Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Chłopi", "Kos' czy "Akademia Pana Kleksa"? Co będzie największym przebojem wśród polskich premier filmowych 2023 roku?

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w awanturniczym filmie kostiumowym "Kos"
Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w awanturniczym filmie kostiumowym "Kos" Łukasz Bąk
Nie od dziś wiadomo, że Polacy chcą chodzić do kina na polskie filmy. I to nie tylko na komedie romantyczne. Dlatego w tym roku nie zabraknie nowych rodzimych filmów na dużym ekranie. Jakie premiery zapowiadają się najciekawiej?

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Chyba wszyscy czekamy na nowa ekranizację „Chłopów”. Słynną sagę Władysława Reymonta zdecydowali się przenieść na ekran Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Będzie to aktorska animacja – podobna jak poprzednie dzieło tej pary twórców – „Twój Vincent”. Prace trwają już dwa lata: najpierw nakręcono zdjęcia z aktorami, a teraz ponad 70 artystów w studiach w Polsce, Ukrainie i Serbii zamienia istniejące klatki filmowe na animowane kadry, inspirowane twórczością malarzy Młodej Polski.

W roli Jagny zobaczymy Kamilę Urzędowską, Antka zagra Robert Gulaczyk, a Boryną będzie Mirosław Baka. W pozostałych rolach pojawią się Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa i Ewa Kasprzyk.

Kinomani wiele sobie obiecują po nowym filmie Pawła Maślony. „Kos” to awanturnicza opowieść osadzona w czasach insurekcji kościuszkowskiej. Jest wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

- „Kos” to nasz kolejny projekt realizowany z myślą o międzynarodowej publiczności. Mogę obiecać jedno: to będzie kino, które porwie widza, uwiedzie historią, zainspiruje, zwiąże z emocjami bohaterów. To kino rozrywkowe, ale i angażujące widza. Pod fasadą historii kryje się tu bowiem wiele bardzo współczesnych i aktualnych tematów – mówi Aneta Hickinbotham, producentka filmu.

Miłość, która wszystko zmienia, wysoka cena za sukces i rodzinna tajemnica – to wszystko w nowym filmie Kingi Dębskiej, znanej z tak udanych realizacji, jak „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” czy „Zupa nic”. Tym razem zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca z lekko magicznym, nie stroniącym od humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a „Nietykalnymi”.

Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach w filmie zobaczymy debiutującą na dużym ekranie studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski.

Również Jan Holoubek nie zwalnia tempa. Po doskonale przyjętym debiucie fabularnym „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i światowym sukcesie serialu „Wielka woda”, reżyser przygotowuje się do premiery kolejnego pełnometrażowego filmu. Jego „Doppelgänger. Sobowtór” poruszy tematykę tożsamości. Czy można zatracić poczucie tego, kim się jest naprawdę? Czy udając kogoś innego, można poczuć coś prawdziwego? Główne role w filmie reżyser powierzył Jakubowi Gierszałowi i Tomaszowi Schuchardtowi.

- To historia o dwóch mężczyznach, którzy z zupełnie różnych pobudek poszukują swojej tożsamości. Przez dłuższy czas nie wiedzą o swoim istnieniu, a są nierozerwalnie złączeni od samego początku. Jeden drugiemu ukradł tożsamość, drugi jej poszukuje, jednak to ten pierwszy orientuje się, że właściwie nie wie kim jest i że się zatracił w udawaniu kogoś innego – opowiada o filmie Jan Holoubek.

Przebojem może być komedia romantyczna „Skołowani” – bo to polska wersja francuskiego filmu „Tout le monde debout”, który okazał się frekwencyjnym hitem nad Sekwaną. Głównym bohaterem tej opowieści jest Maks - niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale czy kłamstwo może być fundamentem zdrowej relacji? Czy ta miłość ma szansę?

W roli Maksa i Julii zobaczymy Michała Czerneckiego i Agnieszkę Grochowską. W pozostałych rolach wystąpią: Marianna Zydek, Gabriela Muskała, Jerzy Bończak, Maria Pakulnis i Mikołaj Grabowski.

Nie tylko dzieci przyciągnie do kin w tym roku nowa wersja „Akademii Pana Kleksa”. To uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę.

W roli Pana Kleksa zobaczymy Tomasza Kota. Towarzyszyć mu będzie pojawiająca się po raz pierwszy na ekranie Antonina Litwiniak oraz gościnnie Piotr Fronczewski, który grał główną rolę w pamiętnej ekranizacji bajki z lat 80.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Chłopi", "Kos' czy "Akademia Pana Kleksa"? Co będzie największym przebojem wśród polskich premier filmowych 2023 roku? - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto