Hocki-klocki z wodą

AF
Długa dyskusja na sesji na temat podwyżki ceny wody  nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia.
Fot. Agnieszka FILIPOWICZ
Długa dyskusja na sesji na temat podwyżki ceny wody nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia. Fot. Agnieszka FILIPOWICZ
Zaproponowana od 1 lipca podwyżka metra sześciennego wody z 1,7 zł do 2,05 zł w Babicach stała się przyczynkiem do długiej dyskusji podczas sesji Rady Gminy na temat jakości wody w gminie, jej dużych strat, a także ...

Zaproponowana od 1 lipca podwyżka metra sześciennego wody z 1,7 zł do 2,05 zł w Babicach stała się przyczynkiem do długiej dyskusji podczas sesji Rady Gminy na temat jakości wody w gminie, jej dużych strat, a także kondycji finansowej spółki, która wodę dostarcza, czyli Gospodarki Komunalnej w Babicach. Po zaciętych dysputach radni nie zgodzili się na podwyżkę w proponowanej wysokości. Sprawą zajmą się ponownie 28 czerwca.

Dyskusja zaczęła się od utyskiwań na jakość wody (zdaniem radnych jest zbyt twarda), na stan sieci wodociągowej - w części wciąż azbestowej, wreszcie na ogromne straty wody, sięgające nawet 40-50 procent. Część z nich to po prostu wycieki wody, jednak część spowodowana jest bezumownym korzystaniem z wody przez niektórych mieszkańców gminy. Choć grzywna za taki proceder może sięgnąć 5 tys. zł, dotychczas w Babicach nikt nie został w ten sposób ukarany.

- Gospodarka Komunalna nie może tylko zarabiać na wodzie. Spółka powinna prowadzić szerszą działalność, by dzięki temu ceny wody nie trzeba było podnosić do 2,05 - zauważył radny Wojciech Dubiel. - Może powinniśmy się zastanowić nad ogłoszeniem przetargu na dostarczanie wody - dodał.

Wtórował mu radny Jurkiewicz - Chciałbym, by wreszcie Gospodarka Komunalna zajęła się sprawą wycieków wody na Bukowicy i Zaciszu. Niestety, mimo licznych apelów, nic w tym względzie się nie robi - ubolewał radny.

- Argumentuje się, że woda w Chrzanowie czy Trzebini jest droższa. Ale tam ludzie nie budowali sami wodociągów tak jak u nas. Teraz ktoś przejął wodociągi i kasuje pieniądze, obciążając coraz bardziej mieszkańców - włączył się do wodnej debaty wiceprzewodniczący Rady Gminy - Wiesław Patyk.

Obecny na sesji przedstawiciel Gospodarki Komunalnej - Jacek Paprot tłumaczył, że wzrost kosztów spółki wynika między innymi ze zmiany przepisów.

- W zeszłym roku zapłaciliśmy 6 tysięcy złotych opłaty środowiskowej, w tym roku musimy zapłacić 42 tysiące zł - wyjaśniał J. Paprot.

W przekonywaniu radnych co do zasadności podwyżki przedstawiciela spółki wspierał Józef Warzecha - wicewójt, a zarazem członek Rady Nadzorczej Gospodarki Komunalnej.

- Cena wody została skalkulowana prawidłowo. Zarząd spółki proponował 2,11 zł za metr sześcienny, ale ostatecznie stanęło na 2,05 zł. Nikt nie chce, by woda zdrożała, ale podwyżka jest nieunikniona. Tylko z tytułu wyższej opłaty za środowisko jej cena rośnie 16 groszy na każdym metrze sześciennym. Inflacja to kolejne 8 groszy, wyższą stawki dzierżawy to następne 4 groszy. Przy obecnej cenie wody straty spółki w tym roku sięgnęły już 20 tysięcy zł. Jeżeli nie podwyższymy ceny wody, straty będą się pogłębiać - przestrzegał Józef Warzecha, zaznaczając, że w razie braku zgody radnych na podwyżkę zrezygnuje z zasiadania Rady Nadzorczej Gospodarki Komunalnej.

W głosowaniu nad projektem uchwały 7 radnych było za podwyżką, tyle samo było przeciw, 4 wstrzymało się. Podwyżka więc nie przeszła, bowiem zabrakło większości w Radzie Gminy. Po głosowaniu Józef Warzecha zapowiedział swoją rezygnację z Rady Nadzorczej spółki, a wójt Wiesław Domin poinformował, że czeka na propozycje od radnych w sprawie pokrycia straty finansowej Gospodarki Komunalnej. Ogłoszono przerwę na zastanowienie, po czym zaproponowano kolejne głosowanie, tym razem nad ceną 2 zł za metr sześcienny wody. Część radnych była temu przeciwna.

- Po co się tak spieszmy z tą podwyżką i robimy tu hocki-klocki - zaoponował radny Dubiel.

Niektórzy reagowali nerwowo.

- My się tu chyba podkładamy za SLD. Dlaczego na sesji nie ma prezesa spółki? Chyba jest chory, ale politycznie - nie wytrzymał Tadeusz Biel.

Ostatecznie ustalono, że sprawą podwyżki ceny wody radni zajmą się 28 czerwca na specjalnie zwołanej w tym celu sesji.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie