Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki, powiat chrzanowski. Rolnictwo się opłaca!

Magdalena Balicka
W tę niedzielę na karniowickich błoniach odbędą się dożynki powiatu chrzanowskiego. Piotr i Anna Ubrańczykowie z Dulowej to jedni z najmłodszych, którzy żyją z darów ziemi

Grunty orne zajmują w powiatach chrzanowskim i olkuskim po ok. 30 procent powierzchni. Rolników posiadających co najmniej jeden hektar ziemi i starających się o dotacje jest 950 w chrzanowskim, a w olkuskim prawie 5 tysięcy!

Jednym z najmłodszych rolników w chrzanowskim jest Piotr Urbańczyk z Dulowej pod Trzebinią. 31-latek uprawia sto hektarów obsianych głównie żytem, rzepakiem, soją.

- To moja ojcowizna. Każdy centymetr ziemi jest na wagę złota - wyznaje młody rolnik. Wychował się na polu. Gdy jego rówieśnicy z miasta bawili się na placach zabaw albo wyjeżdżali na wakacje, on ciężko pracował.

- Ani przez moment nie ciągnęło mnie do miasta, za granicę. Tutaj jest mój dom - podkreśla Piotr Urbańczyk. W sezonie wstaje skoro świt, a wraca do domu wieczorem. Dopiero po żniwach ma więcej czasu dla dwóch ukochanych córeczek i żony.

- Wspierają mnie, pomagają w polu. Mam nadzieję, że kiedyś same przejmą pałeczkę - wyznaje mężczyzna. Choć praca jest ciężka, daje mu sporo satysfakcji.

- Swojskie, zdrowe produkty, warzywa, owoce, jaja od kur. Nigdy bym tego nie zamienił na jedzenie z supermarketów pełne chemicznych ulepszaczy - zaznacza.

Utrapieniem pana Piotra, ale też pozostałych rolników w regionie są dziki. Te, które odwiedzają jego teren, zniszczyły mu w tym sezonie aż trzy hektary pszenicy.

- Nie ma na nie siły. Wprawdzie mamy koło łowieckie, ale nie radzi sobie ze zwierzyną. „Łapki” na dziki, które proponują nam urzędnicy, to nieporozumienie - komentuje mężczyzna.

Także odszkodowania, które wypłacają koła łowieckie poszkodowanym, stanowią zaledwie niewielki procent strat.

- Mimo wszystko rolnictwo nadal się opłaca. Pod warunkiem, że się je kocha i poświęca mu czas. Wtedy praca jest przyjemnością, nie katorgą, a i grosz zawsze w kieszeni będzie - uśmiecha się pan Piotr.

Jak mówi, rolnictwo w powiecie chrzanowskim zamiera. - Jeszcze jak dziadek żył, prawie każdy sąsiad obrabiał własne poletko. Dziś widok traktora czy kombajnu to dla dzieci nie lada atrakcja - dzieli się spostrzeżeniami. Żałuje, że trochę brakuje mu czasu, by hodować dodatkowo zwierzęta: krówkę, kozę, konia czy świnkę.

- Ojciec ma kury, więc mamy świeże jaja i drób - dodaje Piotr Urbańczyk. W tym roku podczas dożynek powiatowych będzie pełnił rolę starosty dożynkowego, a jego żona Anna - starościny.

- To dla nas wielki zaszczyt - wyznaje mężczyzna. Nie pierwszy raz jednak wcieli się w postać gospodarza. Już trzykrotnie witał gości podczas dożynek gminy Trzebinia.

- To dobra tradycja. Niestety, większość gości, którzy przychodzą świętować, z rolnictwem nie ma nic wspólnego. Jednak warto ją kultywować - przekonuje mieszkaniec Dulowej.

Podczas imprezy szczególnie młode pokolenie może nauczyć się, jak odróżniać pszenicę od żyta, albo uświadomić sobie, że chleb jest z mąki, a ta ze zboża, które trzeba wcześniej zebrać z pola podczas żniw.

- Może jeszcze wrócą czasy, w których rolnictwo znów będzie w modzie, a ludzie trochę zwolnią w pogoni za pieniędzmi - zamyśla się rolnik. a

Dożynki powiatu chrzanowskiego już w najbliższą niedzielę
Powiatowe święto plonów odbędzie się 21 sierpnia. Początek o godz. 14.40 na karnio-wickich Błoniach w gminie Trzebinia.

Impreza rozpocznie się wyjściem korowodu dożynkowego sprzed Wiejskiego Domu Kultury w Karniowicach.O godz. 15 zaplanowano uroczystą mszę św. w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Karniowicach. Godzinę później korowód dożynkowy przejdzie na błonia. O godz. 16.30 oficjalnie otwarte zostaną dożynki powiatowe. Zespół Folklorystyczny Karniowianie przygotował specjalny obrzęd z tej okazji. Od godz. 17 prezentować będą się koła gospodyń wiejskich z powiatu chrzanowskiego. Gospodynie zaplanowały Festiwal Wieńca Dożynkowego.

- Będzie bardzo dużo rozmaitych konkurencji, zarówno dla gości, jak i samych gospodyń, a także dla władz powiatu i gmin - mówi Barbara Paszcza, szefowa KGW w Karniowicach, która wraz z Trzebińskim Centrum Kultury współorganizuje imprezę. Zdradza, że jedną z konkurencji będzie wyrabianie masła.

O godz. 18 rozpocznie się biesiada dożynkowa w wykonaniu Krakowskiej Bohemy. W międzyczasie swe wyroby oraz produkty prezentować będą lokali wytwórcy. Odbędzie się także kiermasz rzemiosła oraz zabawy, gry i konkursy dla najmłodszych. Impreza ma zakończyć się o godz. 22, jednak niewykluczone, że się przedłuży.

Zobacz także:Rio 2016. Polskie kajakarki: Nigdy nie byłyśmy tak mocne

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto