Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można zrzec się dziedziczenia po żyjącej osobie? Zasady postępowania wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Czy dzieci mogą się pozbyć długu rodziców jeszcze za ich życia? Radca prawny wyjaśnia
Czy dzieci mogą się pozbyć długu rodziców jeszcze za ich życia? Radca prawny wyjaśnia Pixabay
Czy dzieci mogą odrzucić zadłużenie wynikające ze spadku rodziców jeszcze w czasie ich życia, czy dopiero po śmierci? Wątpliwości wyjaśnia radca prawny, Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects.

Co do zasady w polskim prawie obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą nie można zawierać umów dotyczących spadku po osobie żyjącej. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek w postaci instytucji zrzeczenia się dziedziczenia (art. 1048 i następne Kodeksu Cywilnego).

Kodeks cywilny dopuszcza możliwość zawarcia przez spadkobiercę ustawowego umowy z przyszłym spadkodawcą, w ramach której zrzeka się dziedziczenia po nim. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Warto przypomnieć, że zstępny to każdy kolejny potomek danej osoby, tj. dziecko, wnuk, prawnuk, praprawnuk. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Nie istnieje możliwość zrzeczenia się dziedziczenia na korzyść innej osoby (ze wskazaniem w umowie zrzeczenia się dziedziczenia, kto ma dziedziczyć zamiast zrzekającego się dziedziczenia).

Zawarta umowa zrzeczenia się dziedziczenia może w przyszłości zostać uchylona przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono.

Zrzeczenie i dziedziczenie spadku tylko w formie aktu notarialnego

Zarówno umowa o zrzeczenia się dziedziczenia, jak i umowa uchylająca umowę dotyczącą zrzeczenia się dziedziczenia muszą zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Brak zachowania tej formy powoduje nieważność umowy. Umowa może być zawarta przez pełnomocnika. Ze względu na formę umowy konieczne jest w tym zakresie udzielenie pełnomocnictwa szczególnego w formie aktu notarialnego.

Niezależnie od powyższego warto zaznaczyć, że na tożsamych warunkach dopuszcza się możliwość zrzeczenia się zachowku po danym spadkodawcy (co potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 marca 2017 r., sygn. akt III CZP 110/16.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto