Duże firmy wstrzymują się ze zwolnieniami. W maju w powiecie chrzanowskim przybyło 308 bezrobotnych

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
pixabay.com
Niepewność i oczekiwanie wciąż panuje na rynku pracy. Przedsiębiorstwa z powiatu chrzanowskiego, które wiele czasu poświęciły by zgromadzić odpowiednią kadrę pracowniczą, wstrzymują się ze zwolnieniami.

Żadne przedsiębiorstwo do tej pory nie zgłosiło do Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie chęci dokonania grupowych zwolnień.

- Przedsiębiorcy chętnie korzystają natomiast ze wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej - mówi Jerzy Kasprzyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Według stanu na dzień 31 maja br. liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosi 3145. W maju zarejestrowanych zostało 308 nowych bezrobotnych. Bezrobocie kształtuje się na poziomie 7,2 proc. i jest niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy wynosiło 7,4 proc. Od lat systematycznie ono spada. Przykładowo w styczniu 2007 r. wynosiło aż 17 proc.

Obecnie "pośredniak" dysponuje 49 ofertami pracy dla 117 pracowników.

Z koronakryzysem muszą mierzyć się także samorządy. Na dziś żadna inwestycja nie jest zagrożona,, jednak może to się zmienić. Sytuacja jest dynamiczna, a nikt nadal nie wie, kiedy skończy się epidemia i czy jesienią nie dojdzie do kolejnej fali zachorowań.

- Może się okazać, że Rada Miejska w Libiążu stanie przed koniecznością wprowadzenia zmian w budżecie i zrezygnowania z niektórych zadań. Mówię to wprost, żeby wszyscy mieli świadomość, jak poważna jest sytuacja i nie byli później zaskoczeni - podkreśla Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Burmistrz z niepokojem patrzy w stronę Zakładu Górniczego Janina, największego pracodawcy w gminie Libiąż. Jego sytuacja finansowa i zatrudnionych w nim mieszkańców ma bezpośrednie przełożenie na finanse gminy.

- Ograniczono wydobycie węgla, wprowadzono wolne środy. To bezpośrednio odbije się na naszym budżecie. Mniejsze zarobki mieszkańców to mniejsze wpływy tłumaczy Jacek Latko.

Burmistrz Jacek Latko, tak jak wielu innych samorządowców w Polsce, apeluje o wdrożenie rozwiązań systemowych i wsparcie gmin przez państwo. Zwiększenie możliwości zadłużania się przez gminy to za mało, bo każdy kredyt kiedyś trzeba będzie spłacić. Potrzebne jest dofinansowanie do gminnych inwestycji, czy zwiększenie kwot subwencji na zadania zlecone.

- Dziś są one niewystarczające - dodaje burmistrz.

Działa Tarcza Antykryzysowa

4849 wniosków na łączna kwotę ponad 24 mln zł wpłynęło do 2 czerwca br. do Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie. 4419 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie, natomiast negatywnie rozpatrzono 365 wniosków. Ponadto wypłacone zostały 4364 pożyczki na łączna kwotę 21,81 mln zł.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczka jest przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.

Wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy - wpłynęło 440 wniosków na łączna kwotę ponad 11 mln złotych, 357 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie, natomiast negatywnie rozpatrzono 49 wniosków.

Wnioski o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników - wpłynęło 546 wniosków na łączna kwotę około 3 mln złotych, 467 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie, natomiast negatywnie rozpatrzono 54 wnioski.

Wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych - wpłynęło 6 wniosków na łączna kwotę około 44 tys. złotych, 3 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, natomiast negatywnie rozpatrzono 2 wnioski.

W ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników przedsiębiorcy powinni rozliczyć się w terminie 30 dni po upływie okresu dofinansowania, na stronie internetowej jest już dostępny stosowny formularz rozliczeniowy. W najbliższym czasie MRPiPS udostępni formularz rozliczeniowy w wersji elektronicznej z możliwością wypełnienia go przez przedsiębiorcę poprzez platformę praca.gov.pl .

W przypadku dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie.

- Realizacja aktywnych form odbywa się zgodnie pojawiającymi się potrzebami w tym zakresie tj. prace interwencyjne, staże, środki na podjęcie działalności gospodarczej itp. Od początku roku podpisano np. umowy o przyznanie środków na podjecie działalności gospodarczej z 13 osobami, w najbliższych dniach planowane jest podpisanie kolejnych umów z 7 osobami - Informuje Barbara Babijczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

FLESZ - Zasiłki dla bezrobotnych będą wyższe

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie