Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwadzieścia lat w parku

lid
Radny Lesław Zimoląg boi się, że plan ograniczy możliwości wydobycia złoża wapnia.   Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Radny Lesław Zimoląg boi się, że plan ograniczy możliwości wydobycia złoża wapnia. Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Radni Gminy Chrzanów podejmą dziś uchwałę o przyjęciu Planu Ochrony Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W obręb tego parku wchodzi część sołectwa Płaza.

Radni Gminy Chrzanów podejmą dziś uchwałę o przyjęciu Planu Ochrony Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W obręb tego parku wchodzi część sołectwa Płaza. Podczas komisji ochrony środowiska Rady Miejskiej Chrzanowa gospodarze miasta dowiadywali się. jaki wpływ park może mieć na rozwój budownictwa i infrastruktury w Płazie.

- Zajmujemy się opieką nad sześcioma parkami. Gminama tereny należące do Tenczyńskiego Parku. Program ochrony ma w głównej mierze na celu zachowanie szczególnych walorów krajobrazowych - informowała Zofia Musielewicz z Jurajskich Parków.

Ponieważ program ochrony podejmowany jest raz na 20 lat i co pięć lat ewentualnie modyfikowany, radni obawiali się, czy nie zahamuje on rozwoju gospodarczego tego regionu. W głównej mierze obawiano się ograniczeń w możliwości wydobycia złoża wapna, które znajduje się na terenie Płazy. - Przedłożyliśmy państwu do uchwalenia dokument, który musi być spójny ze strategią gminy, dlatego nie ma obaw że w czymkolwiek możemy zmieniać państwa plany, które uchwaliliście w strategii. Jeżeli chodzi o złoże wapnia, to program jest tak skonstruowany, że może ono zostać przeznaczone do wydobycia, a infrastruktura potrzeba do tego procesu może powstać pod pewnymi warunkami - wyjaśniała Zofia Musielewicz. Poinformowała też radnych, że mieszkańcy nie odczują zbyt wyraźnie, iż powstał program ochrony. - Nie ma zakazów, że czegoś robić nie wolno. Nie ograniczymy rozwoju gminy. Możemy jedynie podawać zalecenia - mówiła. A radnym, szczególnie tym z Płazy pozostała wątpliwość, czy aby zalecenia nie przekształcą się w wymogi. Dyskusja nad programem będzie kontynuowana na wtorkowej sesji.

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych został utworzony w 1981 roku w celu ochrony niepowtarzalnego piękna krainy zwanej Jurą Krakowską lub Jurą. Cel ten realizowany jest w dialogu ze wszystkimi gospodarzami tego terenu poprzez aktywizację rozwoju gmin zgodnego z ochroną środowiska przyrodniczego. Obecnie w skład ZJPK województwa małopolskiego wchodzi 6 parków krajobrazowych: Bielańsko-Tyniecki, Dłubniański, Rudniański, Tenczyński, Dolinki Krakowskie, Orlich Gniazd. Łączna powierzchnia parków wynosi 70780 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto