Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dron przez pięć dni badał czym palą w piecach mieszkańcy powiatu chrzanowskiego. Wyniki są zaskakujące

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Około 250 nieruchomości w tym sezonie grzewczym na terenie gmin Chrzanów, Trzebinia i Libiąż zostało poddanych kontroli z wykorzystaniem specjalistycznego drona. Ekopatrole sprawdziły, czym mieszkańcy palą w piecach. Wyniki są zaskakujące.

Kontrole z użyciem drona w powiecie chrzanowskim

Ekopatrole pojawiły się w miejscach, które budzą największe podejrzenia odnośnie możliwości spalania w piecach śmieci. Gęsty i cuchnący dym wydobywający się z kominów wydawał się być jasnym sygnałem, że w danym domostwie dochodzi do nieprawidłowości. Tak jednak wcale nie jest.

W kilku przypadkach wydawało się, że muszą być w piecach spalane odpady. Po przeprowadzeniu kontroli dronem były nieznacznie przekroczone normy. Bardzo śmierdzący dym wydobywał się z jednego z domów w Bolęcinie. Po zaglądnięciu do kotłowni okazało się, że nie ma tam żadnych odpadów tylko węgiel. Pan pokazywali dowód, że kupili go w lokalnym składzie

- mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie.

Kontrole z użyciem drona przeprowadzono już w ubiegłym sezonie grzewczym. Wówczas również nie wykryto nieprawidłowości w zagospodarowaniu odpadów komunalnych w tym ich spalania. W jednym z przypadków pobrano nawet popiołu do badania, jednak nie potwierdziło ono podejrzeń. Takie kroki są ostatecznością, bo koszt analizy składu popiołu to wydatek rzędu 600 zł.

Problemem stanowi zatem węgiel niskiej jakości oraz przede wszystkim stare piece. Ten sam węgiel spalany w nowoczesnych piecach generuje mniej szkodliwych substancji. Przypomnijmy, że od nowego roku nie będzie już możliwości uzyskania dotacji na zakup ekologicznego kotła węglowego. Dotowane będą kotły wykorzystujące bardziej ekologiczne paliwa.

Ekopatrole w tym sezonie grzewczym przez pięć dni kontrolowały jakość powietrza. W najbliższym czasie planowane są kolejne kontrole. W trakcie jednego dnia sprawdzanych jest około 50 nieruchomości. Pomimo braku wykrycia nieprawidłowości takie działania przynoszą pozytywny efekt.

- Mieszkańcy wiedzą, że w razie spalania śmieci ktoś na pewno to zauważy i zgłosi. Wówczas może on spodziewać się kontroli - dodaje Roman Madejski, zastępca przewodniczącego zarządu ZMGK.

W kontrolach uczestniczą:

  • pracownik Urzędu, który przeprowadza kontrole w zakresie ochrony powietrza: jakości pieca, jakości spalanego i zgromadzonego opału, edukuje w tym zakresie właściciela
  • pracownik Związku, który przeprowadza kontrole w zakresie prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych, edukuje w tym zakresie właściciela,
  • obsługa drona,
  • policja

FLESZ - Problem z odbiorem bioodpadów w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto