MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o naszą skórę latem? Na co zwrócić uwagę, by w porę wykryć czerniaka?

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Nowe przebarwienia na skórze albo zmiany w już istniejących znamionach powinny wzbudzić nasz niepokój, gdyż mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka niektórych schorzeń, w tym czerniaka. Kontrolujmy zatem znamiona na skórze
Nowe przebarwienia na skórze albo zmiany w już istniejących znamionach powinny wzbudzić nasz niepokój, gdyż mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka niektórych schorzeń, w tym czerniaka. Kontrolujmy zatem znamiona na skórze 123rf
Czerniak jest nowotworem złośliwym powstającym z komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Jego podstawowym objawem są widoczne zmiany na skórze np. twarzy, nogach, plecach. Nowotwór może się jednak rozwinąć także w innych miejscach - na błonach śluzowych czy powierzchni gałki ocznej. Choroba najczęściej dotyka osób w wieku 24-60 lat, ale chorują także młodsi i starsi.

Analizy NFZ wskazują, że liczba pacjentów cierpiących na ten nowotwór rośnie. W ubiegłym roku w Małopolsce z jego powodu leczyło się blisko 3,3 tys. osób, w 2015 r. takich chorych było o tysiąc mniej. Lekarze podkreślają, że wcześnie wykryty czerniak daje blisko 100 proc. szans na wyleczenie. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika jednak, że tylko w 2021 r. z jego powodu zmarło 1,2 tys. osób, w tym 113 Małopolan.

Kiedy się nie opalać?

Pierwsze słoneczne dni to dobra okazja, by przypomnieć sobie, że w przypadku tej choroby mamy możliwość naprawdę prostej samokontroli.

Na ryzyko rozwoju czerniaka wpływ ma przede wszystkim niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe (UV), na które jesteśmy narażeni w kontakcie ze słońcem. Zdrowa kąpiel słoneczna dostarcza organizmowi witaminy D i wzmacnia odporność. W okresie letnim wystarczy jednak, by trwała 10-15 minut. Jej wydłużanie nie pomaga w powstawaniu większej ilości witaminy, może za to prowadzić do oparzeń i uszkadzania komórek skóry, a w konsekwencji także rozwoju nowotworu.

Opalania należy unikać szczególnie w godz. 11-16, kremy z filtrami stosować przez cały rok - także zimą czy wiosną, głowę chronić czapką, a oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Ryzyko rozwoju czerniaka zwiększają także częste wizyty w solarium. U osób, które korzystają z solarium częściej niż raz w miesiącu, wzrasta ono o 55 proc. Tego rodzaju opalanie jest szczególnie niebezpieczne w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra jest nieprzygotowana na silne promieniowanie ultrafioletowe.

ABCDE samokontroli znamion

Szansę, by nie przegapić rozwijającej się choroby, daje regularna samokontrola skóry - systematyczne sprawdzanie, czy na jej powierzchni nie pojawiły się żadne nowe, podejrzane zmiany albo te już istniejące nie wyglądają inaczej. Pomoże w tym reguła ABCDE, określająca cechy charakterystyczne dla czerniaka:

 • A - asymetria znamienia;
 • B - brzegi poszarpane, nierównomierne;
 • C - czerwony, czarny lub niejednorodny kolor;
 • D - duży rozmiar - średnica powyżej 6 mm;
 • E - ewolucja - postępujące zmiany w znamieniu.

Ze znamionami, które budzą niepokój, ulegają zmianie, należy zgłosić się do lekarza. Do poradni dermatologicznych potrzebne jest skierowanie, które może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W Małopolsce działa 67 gabinetów dermatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Leczenie czerniaka obejmuje m.in. zabiegi operacyjne oraz terapie lekowe. W przypadku zmian zlokalizowanych w oku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje radioterapię protonową. Za jej przeprowadzanie odpowiada krakowski Szpital Uniwersytecki. W ubiegłym roku z tej metody leczenia skorzystało 25 osób.

Program lekowy dla pacjentów z czerniakiem skóry lub błon śluzowych w Małopolsce realizują cztery szpitale:

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
 • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
  - Państwowy Instytut Badawczy - Oddział w Krakowie,
 • Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie,
 • Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie.

W ubiegłym roku włączono do niego 284 chorych, a za ich terapię małopolski NFZ zapłacił ponad 41 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zadbać o naszą skórę latem? Na co zwrócić uwagę, by w porę wykryć czerniaka? - Dziennik Polski

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto