Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy i kiedy jest potrzebna zgoda na wyjazd małoletniego dziecka za granicę? Radca prawny Wojciech Stypułkowski wyjaśnia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Nawet na wakacyjny zagraniczny wyjazd dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców
Nawet na wakacyjny zagraniczny wyjazd dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców Pixabay
Czy nawet tylko na wakacyjny wyjazd dziecko musi mieć zgodę obojga rodziców? A co, jeśli jeden z opiekunów ma ograniczone prawa rodzicielskie? Zagadnienia z tym związane wyjaśnia radca prawny Wojciech Stypułkowski z kancelarii Lex Projects.

Zgodnie z art. 93 i art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, co oznacza, że o tak istotnych sprawach, jak wyjazd dziecka za granicę (w tym także na krótki wyjazd wakacyjny), oboje rodzice powinni decydować wspólnie. Zgodnie z powyższym, jeżeli zatem oboje rodziców mają pełną władzę rodzicielską lub też jednemu z nich została ona ograniczona (ale bez wyraźnego wskazania, że ograniczenie obejmuje także prawo do decydowania o możliwości wyjazdu dziecka za granicę) – konieczna będzie zgoda obojga rodziców na taki wyjazd.

W przypadku wyjazdu dziecka za granicę z jednym z rodziców, wyjeżdżający powinien uzyskać zgodę drugiego z rodziców, a w przypadku wyjazdu dziecka z inną osobą, zgodę powinni udzielić oboje rodziców. Zgoda może być wyrażona w dowolnej formie na piśmie, jednakże - aby uniknąć w podróży problemów - najlepiej jest sporządzić dokument przynajmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i przetłumaczyć pismo zawierające zgodę na język kraju, do którego jest wyjazd, przy czym tłumaczenie powinien wykonać tłumacz przysięgły. Zgoda powinna w swej treści zawierać przynajmniej podstawowe informacje takie jak: datę i miejsce sporządzenia dokumentu, oświadczenie o zgodzie na wyjazd dziecka, dane dziecka, rodziców i osoby pełniącej role opiekuna podczas wyjazdu oraz podpisy rodziców dziecka. Oczywiście można w takiej zgodzie zawrzeć szereg innych informacji i zgód, dotyczących chociażby leczenia lub hospitalizacji podczas wyjazdu.

W przypadku braku porozumienia o możliwości wyjazdu dziecka decyduje sąd

W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestii wyjazdu dziecka za granicę lub gdy jeden z rodziców nie wyraża zgody na taki wyjazd, nawet krótki wyjazd wakacyjny (co często ma miejsce w przypadku sporu rodziców w trakcie sprawy rozwodowej), konieczne jest wystąpienie z wnioskiem i uzyskanie zgody sądu rodzinnego i opiekuńczego, który będzie podejmował decyzję kierując się dobrem dziecka. Zgoda sądu zastępuje zgodę drugiego rodzica lub rodziców.

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę – poza opisanym powyżej przypadkiem uzyskania zastępczej zgody sądu – nie będzie potrzebna w sytuacjach, gdy jeden z rodziców zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej w całości lub jej wykonywanie zostanie czasowo zawieszone. Nie będzie również potrzebna w przypadkach, gdy sąd decydując o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do prawa decydowania o określonych sprawach dziecka (np. w wyroku rozwodowym), wyraźnie ustali, że nie będzie on miał np. prawa decydowania o wakacyjnym wyjeździe dziecka za granicę.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto