Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Małopolski dotarła kolejna dostawa szczepionek. Czy po Sylwestrze czeka nas kolejny skok zakażeń?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W małopolskich szpitalach wczoraj zakończyły się szczepienia pierwszą partią preparatu jaka dotarła do naszego województwa. Część ze szpitali węzłowych w środę nad ranem odebrała jednak kolejną dostawę.
W małopolskich szpitalach wczoraj zakończyły się szczepienia pierwszą partią preparatu jaka dotarła do naszego województwa. Część ze szpitali węzłowych w środę nad ranem odebrała jednak kolejną dostawę. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Epidemia koronawirusa wciąż nie daje za wygraną. Co prawda w ostatnich dniach nie padły rekordy, ale liczby nowych zakażeń w poświątecznych raportach wciąż rosną. Czy wpływ na nowe zachorowania będzie mieć to jak spędzimy Sylwestra? O tym przekonamy się w dłuższej perspektywie. Tymczasem do części małopolskich szpitali dotarła druga dostawa szczepionek. Preparat podawany jest kolejnym pracownikom sektora ochrony zdrowia.

FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

W małopolskich szpitalach wczoraj zakończyły się szczepienia pierwszą partią preparatu jaka dotarła do naszego województwa. Część ze szpitali węzłowych w środę nad ranem odebrała jednak kolejną dostawę.

- Otrzymaliśmy kolejne 375 dawek. Szczepienia preparatem z tej partii zamierzamy skończyć w czwartek. Kolejną dostawę najprawdopodobniej otrzymamy po Nowym Roku

– mówi dr Jerzy Freidiger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Następne 75 dawek otrzymał także szpital im. L. Rydygiera w Krakowie.

- Otrzymane szczepionki wykorzystaliśmy jeszcze tego samego dnia. U żadnej ze szczepionych osób jak na razie nie wystąpiły niepożądane objawy. Jedyną dolegliwością jaką zgłaszają niektóre z tych osób jest delikatny ból ręki w miejscu wkłucia - mówi dr Artur Asztabski, prezes szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

Druga dostawę produktu Pfizer-BioNTech otrzymał także Szpital Wojewódzki im. św Łukasza w Tarnowie. Tym transportem do placówki dotarło następne 150 dawek preparatu.

- Szczepienia rozłożyliśmy na dwa dni. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na kolejne 500 dawek. Następne szczepionki dostaniemy zapewne na początku stycznia

– tłumaczy Damian Mika, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Na przyjęcie transportu z kolejną partią szczepionek 4 stycznia czekają także inne trzy krakowskie placówki. Chodzi o Szpital Uniwersytecki, szpital im. Józefa Dietla oraz im. Gabriela Narutowicza.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, która odpowiedzialna jest za dystrybucję szczepionek termin dostawy preparatu do poszczególnych szpitali będzie uzależniony od terminu złożenia przez nie zamówienia. Oznacza to, że szpitalom węzłowym które do każdego czwartku, do godz. 12 złożą zamówienia, preparaty do szczepienia będą dostarczane w poniedziałek rano.

Tymczasem medycy apelują, że z każdej fiolki szczepionki można zaszczepić o jedną osobę więcej. Wyprodukowana przez firmę Pfizer ampułka ze szczepionką zawiera bowiem 2,25 ml preparatu, a każdemu pacjentowi podaje się po 0,3 ml substancji. Koncern zastrzegł jednak, że z jednej fiolki można zaszczepić tylko pięć osób, mimo iż w każdej z ampułek zostaje jeszcze ok 0,75 ml zapasu. W tej sprawie w Europejskiej Agencji Leków interweniował już m.in. premier Czech. Instytucja zapewnia, że jeżeli dostanie pozytywną odpowiedź od producenta szczepionki, jest gotowa w najszybszym możliwym terminie dopuścić dzielenie ampułki na więcej pełnych dawek.

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 12 955 osób z czego 541 z nich dotyczy mieszkańców Małopolski. To kolejny dzień kiedy liczba zakażeń rośnie po świętach. Przedwczoraj odnotowano ponad 5 tys. mniej zakażeń. Niestety rośnie także liczba zgonów. W ciągu ostatniej w sumie zmarło 565 osób, z czego 440 z nich miało choroby współistniejące. To o ponad 200 ofiar śmiertelnych więcej niż we wtorek. Jeśli chodzi o nasze województwo to liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła o kolejne 30 osób, 16 z tych zmarłych miało choroby współistniejące. W sumie od początku pandemii w Małopolsce zakażonych zostało 108108 mieszkańców, zmarło 2643.

Do kwestii rosnącej liczby zakażeń odniósł się na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia. Ostrzegł, że od tego jak spędzimy sylwestra będzie zależał zależał dalszy wzrost zakażeń.

- To zależy tylko i wyłącznie do nas - od tego, czy podejdziemy do obostrzeń z przymrużeniem oka, żartobliwie, czy też jednak spędzimy tego Sylwestra w pewnym rygorze i w pewnym dystansie, bo to jest wszystko dla naszego dobra

- powiedział Andrusiewicz.

Głos w sprawie zakazu przemieszczania się w Sylwestra oficjalnie zabrała także małopolska policja.

- W razie złamania zakazów sanitarnych (np. zakazu przemieszczania czy gromadzenia się) możemy zastosować pouczenie, nałożyć mandat do 500 zł bądź skierować wniosek o ukaranie do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. zł – przestrzega mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Zaznaczył, że w tym dniu na ulicach miast pojawi się więcej niż zwykle patroli funkcjonariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do Małopolski dotarła kolejna dostawa szczepionek. Czy po Sylwestrze czeka nas kolejny skok zakażeń? - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto