Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Kamery widzą wszystko. System monitoringu będzie rozbudowany

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Cztery nowe kamery od kilku dni monitorują teren przy tablicach smoleńskich w pobliżu Muzeum w Chrzanowie. Urządzenia zamontowano tam, bo już kilka razy ktoś zdewastował tablice i połamał rosnące obok dęby katyńskie.

W samym tylko ub. r. dwukrotnie doszło tam do aktów wandalizmu. Najpierw w kwietniu ktoś połamał drzewka, a później w lipcu oblał woskiem tablice. Sprawców zarówno tych, jak i wcześniejszych wybryków nie udało się ująć. Zdecydowano się więc na zamontowanie tam oświetlenia i kamer. Ma to odstraszyć wandali, a gdy się pojawią, pomóc w ich złapaniu.

- Pracujemy, by podgląd z tych kamer był dostępny w naszym systemie - mówi Sebastian Dzedzyk, kierownik referatu informatyki w chrzanowskim magistracie.

Monitorują cały czas

Gmina Chrzanów dysponuje kilkudziesięcioma kamerami, jednak tylko 20 podpiętych jest obecnie do bazy dowodzenia systemem monitoringu. To ważne, bo połączenie z systemem pozwala „na żywo” śledzić obraz z kamer nie tylko urzędnikom, ale także służbom: policji i Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- To dla nas duża pomoc. Obraz z monitoringu często jest „punktem wyjścia na sprawcę”, pomaga też w ustaleniu dokładnych okoliczności przestępstwa - mówi Katarzyna Dąbkowska, rzecznik prasowy policji w Chrzanowie.

Z monitoringu najczęściej korzystają policjanci prowadzący śledztwa. Dla nich równie ważne są te nagrania, na których nie widać przestępstwa, ale można prześledzić np., gdzie po włamaniu poszedł bandyta.

System się rozrasta

Rozwój sieci kamer to jeden z priorytetów gminy Chrzanów w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa. W ub. r. unowocześniono system, który teraz pozwala na podłączenie do niego 128 kamer. Poprzednio mogły to być tylko 32 takie urządzenia.

- Dzięki temu stworzyliśmy warunki do rozwoju, by co roku przybywało nowych kamer - mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.

Obecnie nie ma już problemu z jakością rejestrowanego obrazu, wszystkie kamery robią to w jakości Full HD. W tym roku kolejnych urządzeń jednak nie przybędzie. Urzędnicy chcą najpierw uporządkować kwestie techniczne związane z przesyłaniem obrazu. - Chcemy wykorzystać rozwój sieci światłowodowej na naszym terenie. Pozwoli to szybko przesyłać obraz i dotrzeć do nowych miejsc - dodaje Sebastian Dzedzyk.

Obecnie jeszcze część kamer przesyła sygnał drogą radiową. To bywa zawodne. Zdarza się więc, że czasem zamiast nagrania wideo na monitorze widać czarny ekran.

Chcą kamer na osiedlach

Budowa sieci światłowodowej jest szansą, by monitoringiem objęte zostały także osiedla. Chodzi przede wszystkim o os. Młodości i Północ. Ich mieszkańcy i członkowie osiedlowych rad wielokrotnie zwracali uwagę, na konieczność takiej inwestycji.

- Centrum jest bardzo dobrze zaopatrzone w kamery, natomiast bardzo brakuje ich w innych rejonach - przyznaje Katarzyna Dąbkowska.

Urzędnicy przy wyborze kolejnych punktów, w których montowane są kamery, słuchają głosu ludzi i sygnałów docierających od dzielnicowych. To było impulsem m.in. do zamontowania kamer w rejonie ul. Kadłubek, gdzie mieści się kręgielnia. W okolicy lokalu dochodziło do bójek. Teraz jest tam spokojnie. Burmistrz Chrzanowa liczy, że w rozwój sieci monitoringu włączą się także spółdzielnie mieszkaniowe i inne instytucje. Ich udział miałby polegać na zakupie kamer, które zostałyby podpięte do systemu.

Czułe oko kamery

Obrotowe kamery zamontowane m.in. w centrum Chrzanowa to wysokiej klasy urządzenia. Koszt jednej to ok. 10 tys. zł. Potrafią one rejestrować nie tylko obraz w wysokiej jakości, ale także mają 20-krotny zoom optyczny. Oznacza to, że bez utraty jakości można przybliżyć obraz tak, by bez problemu odczytać np. numer rejestracyjny pojazdu lub rozpoznać twarz.

Potrafią śledzić ruch człowieka

Kamery i współpracujący z nimi system mają ogromne możliwości i wiele ciekawych funkcji. Osoba obsługująca system, gdy zauważy podejrzaną osobę, może ją „oznaczyć”. W ten sposób obrotowa kamera będzie podążała za nią i rejestrowała każdy jej krok. Inną z ciekawych funkcji jest możliwość „oznaczenia” miejsc na rejestrowanym kadrze poprzez linie np. przy wejściu do budynku. Po przekroczeniu przez kogoś tej linii kamera automatycznie wykonuje zbliżenie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto