Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz wzmocnić odporność? Przygotuj syrop z mniszka lekarskiego! Łagodzi kaszel, objawy anemii, wspomaga trawienie. Wypróbuj przepis!

Agata Orzełowska
Syrop z mniszka wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm. Ma działanie moczopędne, prebiotyczne i odtruwające. Wspomaga leczenie anemii i reguluje miesiączki, a także łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Syrop z mniszka wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm. Ma działanie moczopędne, prebiotyczne i odtruwające. Wspomaga leczenie anemii i reguluje miesiączki, a także łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. gettyimages.com
Syrop z mniszka lekarskiego, zwany też miodkiem, to skuteczny domowy sposób na wzmocnienie organizmu i walkę z przeziębieniem, kaszlem czy bólem gardła. Jest pomocny przy anemii i wielu innych dolegliwościach, a także bardzo smaczny. Przepis na domowy syrop z mniszka lekarskiego jest bardzo prosty, dzięki czemu łatwo można go przygotować samodzielnie i mieć w domowej apteczce.

Spis treści

Jakie właściwości wykazuje syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego (łacińska nazwa tej rośliny to Taraxacum officinale) to wyciąg z kwiatów rośliny pospolicie rosnącej w naszym klimacie. Ma on postać gęstego „miodu” na bazie wody i cukru.

Syrop z mniszka zawiera wiele korzystnych dla zdrowia substancji takich jak fitosterole (stigmasterol, beta-sitosterol), pektyny, karotenoidy (wiolaksantyna, luteina, karoten – 11.000 jednostek międzynarodowych w 100 g), sole mineralne (5% soli potasowych, a także magnez, żelazo i krzem), aminokwasy (cholina), flawonoidy (glikozydy kwercetyny i luteoliny), witaminy A, C i D, kwas taraksowy i kwas mniszkowy oraz cukry (inulina, fruktoza), kwasy fenolowe, a także gumy, żywice i kumaryny.

Czytaj także: Nalewka z mniszka lekarskiego wspomaga trawienie i oczyszczanie. To tani lek na wiele dolegliwości. Wypróbuj prosty przepis na nalewkę

Syrop z mniszka ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze. Przyspiesza procesy metaboliczne, wspomaga układ pokarmowy oraz ma działanie moczopędne, prebiotyczne i odtruwające. Wspomaga również leczenie anemii. Kwiaty mniszka regulują miesiączki i są pomocne w łagodzeniu objawów PMS (napięcia przedmiesiączkowego).

Sprawdź także:

Syrop z mniszka lekarskiego czy mleczu?

W aptekach można kupić gotowy syrop z mniszka z dodatkiem etanolu. W sklepach zielarskich zaopatrzymy się natomiast w ziele i korzeń mniszka lekarskiego. Surowiec zielarski można też zebrać samodzielnie – ważne, by roślina pozyskana była z czystego terenu. Kwiaty zbiera się na wiosnę.

W przypadku samodzielnego zbierania kwiatów mniszka należy wiedzieć, że mniszek lekarski potocznie nazywany jest również mleczem jednak są to dwa zupełnie odrębne gatunki roślin z rodziny astrowatych. Mlecz, w odróżnieniu od mniszka, jest chwastem, różni się od niego również wyglądem. Na jego łodydze rosną drobne listki i wyrasta z niej kilka kwiatów, podczas gdy łodyga mniszka nie posiada liści i wyrasta na niej tylko jeden kwiatostan.

Charakterystyczne jest również to, że kwiat mniszka po przekwitnięciu zamienia się w tzw. dmuchawiec, a mlecz nie. Tylko syrop z mniszka lekarskiego posiada cenne właściwości.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka łatwo jest przygotować samodzielnie. Kwiaty należy zbierać z dala od dróg oraz pól uprawnych, na których mogą być stosowane opryski, aby były wolne od zanieczyszczeń.

Składniki:

  • ok. 300-500 kwiatów mniszka,
  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru,
  • sok z 2 cytryn (opcjonalnie).

Przygotowanie:
Kwiaty mniszka należy przepłukać wodą, a następnie gotować je w 1 litrze wody przez 15 minut. Wywar odstawiamy na jeden dzień, odcedzamy, po czym dodajemy cukier i sok z cytryn. Całość gotujemy ponownie na wolnym ogniu przez 2 godziny, aż płyn nabierze konsystencji miodu. Syrop z mniszka lekarskiego należy przelać do słoiczków lub szklanych butelek i zawekować. Po otworzeniu miód należy spożyć w ciągu tygodnia, natomiast zamknięte pojemniki można przechowywać przez długi czas.

Zastosowanie syropu z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego jest pomocny w leczeniu takich dolegliwości jak:

  • kaszel,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • problemy z trawieniem (pobudza on wydzielanie soków żołądkowych),
  • stany zapalne dróg moczowych (działa moczopędnie),
  • schorzenia wątroby,
  • miażdżyca.

Wspomaga także leczenie anemii i oczyszczanie organizmu z toksyn (przyspiesza przemianę materii).

Przeciwwskazania w stosowaniu syropu z mniszka lekarskiego

  • Syrop z mniszka lekarskiego jest niewskazany dla osób cierpiących na wrzody żołądka oraz niedrożność jelit lub dróg żółciowych.
  • Sam mniszek lekarski ma działanie regulujące poziom cholesterolu i cukru we krwi. Jednak syrop z mniszka ze względu na zawartość cukru, nie jest polecany przy cukrzycy.
  • Może wywoływać alergię u osób uczulonych na inne rośliny z rodziny astrowatych takie jak rumianek, karczoch, słonecznik czy ostropest plamisty.
  • Sok z mniszka lekarskiego dostępny w aptekach, ze względu na zawartość etanolu (alkoholu), jest niewskazany dla dzieci i kobiet w ciąży.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto