Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Bolesław się rozwija

Redakcja
Gmina Bolesław może poszczycić się przepięknymi perełkami architektonicznymi: dworkiem w Bolesławiu oraz Staropolskim Dworkiem w Krzykawce. W obydwóch prowadzona jest działalność kulturalna. Dworki zmieniły swoje oblicza dzięki funduszom unijnym. W Dworku w Krzykawce dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej zostało zagospodarowane poddasze na liczącą 120 metrów powierzchnię wystawienniczą. Powstała galeria malarstwa i rzeźby, utworzono tu stałą ekspozycję minerałów i ksiąg archiwalnych.

Dwór w Bolesławiu to wizytówka Bolesławia. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej dworek został odbudowany, wyposażony w sprzęt i umeblowany. Zrewaloryzowano także ponad 1,5 ha parku, okalającego dworek. Dworek jest miejscem aktywnej działalności kulturalnej. W 2010 roku w podziemiach dworku otwarta została kawiarnia, która wpisała się w parkowo– kulturalny krajobraz Bolesławia.

Nie tylko kultura

Gmina inwestuje nie tylko w kulturę, ale i aktywny wypoczynek swoich mieszkańców. Jedną z ostatnich inwestycji jest budowa kompleksu boisk przy ul. Kopalnianej współfinansowana w ramach programu „Moje boisko– Orlik 2012”. Do dyspozycji mieszkańców oddano doskonale wyposażone boiska do piłki nożnej oraz wielofunkcyjne, gdzie można spędzać wolny czas, grając w koszykówkę, piłkę siatkową, badmintona i tenis ziemny. Kompleks powstał w celu popularyzowania aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, organizacji ich czasu wolnego, a także służy rozwijaniu talentów wśród mieszkańców.

Cuda przyrody

Prawdziwe cuda w naszej gminie przygotowała przyroda dla tych, którzy lubią wypoczynek na świeżym powietrzu. Bogactwem tutejszej przyrody są lasy, które zajmują ponad 40% powierzchni gminy. W jednym z takich lasów, we wsi Laski, leży kopułka trawertynowa. Jest ona jedynym takim obiektem w Polsce. Przed tysiącami lat biło tu źródło, którego wody utworzyły skałę osadową – trawertyn. W jej strukturze można dostrzec skamieniałe mchy i skorupy ślimaków. Podobne kopułki istnieją już tylko na terenie Słowacji i w USA. Dla naukowców takie miejsce to prawdziwa kopalnia wiedzy o okolicy i jej historii. W krajobraz gminy na stałe wpisały się także kapliczki – przydrożni świadkowie historii, których można się doliczyć ponad 30.

Wyróżnienia

Nie tylko dzięki cudom przyrody i architektury, ale i lokalnym firmom słychać o gminie Bolesław. Działający na terenie gminy Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” w Bolesławiu może poszczycić się wieloma tytułami. Warto z nich wymienić tytuł Geparda Biznesu dla „Najdynamiczniejszej firmy województwa małopolskiego” (2007), Lidera Rynku (2009, 2010, 2011) dla najlepszej firmy w Polsce w zakresie kompleksowego unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz wyróżnienie Europejskiego Konkursu Promocyjnego Euro Leader (2010 i 2011).

Kolejne wyróżnienia mobilizują do dalszego polepszania świadczonych usług i utrzymywania ich na najwyższym poziomie, co poświadczają posiadane przez Zakład certyfikaty jakości oraz działania, podejmowane w zakresie polityki ekologicznej, zmierzające do symbiozy ze środowiskiem naturalnym.

www.gminaboleslaw.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto