelnik.

Dodajmy, że do gminy wpływają nie tylko wnioski w sprawie wykupu lokali komunalnych, ale także wnioski w sprawie zwiększenia bonifikaty przy wykupie tych mieszkań. Przedstawiciele najemców domagają się od gminy ustalenia bonifikaty na poziomie 95 procent. Sugestie mieszkańców rozpatrzy w najbliższym czasie zarząd miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto