Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zerwanie kontaktów z rodziną może być powodem wydziedziczenia?

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Jakie zasady obowiązują przy wydziedziczeniu? Wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects
Jakie zasady obowiązują przy wydziedziczeniu? Wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects Pixabay
Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, uregulowaną przez ustawodawcę w kodeksie cywilnym. Czy może wynikać z zerwania kontaktów rodzinnych? Wszystkie kwestie związane z wydziedziczeniem wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny kancelarii Lex Projects.

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (m. in. dzieci, wnuki, prawnuki), małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku: 1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (zachowanie uprawnionego, aby stanowiło podstawę wydziedziczenia, musi być obiektywnie naganne, jednakże ocena musi być ponadto zindywidualizowana i odniesiona do określonej rodziny).

2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci.

3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (niedopełnienie obowiązków rodzinnych odnosić się musi do samego spadkodawcy, nie zaś osób mu najbliższych, ma mieć charakter uporczywy, a ponadto kluczowa dla możliwości wydziedziczenia z powodu niedopełnienia obowiązków rodzinnych jest kwestia winy (odpowiedzialności) za zaistniałą sytuację. Jeśli – co w praktyce częste – ktoś zrywa kontakty z rodziną, nie może później wydziedziczyć z powodu braku więzów). Podstawą wydziedziczenia może być zatem tylko jedna z powyższych podstaw.

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Wydziedziczenie może nastąpić tylko w ważnym testamencie. Testament może się ograniczać jedynie do wydziedziczenia. Ponadto spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem. Jeżeli spadkodawca przebaczył spadkobiercy po wydziedziczeniu go w testamencie, wydziedziczenie to staje się bezskuteczne.

Należy pamiętać, że zstępni (m.in. dzieci, wnuki, prawnuki) wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto