Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Szczęśniak: Szachy może nie są widowiskowe jak inne dyscypliny, ale to także dobra inwestycją w przyszłość zawodową

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Janusz Szczęśniak od ponad pół wieku pasjonuje się szachami i skutecznie zachęca innych do uprawiania tego sportu
Janusz Szczęśniak od ponad pół wieku pasjonuje się szachami i skutecznie zachęca innych do uprawiania tego sportu Sławomir Bromboszcz
Janusz Szczęśniak, prezes UKS Hetman Koronny Trzebinia, od 28 lat promuje szachy w mieście. Za całokształt swojej pracy odebrał Hetmana 2019, „szachowego Oscara”, czyli najwyższe wyróżnienie w Polsce.

Jak zaczęła się Pana przygoda z szachami?

To był przypadek. W wieku 11 lat, jeżdżąc na nartach, złamałem nogę, więc tata zaproponował mi szachy. Szybko stały się pasją mojego życia. Minęło już pół wieku, jak nie mogę się bez nich obejść.

Jak głębokie są korzenie szachów w Trzebini?

Przejmując posadę trzebińskiego dyrektora ośrodka kultury i sportu, a było to w 1993 roku, zacząłem promować szachy. To był jeden z priorytetów mojej działalności. Szybko, bo po siedmiu latach, czyli w 2000 roku, udało się powołać do życia klub. Skoro działamy już ponad 20 lat, to dowodzi nieustannego zapotrzebowania na szachy.

Od lat trwa dyskusja, czy szachy są sportem. Jakie jest Pana stanowisko?

Szachy to połączenie piękna, nauki, intelektu z domieszką elementu rywalizacji sportowej. Zatem to nie jest czysty sport, ale szachy kształtują także charaktery. Powiem więcej, one wielokrotnie kształtują przyszłość zawodnika. W szachach jak w życiu, jeśli wykonasz przemyślany ruch – możesz odnieść sukces. Z kolei nieprzemyślane ruchy skazują na porażkę. Mam świadomość tego, że tylko niewielki odsetek uprawiających szachy może spodziewać się, że właśnie taka pasja będzie sposobem na życie. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że szachy niesamowicie rozwijają intelekt. Byli szachiści często mają bardzo dobrą pracę. Mogę wymienić syna, który jest informatykiem w międzynarodowej firmie amerykańskiej. Z kolei nasza była zawodniczka, Joanna Święszek, pracuje w instytucie fizyki w szwajcarskim Cern, gdzie prowadzi się badania wyprzedzające naszą epokę. Szachy uczą cierpliwości, tak potrzebnej w życiu.

Czy jest skuteczna metoda na ocenę predyspozycji do szachów?

Nigdy bym się nie podjął wydania osądu odnośnie tego, czy ktoś ma predyspozycje do szachów czy też nie. Powołam się na słowa Roberta Fischera, który sięgając w 1972 roku po tytuł mistrza świata, przełamując wieloletnią hegemonię radzieckich arcymistrzów. Zapytany przez dziennikarzy o receptę na sukces odpowiedział, że jeden procent stanowi geniusz, czy talent od Boga, a reszta, czyli 99 procent, to ciężka praca.

Jakimi osiągnięciami może pochwalić się klub w 2021 roku?

Nasza drużyna juniorów zajęła szóste miejsce w ekstralidze. Niektóre miasta wojewódzkie nie mają drużyn szachowych w tak wysokiej klasie rozgrywek, a niewielka Trzebinia może się pochwalić takimi sukcesami. W 2020 mieliśmy czwarte miejsce, więc liczę, że w 2022 „wskoczymy” na podium.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto