Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. W Fabloku zaczyna się kolejowa rewolucja? Oto lokomotywa SM42 z napędem wodorowym [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Lokomotywa SM42-6Dn z napędem wodorowym
Lokomotywa SM42-6Dn z napędem wodorowym PESA
Nowoczesna lokomotywa zbudowana na bazie legendarnej SM42, czyli konstrukcji produkowanej w zakładach Fabloku w Chrzanowie, jeździ z napędem... wodorowym. To efekt współpracy PKN Orlen i Pesy Bydgoszcz, której celem jest rozwijanie technologii wodorowej w komunikacji zeroemisyjnej.

Chrzanów. Produkowana w Fabloku SM42 w wodorowej odsłonie. Dzieło Orlenu i Pesy początkiem kolejowej rewolucji?

Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie w dużej mierze przyczyniła się do stworzenia powojennej historii polskiej kolei. Produkowane tam konstrukcje wciąż budzą podziw i darzone są ogromnym sentymentem nie tylko przez kolejarzy, ale też miłośników kolejnictwa. W 2019 roku na tory "wróciła" Luxtorpeda. Internauci zdecydowali, że tak właśnie ma się nazywać nowy pociąg pośpieszny Kolei Małopolskich pod Tatry. Z Krakowa do Zakopanego można dojechać nim w 3 godziny i 12 minut. To jednak wynik daleki od rekordu ustanowionego w 1936 roku. Wówczas prawdziwa Luxtorpeda pokonała tę trasę w ciągu zaledwie 2 godzin i 18 minut.

Inną, już kultową konstrukcją produkowaną w zakładach w Chrzanowie jest lokomotywa SM42. W latach 1963-1992 z chrzanowskiej fabryki wyjechały na tory 1822 sztuki tych pojazdów, dzięki czemu stała się ona najpopularniejszą serią lokomotyw spalinowych w Polsce. W dalszym ciągu wiele z nich znajduje się w użytku. Konstrukcja SM42 teraz doczekała się drugiego życia, a to za sprawą współpracy ​PKN Orlenu i Pesy Bydgoszcz. W ub. tygodniu zaprezentowana została pierwsza w Polsce i druga na świecie lokomotywa wodorowa zbudowana właśnie na bazie legendarnej SM42. Dotąd taki pojazd wyprodukowali tylko Chińczycy.

Nowa lokomotywa SM42-6Dn zyskała nie tylko innowacyjny napęd, ale również nowoczesny wygląd. Minimalistyczna stylistyka bryły pojazdu nawiązuje do aktualnych trendów. Napęd zapewnia jej silnik o mocy 4x180kW. Pozwala to na rozwinięcie maksymalnej prędkości 90 km/h. Konstrukcję cechuje także cichsza praca. W najbliższej przyszłości ma być ona wykorzystywana na terenie płockiej rafinerii Orlenu. Według zapowiedzi pierwszy pasażerski pojazd napędzany wodorem wyprodukowany w bydgoskiej fabryce ma wyjechać na szerokie tory na przełomie 2025-26 roku.

Sektor kolejowy i jego wodoryzacja stanowi dla PKN ORLEN bardzo atrakcyjny kierunek, także z punktu widzenia ograniczenia emisji CO2 i ochrony środowiska. Chcemy rozwijać ten obszar we współpracy z PKP i PESA, ponieważ pozwoli to jeszcze lepiej poznać stojące przed nami wyzwania technologiczne. W strategii ORLEN2030 kładziemy duży nacisk na rozwój paliw alternatywnych, gdyż jest to przyszłość motoryzacji. W perspektywie najbliższej dekady będziemy wzmacniać pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych, co przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe - zapewnia Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Już w listopadzie br. rozpocznie się produkcja wodoru w trzebińskiej rafinerii Orlenu. 75 proc. jego produkcji zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie miejskim. W ramach tej inwestycji jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku pierwszy w Polsce tzw. Hub wodorowy służący do tankowania. PKN Orlen podpisał już 14 listów intencyjnych w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce m.in. z Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

FLESZ - Nowe narzędzie do walki z wirusami!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chrzanów. W Fabloku zaczyna się kolejowa rewolucja? Oto lokomotywa SM42 z napędem wodorowym [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto