Czechy: pomysły na jesienne wycieczki

Materiał informacyjny Czech Tourism
fot. Pavel Ouředník
fot. Pavel Ouředník
Udostępnij:
Czechy oferują doskonałe warunki wypoczynku dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Znajdziemy tu malownicze, górskie krajobrazy, parki narodowe, miasta skalne, doliny rzek, jeziora i rozległe winnice. Zapraszamy do Czech na jesienne wycieczki. Poza sezonem na szlakach jest mniej turystów, więc można w spokoju cieszyć się pięknem przyrody.

Morawy Południowe przecina sieć Winiarskich Tras Rowerowych, o długości ponad 1200 kilometrów. Są to trasy łatwe, najczęściej prowadzą mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi lub polnymi i leśnymi ścieżkami. Najdłuższą z nich jest licząca 165 km Trasa Znojemska. Dodatkową atrakcją dla cyklistów są tak zwane winobusy kursujące w okolicy Znojma do końca października, czyli autobusy z przyczepkami na rowery, którymi dojedziemy do okolicznych piwniczek winnych. A ponieważ jesień to pora zbiorów winogron, degustacji burčáku i młodych win, warto właśnie w tym czasie odwiedzić Morawy. Oprócz dobrego wina z regionalnych winnic, spróbujemy tradycyjnych przysmaków, będziemy delektować się atmosferą zabytkowych piwniczek.

Do najpopularniejszych tras wzdłuż rzek należy Łabska Trasa Rowerowa. Prowadzi ona od źródła w Karkonoszach do ujścia w Morzu Północnym i mierzy ponad tysiąc kilometrów, a samych w Czechach - prawie 400 kilometrów.

Do ulubionych przez cyklistów tras na Morawach należy trasa wzdłuż Kanału Baty. W jedną stronę możemy popłynąć łodzią, którą wypożyczymy na przystani. Z powrotem wrócimy na rowerze Morawską Trasą Rowerową.

Kolejną trasą, której większość odcinków wiedzie łatwymi terenami, jest trasa rowerowa wzdłuż Bečvy. Jej długość wynosi ponad 141 km, łączy dwa regiony – zlíński i ołomuniecki.

Na południu Czech piękne trasy wiodą wokół stawów rybnych, na przykład w okolicach miasta Třeboň czy Czeskich Budějovic.

Rowerowa trasa długodystansowa Eurovelo 13, Szlak Żelaznej Kurtyny, której długość w Czechach wynosi ponad 867 km, otrzymała w tym roku na targach rowerowych „Fiets en Wandelbeurs“ tytuł trasy rowerowej roku 2021.

Całe pasmo Rudaw przecina Magistrala Rudawska (czes. Krušnohorská magistrala). Trasa prowadzi od zachodniego krańca Czech, aż na Śnieżnik koło Děčína, gdzie łączy się z Łabską Trasą Rowerową.

Udogodnieniem dla rowerzystów są autobusy przystosowane do przewozu rowerów, zwane cyklobusami, kursujące zwykle do końca września niemal we wszystkich regionach Czech. Coraz bardziej popularne, szczególnie w terenach górskich, stają się rowery elektryczne. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w każdej miejscowości turystycznej.

Na piechurów czeka między innymi nowa Trasa przez Czechy (Stezka Českem), wyznaczona przez Klub Turystów Czeskich. Trasa mierzy tysiąc kilometrów i wiedzie przez górskie tereny wzdłuż granicy z Polską i Niemcami, od najbardziej na zachód Czech wysuniętej miejscowości Krásná, przez Rudawy, Czeską Szwajcarię, Góry Łużyckie, Izerskie, Karkonosze, Adrszpach i Ziemię Broumovską, Góry Orlickie, Jesioniki, Góry Złote, Podbeskidzie i Beskidy. Jej ostatni etap należy do najtrudniejszych. Mierzy 105 km i prowadzi na Radhošť, Smrk i Łysą Górę. Trasa jest podzielona na poszczególne odcinki, łatwo więc można zaplanować sobie zarówno weekendową, jak i dłuższą wycieczkę.

Więcej propozycji wycieczek pieszych i rowerowych w Czechach: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czechy: pomysły na jesienne wycieczki - Polska Times

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie