Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowe miasto

lid
Program Cyfrowy Libiąż zakłada rozbudowę systemu monitoringu o siedem dodatkowych kamer
Program Cyfrowy Libiąż zakłada rozbudowę systemu monitoringu o siedem dodatkowych kamer
Cyfrowy Libiąż to nazwa projektu, jaki został złożony do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego. Projekt zakłada głównie rozwój sieci teleinformatycznej, poprawę dostępu do Internetu w ...

Cyfrowy Libiąż to nazwa projektu, jaki został złożony do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego. Projekt zakłada głównie rozwój sieci teleinformatycznej, poprawę dostępu do Internetu w placówkach administracji samorządowej i rozszerzenie systemu monitoringu.

- Przedmiotem projektu jest budowa ,Cyfrowego Libiąża", czyli gminy z dostępem do usług cyfrowych, odpowiadających na wyzwania współczesnej technologii informacyjnej. Zakładamy rozwój od gminy ze społeczeństwem przemysłowym do gminy ze społeczeństwem informacyjnym - informuje Magdalena Kozak-Walczak, z UM w Libiążu.

Projekt zakłada stworzenie podstaw miejskiej sieci teleinformatycznej, opartej początkowo o łącza bezprzewodowe - radiowe. Miejska sieć teleinformatyczna zbudowana zostanie na podstawie centralnego węzła przekaźnikowego zlokalizowanego na dachu wieżowca przy ul. Paderewskiego.

- Jest to bardzo optymalne miejsce, gdyż zasięg przekaźnika obejmuje tu 84 procent lokalizacji przewidzianych do połączenia. Węzeł centralny zostanie podłączony do specjalnego routera bezprzewodowego, mającego za zadanie podział sieci na dwie warstwy: urzędową i publiczną - podkreśla M. Kozak-Walczak.

W celu optymalnego wykorzystania rozbudowanej w ten sposób infrastruktury teleinformatycznej i przygotowania administracji do świadczenia usług on-line, projekt zakłada zakup zaawansowanego merytorycznie i technologicznie sprzętu komputerowego, oprogramowania systemowego oraz urządzeń telekomunikacyjnych.

- Dzięki tym działaniom możliwe będą komputerowa obsługa stron, obsługa poczty elektronicznej, zamieszczanie i aktualizowanie druków, pism związanych z prowadzonymi przetargami oraz innymi zadaniami gminy, a także docelowe świadczenie przez administrację w Libiążu usług e-government z wykorzystaniem elektronicznego podpisu. W sieć teleinformatyczną zostaną ponadto wyposażone tereny inwestycyjne gminy: przyszłe centrum maista na osiedlu Flagówka, grunty przy ul. Chrzanowskiej oraz przy ul. Wolności - dodaje przedstawicielka UM. Projekt zakłada ponadto rozbudowę istniejącego systemu zarządzania antykryzysowego oraz walki z przestępczością. Wzrost poziomu bezpieczeństwa zapewnić ma rozbudowanie systemu monitoringu o 7 kolejnych kamer, które zlokalizowane zostaną na osiedlu Górniczym i Flagówka. - Gdy uda się zamontować kolejne kamery, których koszt zakładamy na poziomie 100 tysięcy złotych, wówczas obejmiemy monitoringiem wszystkie newralgiczne punkty w gminie - podkreśla wiceburmistrz Jacek Latko.

Całkowity koszt zrealizowanego projektu wyniesie 540 tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto