Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów: prężnie działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Paulina Łysak
Joanna Stecz, dyrektor OIK, zapewnia, że do drzwi ośrodka można zapukać o każdej porze dnia i nocy
Joanna Stecz, dyrektor OIK, zapewnia, że do drzwi ośrodka można zapukać o każdej porze dnia i nocy fot. Paulina Łysak
Na terenie Chrzanowa otwarto Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Pomoc i opiekę mogą znaleźć w nim osoby, które znalazły się nagle w trudnej życiowej sytuacji. Joanna Stecz, dyrektor OIK, podkreśla, że do drzwi tej placówki można zapukać o każdej porze dnia i nocy, ponieważ przez całą dobę dyżury pełnią w niej psychologowie i pedagodzy.

Czytaj także: Kraków: nie będzie kontrapasa na Łobzowskiej

- Działamy podobnie jak ostry dyżur w szpitalu. Gdy osoby, które do nas trafiają, odnajdą się w nowej rzeczywistości, pomagamy im załatwić sprawy urzędowe i poukładać swoje życie na nowo - dodaje dyrektor OIK.

Ośrodek oprócz doraźnej pomocy zapewnia również schronienie w hostelu znajdującym się w placówce. Do dyspozycji mieszkających tam osób jest sześć pokoi, łazienki z pralką i suszarkami, kuchnie, a także salon i kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi mogą spędzić czas na zabawie czy odrabianiu zadań domowych.

Od początku października w ośrodku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie mieszkają dwie matki z dziećmi. W sumie siedem osób. Rodziny doświadczyły wieloletniej przemocy fizycznej i psychicznej. Przed atakami musiały uciekać z domu. Do OIK, gdzie znalazły schronienie, zostały skierowane przez policję, prokuraturę i kuratora sądowego.

- Będą tutaj mieszkać przez najbliższe trzy miesiące. Przez ten czas kobiety będą mogły uregulować swoją sytuację życiową - mówi Joanna Stecz. Dodaje, że pracownicy wspólnie z mieszkankami placówki będą wytyczać drobne cele, takie jak pójście do prawnika, ośrodka pomocy społecznej czy też poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pracownicy ośrodka odebrali również kilkanaście telefonów od mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Dotyczyły one między innymi przemocy domowej, alkoholizmu jednego z członków rodziny i problemów wychowawczych.

Z usług ośrodka interwencji kryzysowej mogą korzystać osoby, które doświadczyły nie tylko fizycznej czy psychicznej, ale także seksualnej przemocy. Drzwi otwarte są dla ludzi po próbach samobójczych, przeżywających trudności małżeńskie, utratę bliskiej osoby czy zagrożonych prostytucją.

W ośrodku pomoc znajdą ofiary katastrof, a także przeżywający niekorzystną zmianę w życiu, taką jak utrata pracy, zagrożenie ciężką chorobą, przejście na emeryturę czy też odejście dzieci z domu.

Wystarczy tylko zadzwonić na telefon stacjonarny 32 646 71 85, komórkowy 662 336 308 lub przyjść osobiście do ośrodka przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 10. Pracownicy pomogą każdemu.

Wisła Kraków: po 25 latach otworzą wszystkie trybuny! Zobacz archiwalne zdjęcia remontowanego stadionu!

Kraków z lotu ptaka: TOP 100 zdjęć, jakich jeszcze nie widzieliście!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto