Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kęty na całe życie

Redakcja
Kęty to gmina przyjazna dla mieszkańców i gościnna dla odwiedzających. Powstały dzięki zgodzie dwóch książąt gród przez wieki rozwijał się pomyślnie i kolejne pokolenia dokładały wszelkich starań, by ta tendencja się utrzymywała. Kęty pamiętają o swej przeszłości, dbają o zachowanie jej pamiątek, ale także mierzą się ze sprawami dnia dzisiejszego i odważnie patrzą w przyszłość.

Życie i charakter gminy tworzą przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy z entuzjazmem organizują się wokół ważnych dla siebie zagadnień. Ich gospodarcza, edukacyjna, kulturalna i sportowa aktywność decyduje o tym, że gmina Kęty jest miejscem, w którym warto spędzić całe życie.

Seniorzy na uniwersytet!

Jesień życia nie musi być czasem, który dziadkowie i babcie poświęcają głównie swoim wnukom i zwykłym, codziennym czynnościom. Seniorzy także mogą i chcą wychodzić z domu, by żyć aktywnie i uczyć się nowych rzeczy. Tacy właśnie młodzi duchem kęczanie będą mogli od 7 października uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W ofercie kęckich instytucji kultury, związków, stowarzyszeń i kół nie brakuje zajęć i propozycji skierowanych do ludzi w wieku 45+ i starszych. Uniwersytet jest jednak inicjatywą szczególną. Jego zadaniem jest bowiem dbanie o całościowy rozwój swego studenta; zarówno intelektualny, społeczny i psychiczny, jak i fizyczny. Wśród zajęć proponowanych seniorom znajdą się m.in. wykłady, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczory poetyckie, wycieczki, seanse filmowe i zajęcia gimnastyczne.

Zgłoszenia osób zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach uniwersytetu przyjmuje Dom Kultury w Kętach pod nr telefonu 33 844 86 79 lub w siedzibie placówki. Honorowy patronat nad inicjatywą objął Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Obwodnica na półmetku

Budowa południowo–zachodniej obwodnicy Kęt jest największą w ostatnich latach gminną inwestycją. Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na koniec listopada 2011 r. Koszt wykonania obu etapów omijającej centrum drogi to niemal 14 mln złotych.

Obwodnica odchodzić będzie od drogi krajowej nr 52 (ulica Kościuszki) przy biurowcu „Grupy Kęty” i zmierzać na zachód aż do skrzyżowań z ulicami 3 Maja, Żwirki i Wigury oraz Legionów. Końcowy odcinek tego fragmentu drogi biegnącej koło hali i basenu łączyć będzie się z ul. Spacerową, przy której zlokalizowany jest park miejski. Będzie to ok. 2–kilometrowy odcinek jezdni o szerokości 7 m z zatokami autobusowymi, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem.

Na czas budowy obwodnicy przewidziano jedynie niewielkie utrudnienia w ruchu. Prace przygotowawcze polegające na wycince drzew w miejscu planowanej inwestycji ruszyły już w lutym tego roku, a w pierwszych dniach marca rozpoczęły się roboty drogowe. 9 sierpnia podpisano także umowę na budowę ronda łączącego początkowy odcinek obwodnicy oraz DK nr 52. Realizacja przedsięwzięcia ruszyła w połowie sierpnia, a przewidywanym terminem jej zakończenia jest 15 listopada. Koszt budowy ronda to 2,3 mln zł. Inwestycja obejmuje także rozbudowę prawie 400 m DK 52, przebudowę chodników, ogrodzeń, zjazdów indywidualnych do posesji i zjazdów publicznych, przebudowę sieci: wodociągowej, kanalizacji deszczowej, gazowej i teletechnicznej oraz budowę oświetlenia i wycinkę drzew. Wybudowane zostaną także ścieżki rowerowe, zatoka autobusowa oraz ekrany akustyczne, chroniące mieszkańców przed nadmiernym hałasem. Jeszcze w tym miesiącu inwestor rozpocznie również układanie nawierzchni na budowanej obwodnicy.

Drugi etap prac związanych z budową omijającej centrum drogi planowany jest już na 2012 rok. Będzie ona biegła od istniejącego już ronda na ul. Mickiewicza, przez ulice: Zacisze, Staszica i Słowackiego aż do skrzyżowania ulic Klasztornej z Młodzieży Polskiej. Ulicą tą będzie można dojechać do ulicy Spacerowej i przejechać w stronę Bielska–Białej powstającym właśnie pierwszym odcinkiem obwodnicy. Drugi odcinek obwodnicy ma przede wszystkim ułatwić przejazd w stronę Oświęcimia bez potrzeby przejeżdżania przez Rynek. Przedsiębiorstwem realizującym budowę zarówno ronda, jak i I etapu południowo–zachodniego odcinka kęckiej obwodnicy jest firma Skanska.

Dla kęckich maluchów

Ostatnie miesiące w gminie obfitowały w inicjatywy i przedsięwzięcia, których odbiorcami są najmłodsi jej obywatele. To z myślą o nich przeprowadzono remonty w 15 placówkach oświatowych, budowane są place zabaw, finansowane z rządowego programu „Radosne szkoły” i bezpłatnie rozdawane owoce oraz warzywa w ramach programu „Owoce w szkole”.

O kęckich maluchach nie zapominają także instytucje kultury. Muzeum w Kętach przygotowało dla nich książeczkę „Legenda o powstaniu Kęt”, która ma przybliżyć im historię powstania grodu. 24–stronicowa publikacja jest bogato ilustrowana, a tekst w niej zawarty napisany został wierszem i rymuje się, co z pewnością ułatwi dzieciom zapamiętanie legendy. Najmłodsi dowiedzą się m.in. skąd wziął się herb stolicy gminy i co oznaczają jego elementy oraz kto i dlaczego postanowił wybudować miasto właśnie w tym miejscu, w dolinie Soły. W kolejnym rozdziale książeczki dzieci poznają jak wyglądały i funkcjonowały średniowieczne Kęty. Historia Kęt niesie z sobą także ważne dla każdego mieszkańca gminy przesłanie, które zawiera się w powszechnie znanym stwierdzeniu – zgoda buduje, bo miasto zrodziło się właśnie dzięki zgodzie dwóch książąt.

Autorem tekstu „Legendy o powstaniu Kęt” jest Andrzej Małysa, a stylizowane na średniowieczną ikonografię ilustracje wykonała Aneta Szymlak–Minda. Książeczki już wkrótce będzie można nabyć, a część nakładu trafi do rąk kęckich maluchów w „wyprawkach szkolnych” przekazanych najmłodszym przez burmistrza gminy, Tomasza Bąka.

Promedialni uczniowie

W styczniu 2012 roku w trzech kęckich gimnazjach ruszy realizacja projektu KĘTY–PROMEDIA. Zdolni, młodzi ludzie wezmą udział w dodatkowych zajęciach i stworzą folder ukazujący miasto ich oczyma. Umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy na realizację przedsięwzięcia podpisano 30 sierpnia.
W ramach projektu 50 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. F. Dyczkowskiego, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II i Gimnazjum nr 3, wyróżniających się wysoką średnią ocen, uczestnictwem w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach, będzie mogło uczęszczać na wybrane przez siebie zajęcia pozalekcyjne. Kierując się własnymi pasjami i zainteresowaniami młodzi ludzie będą mogli wybrać lekcje języka angielskiego, niemieckiego, grafiki komputerowej, dziennikarstwa, fotografii i warsztaty rękodzielnicze. Wszystkie zajęcia prowadzone będą metodą projektową. Nabyte podczas realizacji projektu umiejętności gimnazjaliści wykorzystają, aby wspólnie stworzyć folder „Kęty moje miasto”. Publikacja zawierać będzie przygotowane podczas warsztatów dziennikarskich teksty w języku polskim, angielskim i niemieckim oraz zdjęcia wykonane w trakcie zajęć pozalekcyjnych. Dodatkową atrakcją dla wychowanków gimnazjum będzie wizyta w drukarni, gdzie dowiedzą się, jak przebiega proces wydawniczy.

Celem projektu jest pobudzenie zainteresowań młodzieży dziennikarstwem, inspirowanie do twórczej aktywności i kreatywności, umożliwienie zdobycia i pogłębiania wiedzy oraz rozwoju ich umiejętności. Wspólna praca nad folderem ma nauczyć młodych ludzi także odpowiedzialności i pracy w zespole.
Lipcowe zakończenie KĘTY–PROMEDIA podsumuje uroczysta gala, podczas której zaprezentowane zostaną powstałe podczas zajęć prace uczniów.
Gmina Kęty na realizację projektu otrzyma 46 tysięcy złotych. KĘTY–PROMEDIA został złożony w ramach działania 9.5 POKL Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Niwa najlepsza w gminie

Powstały 63 lata temu Ludowy Klub Sportowy „Niwa” z Nowej Wsi jest obecnie najlepszą piłkarską drużyną w gminie Kęty. Nowowsianie, będący IV–ligowym beniaminkiem, pną się w tabeli rozgrywek okręgu krakowsko–wadowickiego. Klub awansował ostatnio na piąte miejsce, wygrywając swój czwarty z rzędu mecz. Podopieczni Andrzeja Tomali pokonali dotychczas Spójnię Osiek–Zimnodół, MKS Trzebinię–Siersza, Halniaka Maków Podhalański i Garbarza Zembrzyce. Wcześniej, od sezonu 2008/2009, nowowsianie występowali w lidze V. W pierwszym sezonie na tym szczeblu beniaminek z Nowej Wsi zajął siódme miejsce.
Nie tylko seniorzy odnoszą zwycięstwa. W lipcu 2005 roku trampkarze starsi „Niwy”, wspierani przez kilku zawodników z innych małopolskich drużyn, osiągnęli jeden z największych sukcesów w historii klubu.

Prowadzeni przez Stanisława Pałamarczuka piłkarze wygrali ogólnopolski turniej „Piłkarska Kadra Czeka” rozgrywany w Słubicach. Nieoficjalne Mistrzostwo Polski Ludowych Klubów Sportowych drużyna zdobyła po zwycięstwie w finale z LZS Głogówek 1:0. W przeszłości w turniejach z cyklu „Piłkarska Kadra Czeka” brali udział m.in. tacy piłkarze jak Jacek Krzynówek, Grzegorz Rasiak, Jacek Zieliński czy Jerzy Brzęczek. Mało kto w Nowej Wsi podejrzewał, że młodzi piłkarze „Niwy” zajdą aż tak daleko. Głównym celem wyjazdu do Słubic było poprawienie rezultatu starszych kolegów, którzy w 2002 roku wywalczyli 6. miejsce w Polsce. Owocem pracy z drużynami młodzieżowymi były awanse drużyny juniorów starszych oraz młodszych do ligi okręgowej (sezon 2005/06), a następnie do I ligi juniorów podokręgu Wadowice (sezon 2006/07).

www.kety.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto