Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energooszczędności w Wodociągach Chrzanowskich. Ile udało się zaoszczędzić dzięki inwestycjom w OZE?

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Energooszczędności w Wodociągach Chrzanowskich. Ile udało się zaoszczędzić dzięki inwestycjom w OZE?
Energooszczędności w Wodociągach Chrzanowskich. Ile udało się zaoszczędzić dzięki inwestycjom w OZE? Wodociągi Chrzanowskie
Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii to od kilku lat jeden z priorytetów dla Wodociągów Chrzanowskich. Zmniejszanie zużycia energii elektrycznej oraz systematyczne inwestowanie w produkcję własnej energii ze źródeł odnawialnych przynoszą w Wodociągach Chrzanowskich coraz lepsze efekty, o czym świadczy zmniejszenie zakupu prądu ogółem o 9,4 procent w porównaniu do roku 2021.

Energooszczędności w Wodociągach Chrzanowskich. Ile udało się zaoszczędzić dzięki inwestycjom w OZE?

Na łączne zużycie energii elektrycznej we wszystkich obiektach przedsiębiorstwa w 2022 r. w wysokości 7 328 MWh łączna ilość energii wytworzonej z biogazu oraz z baterii fotowoltaicznych wyniosła 1 390 MWh, co stanowi 17,70 proc. całkowitego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną – informuje dyrektor ds. technicznych Szymon Wyrwik.

W Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie, która jest największym i najbardziej energochłonnym obiektem przedsiębiorstwa, w roku ubiegłym dwa działające tutaj agregaty kogeneracjne biogazu wyprodukowały 1269 MWh energii, to jest ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dzięki kogeneracji oraz instalacji fotowoltaicznej i zmniejszeniu energochłonności innych urządzeń chrzanowska oczyszczalnia uzyskuje samodzielnie pokrycie ok. 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną oraz 100 proc. energii cieplnej na cele technologiczne i zimowe ogrzewanie pomieszczeń.

Obecnie trwają tutaj prace przygotowawcze do zabudowy trzeciego agregatu kogeneracyjnego o mocy 100 kW, co już w tym roku powinno zapewnić oczyszczalni pełną samowystarczalność energetyczną, a nawet wyprodukowanie nadwyżki energii, którą zasilać będziemy inne nasze obiekty, np. pobliską Stację Uzdatniania Wody „Żelatowa”.

W 2022 r. Wodociągi zmniejszyły zużycie oleju opałowego o 38 proc., a gazu ziemnego o 23 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Systematycznie prowadzone są także działania związane z wymianą energochłonnych urządzeń (pomp, dmuchaw, oświetlenia itp.) na urządzenia energooszczędne i wysoko sprawne. Spółka realizuje dalsze inwestycje mające obniżać zużycie energii swoich obiektów, m.in. przeprowadzona zostanie modernizacja rozdzielni prądu w bazie “Trzebionka”, czy systemu napowietrzania reaktorów biologicznych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. We wszystkich obiektach przedsiębiorstwa prowadzone jest bieżące monitorowanie wskaźników energochłonności.

Jednocześnie zaplanowano w 2023 r. budowy kolejnych mikroelektrowni fotowoltaicznych – jedna z nich pracuje już na dachu biurowca Wodociągów przy ul. Jagiellońskiej w Chrzanowie, a wiosną ruszyć ma zabudowa większej oraz bardzo innowacyjnej instalacji pływającej w nieużytkowanym zbiorniku wody na terenie SUW Trzebionka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energooszczędności w Wodociągach Chrzanowskich. Ile udało się zaoszczędzić dzięki inwestycjom w OZE? - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto