Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu oświęcimskiego i Andrychów przygotowały wspólny program inwestycji na czasy odchodzenia od węgla [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Archiwum Nasze Miasto / Tauron
Dla gmin powiatu oświęcimskiego i Andrychowa, które blisko związane są branżą górniczą nadchodzący czas jej transformacji może być bardzo trudny. Stąd przygotowały projekt „Zielona oaza innowacji”, do którego zgłosiły kilkadziesiąt inwestycji mających być alternatywą na czasy bez węgla. Całość została przekazana do akceptacji władzom województwa małopolskiego. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Potrzebne są nowe miejsca pracy w powiatach oświęcimskim, chrzanowskim i wadowickim

Główną myślą projektu jest stworzenie nowych miejsc pracy po stopniowej likwidacji kopalń, co ma potrwać do 2050 roku.

- W kopalniach Piast i Ziemowit pracuje ok. 800 mieszkańców naszego powiatu. Oczywiście jest kopalnia Brzeszcze i Janina w Libiążu, zatrudniające kolejnych kilka tysięcy osób

– wylicza burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.

Stąd jego zdaniem, gminy w powiecie oświęcimskim stają przed wielkim wyzwaniem, tym bardziej, że – jak z kolei zauważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut – z górnictwem związanych jest jeszcze wiele innych zakładów w regionie.

„Zielona oaza innowacji” ma pozwolić przygotować się na czasy odejścia od węgla.

- Dotyczy on tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju stref gospodarczych, szukania inwestorów, czy zwiększenia dofinansowania firm związanych z górnictwem. Ponadto obejmuje zagadnienia klimatyczne związane z odnawialnymi źródłami energii, termomodernizacją, zeroemisyjnym transportem – wylicza prezydent Oświęcimia.

Gminy uczestniczące w projekcie zgłosiły konkretne projekty inwestycji, które łącznie opiewają na kwotę sięgającą 445 mln zł. Liczą na zdobycie unijnego wsparcia w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Małopolska zachodnia, w tym właśnie powiat oświęcimski jest jednym z sześciu regionów w Polsce, które będą mierzyć się ze skutkami tych przeobrażeń.

Chodzi o dotacje unijne w perspektywie już po 2023 roku, w której pieniądze będą przeznaczane na odchodzenie od energetyki węglowej i dekarbonizację polskiej gospodarki.

Rozwój stref ekonomicznych, farmy fotowoltaiczne, ekologiczny transport

Miasto Oświęcim myśli m.in. o budowie farm fotowoltaicznych oraz pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą, zakup zeroemisyjnych autobusów, dotacjach dla mieszkańców na montaż instalacji fotowoltaicznych na domach czy utworzenie funduszy, które obejmą wsparciem osoby nieaktywne zawodowo.

- Chcemy stworzyć możliwości pozyskiwania środków na rozwój odnawialnych źródeł energii zarówno dla mieszkańców indywidualnie jak i obiektów użyteczności publicznej – mówi z kolei Mariusz Makuch, burmistrz Zatora. Gmina chce również m.in. uczestniczyć w szerszym projekcie stworzenia wspólnej komunikacji opartej na elektrycznych autobusach oraz zbudować parking typu park&ride przy dworcu.

O zakupie ekologicznych autobusów myślą także w Andrychowie, a ponadto o poszerzeniu strefy ekonomicznej o kolejnych 15 ha. W planach Kęt są m.in. inwestycje w pompy ciepła, budowę farmy fotowoltaicznej, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości i przedszkola, bo jak podkreślają uczestnicy ZOI, projekt ma także aspekt społeczny.

Brzeszcze z kolei liczą na uzyskanie dotacji m.in. na termomodernizację hali sportowej, uruchomienie programu dotacji dla mieszkańców do instalacji fotowoltaicznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. W Chełmku poza szerokim wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii planują m.in. utworzenie Regionalnego Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego oraz inkubatora przedsiębiorczości w oparciu o kompleks byłego Zespołu nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Podobne projekty powinny powstać też dla gmin powiatu chrzanowskiego.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto