Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Program Domowej Opieki Medycznej

OPRAC.: DMA
123rf
Po pilotażu w Małopolsce, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

DOM będzie dostępna dla każdego, kto ma pozytywny wynik testu. Dzięki zdalnej opiece stan zdrowia pacjenta będzie monitorowany przez 24 godziny na dobę. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Dzięki pomiarom, które będzie przesyłał pacjent, lekarze będą mogli szybko zareagować, jeśli jego stan zdrowia zacznie się pogarszać: zostanie skierowany na zdalną konsultację lub - w razie konieczności - konsultanci wezwą pogotowie ratunkowe.

Dla kogo jest DOM?

Z Domowej Opieki Medycznej mogą korzystać bezpłatnie pacjenci z COVID-19, którzy:

  1. ukończyli 55 lat - są automatycznie włączeni do programu,
  2. mają mniej niż 55 lat - wykorzystują 1 z 2 ścieżek:
  • wypełniają formularz Pulsocare na stronie Ministerstwa Zdrowia,
  • są kwalifikowani przez lekarza POZ, zarejestrowanego w systemie DOM.

DOM - Twoje bezpieczeństwo

- Chcemy, aby program dostępny był dla każdego, kto ma pozytywny wynik testu. W opinii specjalistów za dużą część zgonów odpowiada zwlekanie ze zgłoszeniem do szpitala - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Lekarze podkreślają, że COVID-19 to choroba podstępna. Lecząc pacjentów zwracają uwagę, że mają oni dobre samopoczucie, ale niską saturację, a gdy trafiają do szpitala, wtedy mają już rozległe zmiany w płucach. Ważny jest także aspekt psychologiczny - gdy pomiary są prawidłowe pacjent, będzie czuł się bezpieczniej.

Pulsoksymetr i saturacja

Pacjent, który ma zdiagnozowany COVID-19 i będzie leczył się w domu, może zostać zgłoszony przez lekarza lub pielęgniarkę POZ. Do programu można zgłosić się też samodzielnie, a osoby które skończyły 55 lat automatycznie zostają objęci opieką.

Pulsoksymert do domu dostarczy listonosz, dlatego bardzo ważne jest podanie dokładnych danych adresowych. Czas oczekiwania na pulsoksymter to 1 dzień roboczy przy założeniu, że pacjent został zgłoszony do systemu przed godz. 18. Dostawy będą realizowana także w soboty.

W przesyłce, którą otrzyma pacjent jest instrukcja obsługi urządzenia i ulotka. Potem wystarczy się zalogować do aplikacji Pulsocare i zacząć mierzyć saturację- wystarczy założyć na palec pulsoksymetr. Urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi chorego przez proces badania, które będzie się składało z badania pulsoksymetrem i wywiadu medycznego w postaci ankiety.

Opieka w DOM-u

Konsultanci i lekarze będą kontrolować wyniki pomiarów i jeśli będzie taka trzeba wezwą pogotowie ratunkowe. Pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację w formie teleporady z lekarzem z Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto